Najväčšia skládka na svete sa zmení na solárnu elektráreň

Najväčšia skládka na svete, Freshkills park, New York

Oblasť menom Freshkills Park v New Yorku bývala najväčšou skládkou sveta. Len pred pár dňami starosta „veľkého jablka“, ako sa najväčšie americké mesto hovorovo nazýva, ale oznámil prelomovú vec. Najväčšia skládka na svete bude Newyorčanom slúžiť oveľa lepšie, na jej mieste vyrastie solárna elektráreň.

Staten Island je jedna z piatich štvrtí desaťmiliónového veľkomesta New York. Oblasť známa ako Freshkills Park dlhé desaťročia (v rokoch 1947 – 2001) slúžila ako skládka, vďaka čomu sa tiež stala najväčšou skládkou na svete.

Už v roku 2008 bol ale schválený dlhodobý projekt revitalizácie celej oblasti. Vďaka tomu na jej mieste vznikne najväčší newyorský park za posledných 100 rokov a celková plocha parkov v New Yorku tak prvýkrát v histórii prekročí 30 000 akrov.

Súčasťou projektu budú nové reštaurácie, miesta pre pasívnu rekreáciu, vodné kanály, cyklotrasy, špeciálne miesta pre pozorovanie vtákov a rad ďalších zaujímavostí.

Práve tento pondelok starosta New Yorku Michael Bloomberg oznámil, že v parku vznikne tiež obrovská solárna elektráreň s výkonom 10 MW. To bude stačiť na napájanie elektrinou až 2 000 domácností.

Nový obrí park bude mať rozlohu viac ako 2 200 akrov (8,9 km2). Z toho samotná solárna elektráreň zaberie približne 47 akrov. Bude ju tvoriť približne 35 000 vysoko výkonných solárnych panelov a samotné mesto s jej prevádzkou nebude mať žiadne náklady – všetko sa bude hradiť zo ziskov z predaja elektriny.

Pre samotné mesto New York zároveň pôjde o doteraz najväčšiu solárnu elektráreň. Napríklad v podmienkach Českej republiky sa podobne veľké solárne parky budovali v dobách najväčšieho solárneho boomu v rokoch 2008 – 2010, zvyčajne na lacných akvizíciách poľnohospodárskej pôdy.

O revitalizácii oblasti dnes známej ako Freshkills Park sa hovorí už od roku 2001. Pôvodnou súčasťou víťazného návrhu bolo namiesto solárnej elektrárne niekoľko veterných turbín. Od tohto plánu sa však zjavne aktuálne ustúpilo v prospech vizuálne menej rušivej slnečnej elektrárne.

 

Zdroj: EkoBonus.cz

 

Zdieľajte:   Facebooktwittermail