Najväčšia skládka na svete sa zmení na solárnu elektráreň

redakcia setri.sk

Oblasť menom Freshkills Park v New Yorku bývala najväčšou skládkou sveta. Len pred pár dňami starosta „veľkého jablka“, ako sa najväčšie americké mesto hovorovo nazýva, ale oznámil prelomovú vec. Najväčšia skládka na svete bude Newyorčanom slúžiť oveľa lepšie, na jej mieste vyrastie solárna elektráreň.

Najväčšia skládka na svete, Freshkills park, New York

Staten Island je jedna z piatich štvrtí desaťmiliónového veľkomesta New York. Oblasť známa ako Freshkills Park dlhé desaťročia (v rokoch 1947 – 2001) slúžila ako skládka, vďaka čomu sa tiež stala najväčšou skládkou na svete.
Už v roku 2008 bol ale schválený dlhodobý projekt revitalizácie celej oblasti. Vďaka tomu na jej mieste vznikne najväčší newyorský park za posledných 100 rokov a celková plocha parkov v New Yorku tak prvýkrát v histórii prekročí 30 000 akrov.
Súčasťou projektu budú nové reštaurácie, miesta pre pasívnu rekreáciu, vodné kanály, cyklotrasy, špeciálne miesta pre pozorovanie vtákov a rad ďalších zaujímavostí.
Práve tento pondelok starosta New Yorku Michael Bloomberg oznámil, že v parku vznikne tiež obrovská solárna elektráreň s výkonom 10 MW. To bude stačiť na napájanie elektrinou až 2 000 domácností.
Nový obrí park bude mať rozlohu viac ako 2 200 akrov (8,9 km2). Z toho samotná solárna elektráreň zaberie približne 47 akrov. Bude ju tvoriť približne 35 000 vysoko výkonných solárnych panelov a samotné mesto s jej prevádzkou nebude mať žiadne náklady – všetko sa bude hradiť zo ziskov z predaja elektriny.
Pre samotné mesto New York zároveň pôjde o doteraz najväčšiu solárnu elektráreň. Napríklad v podmienkach Českej republiky sa podobne veľké solárne parky budovali v dobách najväčšieho solárneho boomu v rokoch 2008 – 2010, zvyčajne na lacných akvizíciách poľnohospodárskej pôdy.
O revitalizácii oblasti dnes známej ako Freshkills Park sa hovorí už od roku 2001. Pôvodnou súčasťou víťazného návrhu bolo namiesto solárnej elektrárne niekoľko veterných turbín. Od tohto plánu sa však zjavne aktuálne ustúpilo v prospech vizuálne menej rušivej slnečnej elektrárne.

Zdroj: EkoBonus.cz

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...