Môže špeciálny strešný náter zabrániť prehrievaniu domu?

strešný náter

Pri horúcich dňoch nesie strecha domu najväčší nápor. Strešná krytina preto musí čo najdlhšie odolať slnečnému žiareniu a pokiaľ je to možné zabrániť aj prehriatiu interiéru. V Kalifornii, v Dubaji alebo na niektorých Gréckych ostrovoch sa na strechy domov používa špeciálny strešný náter odolný voči nepriaznivým poveternostným podmienkam, ktorý dokáže silno odrážať slnečné žiarenie a tým zmierňovať prehriatie budovy.

U nás sa takéto nátery zatiaľ vo veľkom nepoužívajú. Prevažne z dôvodu vysokej ceny a relatívne malému počtu extrémne horúcich dní. Tieto špeciálne strešné nátery sú vhodné v zásade na všetky typy šikmých striech, alebo rovných striech pričom v oblastiach s častým výskytom zrážok by mal byť minimálne 5% sklon. Na plochy so stojatou vodou sa takéto nátery zvyčajne neodporúčajú používať.

Špeciálny strešný náter sa môže použiť na pálenú strešnú krytinu ako vrchná vrstva na betónových strešných taškách, hlinených tehlách, umelých bridlicových škridlách, vlnitých kovových doskách, drevených materiáloch a vláknocemente. Nie je však veľmi vhodný pre asfaltové šindle.

strešný náter

Čo špeciálny strešný náter dokáže?

Predovšetkým znižuje tepelné zaťaženie budovy. Vďaka vynikajúcim vlastnostiam tepelnej deformácie v kombinácii s nízkou tepelnou vodivosťou vedie k nižšiemu prenosu tepla zvonku do vnútra a znižuje úroveň tepla v podkroví.

Zvyčajne ide o akrylátové alebo silikátové nátery so špeciálnym plnivom alebo o nátery vyrábané na báze nanotechnológie s obsahom nano častíc nejakého prvku. Napríklad pri nemeckej farbe Bioni Roof ide o nano častice striebra. Špeciálny strešný náter poskytuje maximálnu ochranu pred poveternostnými vplyvmi, riasami alebo machom. Vďaka nanotechnológii majú schopnosť, podobne ako nanotechnologické fasádne farby, silno odpudzovať vodu a pritom povrch zostáva priedušný pre vodné pary. Ošetrený povrch je hladký, špina preto nemá schopnosť sa na povrchu strechy udržať. Takýto špeciálny strešný náter je vhodný ako na nové, tak i na staré strechy. Nie je však vhodný na poškodenú krytinu. Tú treba pred aplikáciou náteru vymeniť.

strešný náter

Strešná krytina, ktorá nie je ošetrená ochranným termo-izolačným náterom prepúšťa veľkú časť tepla do vnútra domu, preto je dôležité, aby pri izolácii strechy bola kvalitná vysoko reflexná fólia a kvalitná izolácia. Všetky izolačné vrstvy izolujú aj v zime a tak chránia dom proti úniku tepla do exteriéru, preto je veľmi dôležité, aby strecha bola dobre zaizolovaná kvalitnými materiálmi.

V prípade poškodenej izolácie strechy odporúčame túto izoláciu opraviť alebo vymeniť za novú, kvalitnejšiu, ktorá nám výrazne môže pomôcť pri prenikaní tepla do interiéru a v zimnom období nám účinne zabráni prechodu tepla von.

Viac na podobnú tému si môžete prečítať aj tu:

https://www.setri.sk/zelena-strecha-usetri-energiu-zdravie-aj-peniaze/

https://www.setri.sk/ako-schladit-byt-ci-dom-bez-klimatizacie/

Zdieľajte:   Facebooktwittermail