Nabíjacie stanice od Tesly expandujú do Európy

Tesla predstavila novú sieť nabíjacích staníc v rámci Európy. Nabíjacie stanice sú odteraz v 150 mestách v 14 rôznych krajinách.

Spoločnosť Tesla plánuje zdvojnásobiť svoju sieť supernabíjacích staníc v severnej Amerike do konca roka 2017. Pred pár dňami však odštartovala nový program v rámci Európy. Nabíjacie stanice v rámci Európy (tak isto ako aj inde vo svete) existujú v dvoch rôznych úrovniach: supernabíjačky a destinačné nabíjačky.

Supernabíjačky

Supernabíjačky sú samostatne stojace konektory, ktoré dokážu nabiť najnovší model auta Tesla Model S v priebehu desiatok minút. Nabíjajú s výkonom 120 kW. Za pol hodinu nabijú 80% kapacity vozidla, čo predstavuje dojazd asi 280 kilometrov. Momentálne sa ich v Európe nachádza 226 v 18 rôznych krajinách vrátane Slovenska, kde sa však nachádza iba jedna supernabíjačka a to v Sielnici, konkrétne asi dva kilometre od rýchlostnej cesty R1, v hoteli Kaskády neďaleko Zvolena. Pre majiteľov áut Tesla (modelov 70 kWh a vyššie) je využitie týchto nabíjačiek doživotne zadarmo.

Nabíjacie stanice

Destinačné nabíjacie stanice

Tento týždeň spustila Tesla v Európe program Destinačné nabíjacie stanice. Tie predstavujú sekundárnu sieť nabíjačiek Tesla. Nabíjajú s výkonom 11- 22 kW a to cez nabíjací konektor umiestnený v stene. Nachádzajú sa v blízkosti hotelov, reštaurácií a nákúpných centier takže keď zákazník Tesla dorazí do svojej cieľovej destinácie, nabije si svoj elektormobil rovnako pohodlne ako doma. Nabíjačky sú určené pre modely Tesla Model S a Model X. Tesla sa snaží o rozšírenie tejto siete a momentálne hľadá nových partnerov. Ponúka zdarma (alebo sa zníženú cenu na základe dohody) dva konektory, v prípade, že sa budú nachádzať v ľahko dostupných oblastiach. Partner musí pokryť náklady na elektrinu a dostane sa automaticky do zoznamu Plánovača cesty od Tesly. Na Slovensku zatiaľ žiadna destinačná nabíjačka nie je, ale najbližšie k našim hraniciam sa nachádzajú dva konektory v rakúskom Bad Vöslau, vzdialené približne hodinu jazdy od Bratislavy.

Nabíjacie stanice v Európe

Nabíjacie stanice v Európe sa zatiaľ nachádzajú najmä v západnej a severnej Európe, ale vďaka ambicióznemu plánu na rozširovanie tejto siete sa môžme tešiť aj na nové nabíjačky v okolí našej krajiny. Očakáva sa najmä supernabíjačka v okolí Bratislavy. Táto iniciatíva podporí rozvoj elektromobility v rámci celej Európy a budeme dúfať, že aj u našich susedov, keďže napríklad v krajinách V4 zatiaľ nie je umiestená ani jedna destinačná nabíjacia stanica a iba dve supernabíjačky- v Poľsku a na Slovensku. Všetky nabíjačky je možné nájsť na mape cez web spoločnosti Tesla.

Podobné články:

Rýchlonabíjacie stanice budú v strednej Európe rýchlo pribúdať

Elektrické vozidlá môžu mať čoskoro nabíjacie stanice budúcnosti

Zdroje:

https://www.teslamotors.com/

 

 

Zdieľajte:   Facebooktwittermail