Na Maldivách vznikne futuristické eko-mesto
Architektonické štúdio CAA Architecs uspelo so svojím návrhom pre futuristické eko-mesto Ocean’s Heaven na Maldivách.
Eko-mesto v tropickom raji
Dizajn štúdia CAA Architecs s názvom Ocean’s Heaven vyhral v súťaži o architektonický návrh pre „Ekonomickú zónu v rámci letiska Maldivy“. Názov bol inšpirovaný okolitou prírodou a rozvoj mesta by mal obohatiť tropické oceánske systémy o štruktúry obnoviteľných zdrojov energie. V čase, keď Maldivy bojujú s následkami klimatických zmien a zvyšovaním hladiny oceánu, by mal byť tento projekt modelom pre udržateľný rozvoj predtým, než tento tropický raj zmizne z mapy navždy. Eko-mesto a nové budovy, ktoré v tomto meste vzniknú, by mali vďaka zabudovaným energetickým riešeniam znížiť závislosť tejto krajiny na fosílnych palivách.
Futuristické eko-mesto
Nové eko-mesto by malo vzniknúť na východnom pobreží ostrova Hulhumale, susediacim s hlavným mestom celého súostrovia, Male. Mesto s rozlohou 60-tisíc m² by malo vzniknúť na celkovej ploche 100-tisíc m² a bude mať viacero funkcií. Bude slúžiť ako centrum pre služby letiska, medzinárodné obchodné centrum, kongresové centrum, prepravný uzol, hotel, nákupné centrum s reštauráciami a zároveň ako centrálne kultúrne centrum s výhľadom na oceán, ktoré by sa malo stať „nervovým centrom“ ostrova. Realizácia bude prebiehať v dvoch konštrukčných fázach prostredníctvom poverenej čínskej spoločnosti Beijing Urban Construction Group v spolupráci s centrálnou vládou Maldív.
Udržateľné eko-mesto
Budovy, ktoré CCA Architecs pre futuristické eko-mesto navrhli, sú vybavené systémami pre produkciu energie z obnoviteľných zdrojov. Okrem fotovoltaických riešení na stenách a strechách budov, sa bude energia získavať aj z prílivových vĺn. Dokopy by mali vygenerovať až 70% potrebnej elektrickej energie na rozvoj a realizáciu mesta. V návrhu sú zahrnuté aj systémy na zhromažďovanie dažďovej vody a pasívna krížová ventilácia. Návrh v sebe spája architektúru, umenie, princípy pre zdravé životné prostredie a kultúru v prostredí Indického oceánu. Takýto bio-aktívny dizajn by mal vytvoriť miesto, kde budú spolu v budúcnosti žiť ľudia v súlade s prírodou. Projekt by mal byť dokončený v roku 2021.
Zdroj:
http://www.caaarch.com
https://www.archdaily.com
Zelená elektrina
Už viac ako 125 000 zákazníkov sa stará o svoj domov ekologickejšie ako doteraz. Zelená elektrina od ZSE je ekologickejšia alternatíva zo 100 % obnoviteľných...