Najväčšia skládka na svete sa zmení na solárnu elektráreň

Maros S.

Oblasť menom Freshkills Park v New Yorku bývala najväčšou skládkou sveta. Len pred pár dňami starosta „veľkého jablka“, ako sa najväčšie americké mesto hovorovo nazýva, ale oznámil prelomovú vec. Najväčšia skládka na svete bude Newyorčanom slúžiť oveľa lepšie, na jej mieste vyrastie solárna elektráreň.

Najväčšia skládka na svete, Freshkills park, New York

Staten Island je jedna z piatich štvrtí desaťmiliónového veľkomesta New York. Oblasť známa ako Freshkills Park dlhé desaťročia (v rokoch 1947 – 2001) slúžila ako skládka, vďaka čomu sa tiež stala najväčšou skládkou na svete.
Už v roku 2008 bol ale schválený dlhodobý projekt revitalizácie celej oblasti. Vďaka tomu na jej mieste vznikne najväčší newyorský park za posledných 100 rokov a celková plocha parkov v New Yorku tak prvýkrát v histórii prekročí 30 000 akrov.
Súčasťou projektu budú nové reštaurácie, miesta pre pasívnu rekreáciu, vodné kanály, cyklotrasy, špeciálne miesta pre pozorovanie vtákov a rad ďalších zaujímavostí.
Práve tento pondelok starosta New Yorku Michael Bloomberg oznámil, že v parku vznikne tiež obrovská solárna elektráreň s výkonom 10 MW. To bude stačiť na napájanie elektrinou až 2 000 domácností.
Nový obrí park bude mať rozlohu viac ako 2 200 akrov (8,9 km2). Z toho samotná solárna elektráreň zaberie približne 47 akrov. Bude ju tvoriť približne 35 000 vysoko výkonných solárnych panelov a samotné mesto s jej prevádzkou nebude mať žiadne náklady – všetko sa bude hradiť zo ziskov z predaja elektriny.
Pre samotné mesto New York zároveň pôjde o doteraz najväčšiu solárnu elektráreň. Napríklad v podmienkach Českej republiky sa podobne veľké solárne parky budovali v dobách najväčšieho solárneho boomu v rokoch 2008 – 2010, zvyčajne na lacných akvizíciách poľnohospodárskej pôdy.
O revitalizácii oblasti dnes známej ako Freshkills Park sa hovorí už od roku 2001. Pôvodnou súčasťou víťazného návrhu bolo namiesto solárnej elektrárne niekoľko veterných turbín. Od tohto plánu sa však zjavne aktuálne ustúpilo v prospech vizuálne menej rušivej slnečnej elektrárne.

Zdroj: EkoBonus.cz

Zelená elektrina

Už viac ako 25 000 zákazníkov sa stará o svoj domov ekologickejšie ako doteraz. Zelená elektrina od ZSE je ekologickejšia alternatíva zo 100% obnoviteľných zdrojov...

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

Súhlasím so spracúvaním osobných údajov

Už ste čítali?

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť IV: Ako žiť ohľaduplnejšie k planéte

Aj vy patríte k ľuďom, ktorí sa radi aktívne podieľajú na ochrane životného prostredia? Prinášame vám niekoľko tipov, ktoré môžete jednoducho zaradiť do vášho každodenného života.

Fotovoltické panely premenia váš domov na ekologickú domácnosť

Najefektívnejší zdroj čistej energie je naše Slnko. Ekologické fotovoltické panely menia slnečnú energiu na elektrickú energiu. Z dlhodobého hľadiska sú fotovoltické panely nielen ekologickejšie, ale...

Trom štvrtinám Slovákov záleží na ochrane životného prostredia. Patríte k nim aj vy?

Až 70 % Slovákov sa obáva o životné prostredie. Vyplýva to z výskumu „Hodnoty a spoločnosť počas pandémie Covid-19 – Ochrana životného prostredia vo verejnej mienke na Slovensku“,...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť III: Aby vám voda nepretekala pomedzi prsty

Voda má všestranné využitie. Je potrebná nielen pre ľudský život, ale rovnako dôležitá je aj pre rastliny a živočíchy. Zároveň je aj nevyčerpateľným zdrojom energie na...

Svetelný smog alebo koľko svetla naozaj potrebujeme

Životné prostredie okolo nás je od priemyselnej revolúcie neustále zaťažované sekundárnymi dôsledkami technického progresu. Na jednej strane neodmysliteľné výdobytky ako teplo, svetlo, doprava dostupné pre...

Nóri sa rozhodli odoberať CO2 z ovzdušia. Pomôže im vikingská loď Longship

Mnohí vedci sa zhodujú na tom, že ak chceme zlepšiť kvalitu atmosféry, bude potrebné čo najrýchlejšie znižovať podiel CO2 (prípadne metánu). Do odčerpávania oxidu uhličitého...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť II: Ako ušetriť na vykurovaní a na plyne

Ak domácnosť vykurujete plynom a používate ho aj na varenie a pečenie, podstatná časť vášho rodinného rozpočtu ide zrejme na túto energiu. V tomto článku sme si pre...

Tipy na darčeky, ktoré nestoja veľa a sú šetrné k prírode

Občas býva celkom náročné vybrať vhodný darček. Obzvlášť vtedy, ak chceme každý rok potešiť našich blízkych niečím zaujímavým a užitočným.

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť I: Kde všade môžete doma ušetriť elektrinu

Najlacnejšia elektrina je tá, ktorú nespotrebujeme, a tak vám prinášame prehľad jednoduchých rád, ktoré vám pomôžu ušetriť elektrinu v domácnosti.