Elektromobil Denza určený pre Čínu má dojazd 250 km

Po uliciach dvadsaťmiliónového Pekingu sa preháňa svetová novinka. Elektromobil Denza je osobné auto, ktoré na jedno nabitie prejde až 250 km. Vyrába ho Daimler v spolupráci s čínskou automobilkou BYD.

Elektromobil Denza je podľa oficiálnych špecifikácií tým vysneným elektrickým vozidlom, ktoré by zákazníci radi videli na európskom a americkom trhu. Uvezie až päť ľudí, ponúka slušný výkon 86 kW a predovšetkým dojazd až 253 km.

Zatiaľ je ale Denza určená len pre Čínu. Pre automobilky nie je výroba áut v Číne vôbec jednoduchá. Ak tam chce automobilka zo zahraničia postaviť továreň, musí tak urobiť v spolupráci s niektorou z miestnych čínskych automobiliek .

Nemecký koncern Daimler si k spolupráci prizval BYD a urobil dobre. BYD dnes po celom svete úspešne ponúka svoje elektrické autobusy a okrem toho predáva (aj keď nie veľmi úspešne) aj svoje vlastné elektromobily. Predovšetkým má ale k dispozícii kľúčovú technológiu lítium-železo-fosfátových batérií.

Elektromobil Denza alebo Nissan Leaf
Kto bude úspešnejší na kľúčovom trhu, elektromobil Denza alebo Nissan Leaf? Zdroj: www.nissanusa.com

Elektromobil Denza je vybavený práve touto batériou s kapacitou 47,5 kWh. To je takmer 2x viac, než má dnes najpredávanejší elektromobil Nissan Leaf. Ten na jedno nabitie zvláda prejsť 130 až 160 km. Denza sľubuje prejsť na jedno nabitie až 253 km (podľa čínskeho spôsobu merania dojazdu).

Elektromobil Denza sa môže presadiť vďaka dotáciám

Nový nemecko-čínsky elektromobil Denza nebude ale zďaleka lacnou záležitosťou. Cena za čína v prepočte niekde na vyše 36 400 euro. Výhodou ale je, že čínsky štát aj tamojšie mestá poskytujú na nákup elektromobilov bohaté dotácie. Vďaka nim môže cena napríklad v samotnom Pekingu klesnúť až o pätinu.

Čínska vláda sa výrobu aj predaj elektromobilov snaží maximálne podporovať, pretože krajinu sužuje kritický problém znečisteného ovzdušia. Napríklad v Pekingu zašiel problém tak ďaleko, že samospráva musela obmedziť počet áut na cestách. Najnovšie vláda v Pekingu oznámila, že z ciest stiahne šesť miliónov najviac znečisťujúcich vozidiel.

 

Zdroj: ekobonus.cz

 

Zdieľajte:   Facebooktwittermail