Elektromobil Denza určený pre Čínu má dojazd 250 km

redakcia setri.sk

Po uliciach dvadsaťmiliónového Pekingu sa preháňa svetová novinka. Elektromobil Denza je osobné auto, ktoré na jedno nabitie prejde až 250 km. Vyrába ho Daimler v spolupráci s čínskou automobilkou BYD.

Elektromobil Denza je podľa oficiálnych špecifikácií tým vysneným elektrickým vozidlom, ktoré by zákazníci radi videli na európskom a americkom trhu. Uvezie až päť ľudí, ponúka slušný výkon 86 kW a predovšetkým dojazd až 253 km.
Zatiaľ je ale Denza určená len pre Čínu. Pre automobilky nie je výroba áut v Číne vôbec jednoduchá. Ak tam chce automobilka zo zahraničia postaviť továreň, musí tak urobiť v spolupráci s niektorou z miestnych čínskych automobiliek .
Nemecký koncern Daimler si k spolupráci prizval BYD a urobil dobre. BYD dnes po celom svete úspešne ponúka svoje elektrické autobusy a okrem toho predáva (aj keď nie veľmi úspešne) aj svoje vlastné elektromobily. Predovšetkým má ale k dispozícii kľúčovú technológiu lítium-železo-fosfátových batérií.

Elektromobil Denza alebo Nissan Leaf

Kto bude úspešnejší na kľúčovom trhu, elektromobil Denza alebo Nissan Leaf? Zdroj: www.nissanusa.com


Elektromobil Denza je vybavený práve touto batériou s kapacitou 47,5 kWh. To je takmer 2x viac, než má dnes najpredávanejší elektromobil Nissan Leaf. Ten na jedno nabitie zvláda prejsť 130 až 160 km. Denza sľubuje prejsť na jedno nabitie až 253 km (podľa čínskeho spôsobu merania dojazdu).

Elektromobil Denza sa môže presadiť vďaka dotáciám

Nový nemecko-čínsky elektromobil Denza nebude ale zďaleka lacnou záležitosťou. Cena za čína v prepočte niekde na vyše 36 400 euro. Výhodou ale je, že čínsky štát aj tamojšie mestá poskytujú na nákup elektromobilov bohaté dotácie. Vďaka nim môže cena napríklad v samotnom Pekingu klesnúť až o pätinu.
Čínska vláda sa výrobu aj predaj elektromobilov snaží maximálne podporovať, pretože krajinu sužuje kritický problém znečisteného ovzdušia. Napríklad v Pekingu zašiel problém tak ďaleko, že samospráva musela obmedziť počet áut na cestách. Najnovšie vláda v Pekingu oznámila, že z ciest stiahne šesť miliónov najviac znečisťujúcich vozidiel.
 
Zdroj: ekobonus.cz
 

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...