Chevrolet predstavuje elektromobil, ktorý skutočne môže konkurovať Tesle

elektromobil

Už to nemusí byť iba Tesla, ktorej elektromobil na jedno nabitie prejde niekoľko 100 km. Počet typov dostupných elektrických automobilov stúpa, k čomu prispieva aj Chevrolet, ktorý už testuje svoj nový elektromobil Bolt. Zároveň oznámil, že testy elektromobilu Bolt sú už v plnom prúde.

Bolt by sa mal vyrovnať elektromobilom od Tesly, keďže v Chevrolete veria, že na jedno nabitie prejde viac ako 320 km, zatiaľ čo bude dostupný za relatívne prijateľnú cenu 30 000 dolárov. Elektromobil Bolt teda predstavuje reálnu konkurenciu pre Model 3 od Tesly, ktorý by mal na jedno nabitie zvládať zájsť rovnakú vzdialenosť a to za cenu 35 000 dolárov.

elektromobil
Elektromobily, ktoré sú momentálne dostupné vo svete majú stále viacero múch. Buď majú limitovanú výdrž alebo sú príliš drahé, no a v niektorých prípadoch aj oboje. Najlepšiu výdrž má zatiaľ Model S 85D od Tesly, s ktorým hravo zvládnete na jedno nabitie prejsť až 430 km, avšak náklady na tento elektromobil sa vyšplhajú až na 85 000 dolárov. Keď sa pozrieme na elektromobily, ktoré sa pohybujú v cenovej rovine, v ktorej by mal byť aj Bolt od Chevroletu, najlepšiu výdrž ponúka Kia Soul EV, s ktorou za 33 700 dolárov prejdete na jedno nabitie približne 150 km.

Ak by sa teda Chevroletu podarilo splniť svoj prísľub, na trhu by bol konečne dostupný použiteľný elektromobil za prijateľnejšiu cenu, čo znamená, že by bol dostupný aj pre širší okruh ľudí. S výnimkou Tesly sú zatiaľ na trhu dostupné elektromobily, ktoré sú síce vhodné na jazdu po meste či na kratšie vzdialenosti, ale nič viac. Bolt by mohol tento fakt zmeniť. Samozrejme ale ešte nič nie je isté a nikto zatiaľ nevie zaručiť, že Bolt naozaj dosiahne svoje ciele. Chevrolet si veľa sľuboval napríklad aj od svojho hybridu Volt, ktorého koncept predstavili v roku 2007. No a v tomto prípade išlo o veľké sklamanie, keďže po spustení predaja v roku 2010 sa odbyt ani len nepriblížil k očakávaniam.

elektromobil

Elektromobil Bolt nie je jediným znamením oživenia General Motors

Ale General Motors, pod ktoré patrí aj Chevrolet, je na tom dnes lepšie, než v roku 2007 či 2010. Nový Corvette má potenciál na to stať sa najlepsím vozidlom, ktoré kedy spoločnosť vyrobila, nikto nepochybuje o kvalitách Cadillacu a nové modely Camaro a Cruze od Chevroletu vyzerajú tiež veľmi sľubne.

 

Jedno je však isté, elektromobil Bolt bude musieť skutočne zahviezdiť, ak chce naplniť očakávania General Motors. A nejde tu len o cenu či výdrž. Áno, tieto faktory sú samozrejme dôležité, no celková kvalita vozidla bude musieť byť na top úrovni, ak sa bude chcieť ako tak rovnať Tesle.

zdroj: mashable.com

Viac článkov na podobnú tému si môžete prečítať aj tu:

https://www.setri.sk/elektromobilita-na-jednom-kolese/

https://www.setri.sk/elektromobil-denza-urceny-pre-cinu-ma-dojazd-250-km/

Zdieľajte:   Facebooktwittermail