Na holandskom týždni dizajnu využili pavilón, vyrobený z mycélia
Pavilón, ktorý na dizajnovom podujatí dočasne slúži ako výstavný priestor, tvorí drevený rám, potiahnutý panelmi z mycélia húb.
Neobyčajný výstavný pavilón
V holandskom meste Eindhoven sa koncom októbra konalo každoročné podujatie s názvom Dutch Design Week. Ide o najväčší dizajnový veľtrh v západnej a severnej Európe a tento rok sa na ňom predstavili nové koncepty z dielne viac než 2600 dizajnérov. Zaujímavým prvkom dizajnového týždňa bol dočasný výstavný pavilón, vyrobený z materiálov výhradne na biologickej báze. Navrhol ho dizajnér a umelec Pascal Leboucq v spolupráci so štúdiom Krown Design. Na „Pestovacom pavilóne“ aj počas výstavy rástli ďalšie hríby, ktoré sa každý deň dizajnového týždňa pred zrakmi návštevníkov pozbierali a dali sa zakúpiť na neďalekom námestí.
Pavilón tvoria výhradne bio materiály
Vonkajšia časť panelov bola vypestovaná z húb, pričom mycélium, resp. podhubie v koreňoch zabezpečilo stabilitu konštrukcie. Následne boli potiahnuté vrstvou materiálu na biologickej báze, ktorý vyvinuli pôvodní obyvatelia južnej Ameriky. Takto pripravené panely sa pripevnia k drevenému rámu a môžu sa odstrániť a prípadne opäť využiť. Pavilón tvorí aj podlaha, vyrobená z orobinca, resp. pálky širokolistej. Interiérové, ale aj exteriérové lavičky vyrobili z poľnohospodárskeho odpadu. Autor návrhu, Pascal Leboucq pre magazín Dezeen uviedol, že „existuje mnoho materiálov na biologickej báze, ktoré sa na prvý pohľad dajú ťažko rozoznať ako použiteľné a dizajnéri ich používajú iba v malom množstve. Ja som však chcel vytvoriť výraznú výpoveď a inšpirovať ďalších, aby mohli objaviť ďalšie fantastické materiály“.
Vlastnosti mycélia
Leboucq začal používať bio materiály pred troma rokmi, keď sa stretol s Ericom Klarenbeekom zo štúdia Krown Design. Myšlienka „Pestovacieho pavilónu“ začala použitím húb, ale postupne sa vyvíjala do súčasnej podoby. „Celý pavilón je vybudovaný z rastlín, stromov, či poľnohospodárskeho odpadu“, dodal Leboucq. Samotné mycélium je organické a prirodzené a podľa Leboucqa sa dá aj veľmi ľahko ohýbať, čo je veľmi praktické pri výrobe dizajnových produktov. Mycéliové panely sú ľahké a podľa Leboucqa majú z hľadiska teploty a hluku aj dobré izolačné vlastnosti. Momentálne je celá konštrukcia stále v experimentálnej fáze, ale Leboucq a jeho tím pracujú na vývoji panelov, prípadne celého pavilónu, ktorý by vo vonkajších podmienkach vydržal pár rokov a možno aj dlhšie.
Zdroj:
Mohlo by vás zaujímať
Fotovoltika
Získajte špičkové riešenie na splátky už od 44 € mesačne. Elektrinu na večer si odložíte do Virtuálnej batérie. Ročne usporíte na elektrine až 1 281...