Ktoré autá sú najúspornejšie, najšetrnejšie k životnému prostrediu a cenovo najdostupnejšie? (2.časť)

Ktorá zo všetkých ponúkaných technológii je najšetrnejšia k našej planéte? A ktorá je zase cenovo najdostupnejšia pre bežných ľudí? Prinášame vám druhý zo série článkov, v ktorých porovnávame konkrétne druhy automobilov, ktoré sú dnes na trhu dostupné. Zameriame sa na naftové automobily a autá na stlačený zemný plyn.

Výskum, ktorého výsledky prinášame sa rozhodli uskutočniť v redakcií LA Times, keď kontaktovali špecialistov z Union of Concerned Scientists, aby s ich pomocou preskúmali sedem technológii, ktoré sú dnes na trhu dostupné. Dôraz pritom kládli na ich úspornosť, šetrnosť k životnému prostrediu a cenu. V prvom zo série článkov, ktorými vás o tomto výskume informujeme, sme sa zamerali na elektromobily a vodíkové automobily, dnes zas prenesieme pozornosť na naftové automobily a autá na stlačený zemný plyn.

Naftové automobily

Moderné naftové motory sú viac šetrné k životnému prostrediu, menej hlučné a výkonnejšie, než kedykoľvek predtým. Autá s takýmito motormi ponúkajú skvelý zážitok z jazdy a vzdialenosť, ktorú dokážu prejsť je až viac ako 800 kilometrov, čo z nich robí ideálne vozidlá  na dlhé cesty.

autá

Pokiaľ ide o emisie uhlíka naftové automobily vyprodukujú približne toľko emisií, koľko aj výkonné automobily s benzínovým motorom, avšak svojou výkonnosťou sa nemôžu rovnať hybridom. Zaujímavé tiež je, že hoci sú na Slovensku a v celej Európe naftové automobily rozšírené, v USA sa im nikdy nepodarilo naozaj uchytiť sa. Dôvodom sú zrejme aj nízke a s Európou neporovnaľné ceny benzínu.

Autá na stlačený zemný plyn

Hoci sa o nich hovorilo ako sľubnej technológií, autá na stlačený zemný plyn sa, na rozdiel od elektromobilov či vodíkových automobilov, pravdepodobne postupne úplne vytratia. Honda končí so svojou Civic a po tohtoročnom modely už ďalšie neuvidíme, no a žiadny iný výrobca áut neprichádza s novým osobným autom, ktoré by jazdilo iba na stlačený zemný plyn.

autá

Autá na stlačený zemný plyn sú iba o trochu menej šetrné k životnému prostrediu, než hybridy, zatiaľ čo na pohonných hmotách ich majitelia ušetria. Problémom je, že nádrže pre tieto autá zaberajú príliš veľa miesta, čo v konečnom dôsledku obmedzuje rozmery kabíny a kufra. Navyše Honda Civic, ktorá jazdí na stlačený zemný plyn zájde na jedno naplnenie nádrže až o polovicu menšiu vzdialenosť, než auto s benzínovým motorom a iba tretinu z toho, čo dokáže prejsť hybrid. Autá na stlačený zemný plyn sú už pre spotrebiteľov pravdepodobne mŕtvou technológiou.

zdroj: latimes.com

Viac na podobnú tému si môžete prečítať aj tu:

https://www.setri.sk/ktore-automobily-su-najuspornejsie-najsetrnejsie-cenovo-najdostupnejsie-1/

https://www.setri.sk/chevrolet-predstavuje-elektromobil-ktory-skutocne-moze-konkurovat-tesle/

Zdieľajte:   Facebooktwittermail