Najväčšia veterná farma Srbska oficiálne spustila prevádzku

veterná farma

Minulý týždeň oficiálne začala svoju prevádzku doteraz najväčšia veterná farma v Srbsku, mala by poskytnúť energiu až pre viac než 60-tisíc domácností.

Najväčšia veterná farma v Srbsku

Neďaleko malého mesta Kovačica, ktoré sa nachádza v severnej časti Srbska, spustila minulý týždeň svoju prevádzku doposiaľ najväčšia veterná farma v krajine. Ide o šiestu plne funkčnú veternú farmu v Srbsku. Jej výstavba sa začala v roku 2017. Veterné farmy a parky tak poskytnú celkový výkon 171,6 MW a v pláne či v produkčnej fáze sú momentálne ďalšie zariadenia, ktoré poskytnú ďalších 370 MW. Na oficiálnej ceremónii spustenia prevádzky farmy Kovačica sa okrem iných zúčastnil srbský minister ťažby a energie Aleksandar Antić, či izraelská veľvyslankyňa pre Srbsko Alona Fisher Kamm.

veterná farma
veterna farma

Veterná farma dodá energiu pre 60-tisíc domácností

Investorom 189-miliónového projektu je izraelská spoločnosť Enlight Renewable Energy. Ide už o jej tretí projekt na Balkáne. V roku 2020 by mala spustiť prevádzku 105 MW veterného parku v Kosove. Zároveň financovala 49 MW veternú farmu neďaleko chorvátskeho mesta Split. Na projekt okrem toho prispela aj Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBRD) a Erste Bank Serbia. Veterná farma Kovačica poskytne pomocou 38 nainštalovaných veterných turbín výkon 104,5 MW. Vyrobí dostatok energie pre viac než 60-tisíc domácností a mala by ušetriť až 250-tisíc ton uhlíkových emisií ročne.

Energetické ciele Srbska

Srbský minister ťažby a energie Aleksandar Antić na slávnostnom otvorení uviedol, že „srbská vláda stanovila implementáciu čistej energie ako jednu z priorít v oblasti energetického sektora. Do budúceho roka si stanovila cieľ vyrábať 27% elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov a do výkonu veternej energie v krajine pridať ďalších 500 MW. Veterná farma Kovačica dokazuje, že sme na správnej ceste.“ Zsuzsanna Hargitai, regionálna riaditeľka EBRD pre západný Balkán dodala, že „investície do obnoviteľných zdrojov sú centrom našej energetickej stratégie. Je to obzvlášť dôležité najmä v tomto regióne, ktorý sa pri výrobe elektrickej energie stále spolieha hlavne na uhlie. Dúfame, že tento projekt povzbudí aj ďalších investorov, ktorí sa venujú oblasti obnoviteľných zdrojov v tomto regióne.“

Zdroj:

https://balkangreenenergynews.com
https://finance.yahoo.com
Zdieľajte:   Facebooktwittermail