12 grafov, ktoré popisujú globálny prechod na čistú energiu (2. časť)

Lukas P.

V dnešnom pokračovaní článku z minulého týždňa si môžete prečítať ako postupuje globálny prechod na čistú energiu.

globálny prechod na čistú energiu

Začiatkom leta vydala medzinárodná agentúra pre budúcnosť energetickej udržateľnosti REN21 podrobnú každoročnú správu, ktorá sa zameriava na rast rôznych zdrojov energie, toky investícií do čistej energie či svetový progres v oblasti cieľov udržateľnosti. V druhej časti Vám prinášame ďalšie zistenia, ktoré sú zobrazené v prehľadných grafoch.

Elektrina je iba časťou energetickej spotreby

Až 26%  globálneho objemu elektrickej energie pochádza z obnoviteľných zdrojov. Elektrická energia však nie je jediným a nie je ani najväčším spotrebiteľom energie. Až 51% globálnej spotreby energie tvoria systémy na kúrenie a ochladzovanie, ktoré sú zväčša poháňané zemným plynom či olejom. Dopravný priemysel tvorí 32% globálnej energetickej spotreby a je stále poháňaný najmä fosílnymi palivami ako benzín, či nafta. 169 krajín na celom svete na národnej alebo regionálnej úrovni schválilo ciele pre obnoviteľnú energiu, ale podľa správy REN21 si iba 47 krajín stanovilo ciele pre vykurovacie a ochladzovacie systémy poháňané energiou z obnoviteľných zdrojov.
globálny prechod na čistú energiu

Dopravný priemysel smeruje k elektrifikácii

I keď v oblasti prepravy stále dominujú fosílne palivá, globálny prechod na čistú energiu môžeme vidieť aj tu a to v podobe elektrifikácie. V porovnaní s rokom 2017 stúpol v roku 2018 počet elektromobilov o 63%. Mnohé mestá pritom obnovujú svoje vozové parky a prechádzajú na elektrické prostriedky verejnej dopravy. V elektrifikácii prepravy jednoznačne dominuje Čína, ale veľký nárast zaznamenáva aj Nórsko, ktoré aktívne podporuje rozvoj elektromobility.
globálny prechod na čistú energiu

Čistá energia najmä v mestách

Agentúra REN21 vypracovala špeciálnu správu, v rámci ktorej hodnotila potenciál čistej energie v mestách. Mestá v priemere reprezentujú 65% globálneho energetického dopytu a využíva sa v nich viac energie z obnoviteľných zdrojov než vo vidieckych oblastiach. Už teraz je na svete viac než 100 miest, ktoré produkujú medzi 90 a 100% energie z obnoviteľných zdrojov.
globálny prechod na čistú energiu

Globálny prechod na čistú energiu spomaľujú dotácie na fosílne palivá

Každý rok sa skupina krajín G20 stretáva a snaží sa postupne znižovať dotácie na fosílne palivá. Ich objem sa však zvyšuje a iba v USA za rok 2017 stúpli o 11%, teda o 300 miliárd amerických dolárov. Najmenej 112 krajín po celom svete stále prideľuje takéto dotácie a najmenej 73 krajín poskytne dotácie najmenej vo výške 100 miliónov dolárov (90 miliónov eur). Pritom ide iba o priame dotácie. Nepriame dotácie, napríklad vo forme daňových úľav dosiahli v roku 2017 hodnotu 5,2 bilióna amerických dolárov.
globálny prechod na čistú energiu

Energetická náročnosť klesá, ale pomaly

Každý klimatický model, ktorý predpokladá dosiahnutie klimatických cieľov, zároveň zahŕňa rapídne zníženie tzv. energetickej náročnosti. Označuje sa tak podiel hrubej domácej spotreby energie a HDP vytvoreného ekonomikou štátu. Globálna energetická náročnosť postupne klesá a to asi o 0,4 % ročne. Na to, aby sa dosiahli ciele dekarbonizácie v polovici nášho storočia, sa však odhaduje, že by mala energetická náročnosť klesať o 4 až 10% ročne. To znamená, že by mal svet zvýšiť efektivitu a elektrifikáciu asi o 10-krát.
globálny prechod na čistú energiu

Stihne ľudstvo globálny prechod na čistú energiu načas?

Ešte v roku 2017 tvorili fosílne palivá zdroj asi 80% všetkej energie na svete. Do tridsiatich rokov by však mala všetka energia pochádzať z obnoviteľných zdrojov. Tento termín sa síce môže zdať dostatočne vzdialený, ale rok 2050 nie je tak ďaleko. Ako vidno z grafov, existuje ešte veľa prekážok, ale ak sa globálny prechod na čistú energiu dokončí a celý energetický priemysel sa pretransformuje, bude to prínosom nielen pre životné prostredie našej planéty, ale aj globálnu ekonomiku.
globálny prechod na čistú energiu
Zdroj:
Zdroj:
http://www.ren21.net
https://www.vox.com

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...