Môže špeciálny strešný náter zabrániť prehrievaniu domu?

redakcia setri.sk

Pri horúcich dňoch nesie strecha domu najväčší nápor. Strešná krytina preto musí čo najdlhšie odolať slnečnému žiareniu a pokiaľ je to možné zabrániť aj prehriatiu interiéru. V Kalifornii, v Dubaji alebo na niektorých Gréckych ostrovoch sa na strechy domov používa špeciálny strešný náter odolný voči nepriaznivým poveternostným podmienkam, ktorý dokáže silno odrážať slnečné žiarenie a tým zmierňovať prehriatie budovy.

strešný náter

U nás sa takéto nátery zatiaľ vo veľkom nepoužívajú. Prevažne z dôvodu vysokej ceny a relatívne malému počtu extrémne horúcich dní. Tieto špeciálne strešné nátery sú vhodné v zásade na všetky typy šikmých striech, alebo rovných striech pričom v oblastiach s častým výskytom zrážok by mal byť minimálne 5% sklon. Na plochy so stojatou vodou sa takéto nátery zvyčajne neodporúčajú používať.

Špeciálny strešný náter sa môže použiť na pálenú strešnú krytinu ako vrchná vrstva na betónových strešných taškách, hlinených tehlách, umelých bridlicových škridlách, vlnitých kovových doskách, drevených materiáloch a vláknocemente. Nie je však veľmi vhodný pre asfaltové šindle.
strešný náter

Čo špeciálny strešný náter dokáže?

Predovšetkým znižuje tepelné zaťaženie budovy. Vďaka vynikajúcim vlastnostiam tepelnej deformácie v kombinácii s nízkou tepelnou vodivosťou vedie k nižšiemu prenosu tepla zvonku do vnútra a znižuje úroveň tepla v podkroví.

Zvyčajne ide o akrylátové alebo silikátové nátery so špeciálnym plnivom alebo o nátery vyrábané na báze nanotechnológie s obsahom nano častíc nejakého prvku. Napríklad pri nemeckej farbe Bioni Roof ide o nano častice striebra. Špeciálny strešný náter poskytuje maximálnu ochranu pred poveternostnými vplyvmi, riasami alebo machom. Vďaka nanotechnológii majú schopnosť, podobne ako nanotechnologické fasádne farby, silno odpudzovať vodu a pritom povrch zostáva priedušný pre vodné pary. Ošetrený povrch je hladký, špina preto nemá schopnosť sa na povrchu strechy udržať. Takýto špeciálny strešný náter je vhodný ako na nové, tak i na staré strechy. Nie je však vhodný na poškodenú krytinu. Tú treba pred aplikáciou náteru vymeniť.
strešný náter
Strešná krytina, ktorá nie je ošetrená ochranným termo-izolačným náterom prepúšťa veľkú časť tepla do vnútra domu, preto je dôležité, aby pri izolácii strechy bola kvalitná vysoko reflexná fólia a kvalitná izolácia. Všetky izolačné vrstvy izolujú aj v zime a tak chránia dom proti úniku tepla do exteriéru, preto je veľmi dôležité, aby strecha bola dobre zaizolovaná kvalitnými materiálmi.
V prípade poškodenej izolácie strechy odporúčame túto izoláciu opraviť alebo vymeniť za novú, kvalitnejšiu, ktorá nám výrazne môže pomôcť pri prenikaní tepla do interiéru a v zimnom období nám účinne zabráni prechodu tepla von.

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...