Elektromobil Denza určený pre Čínu má dojazd 250 km

Maros S.

Po uliciach dvadsaťmiliónového Pekingu sa preháňa svetová novinka. Elektromobil Denza je osobné auto, ktoré na jedno nabitie prejde až 250 km. Vyrába ho Daimler v spolupráci s čínskou automobilkou BYD.

Elektromobil Denza je podľa oficiálnych špecifikácií tým vysneným elektrickým vozidlom, ktoré by zákazníci radi videli na európskom a americkom trhu. Uvezie až päť ľudí, ponúka slušný výkon 86 kW a predovšetkým dojazd až 253 km.
Zatiaľ je ale Denza určená len pre Čínu. Pre automobilky nie je výroba áut v Číne vôbec jednoduchá. Ak tam chce automobilka zo zahraničia postaviť továreň, musí tak urobiť v spolupráci s niektorou z miestnych čínskych automobiliek .
Nemecký koncern Daimler si k spolupráci prizval BYD a urobil dobre. BYD dnes po celom svete úspešne ponúka svoje elektrické autobusy a okrem toho predáva (aj keď nie veľmi úspešne) aj svoje vlastné elektromobily. Predovšetkým má ale k dispozícii kľúčovú technológiu lítium-železo-fosfátových batérií.

Elektromobil Denza alebo Nissan Leaf

Kto bude úspešnejší na kľúčovom trhu, elektromobil Denza alebo Nissan Leaf? Zdroj: www.nissanusa.com


Elektromobil Denza je vybavený práve touto batériou s kapacitou 47,5 kWh. To je takmer 2x viac, než má dnes najpredávanejší elektromobil Nissan Leaf. Ten na jedno nabitie zvláda prejsť 130 až 160 km. Denza sľubuje prejsť na jedno nabitie až 253 km (podľa čínskeho spôsobu merania dojazdu).

Elektromobil Denza sa môže presadiť vďaka dotáciám

Nový nemecko-čínsky elektromobil Denza nebude ale zďaleka lacnou záležitosťou. Cena za čína v prepočte niekde na vyše 36 400 euro. Výhodou ale je, že čínsky štát aj tamojšie mestá poskytujú na nákup elektromobilov bohaté dotácie. Vďaka nim môže cena napríklad v samotnom Pekingu klesnúť až o pätinu.
Čínska vláda sa výrobu aj predaj elektromobilov snaží maximálne podporovať, pretože krajinu sužuje kritický problém znečisteného ovzdušia. Napríklad v Pekingu zašiel problém tak ďaleko, že samospráva musela obmedziť počet áut na cestách. Najnovšie vláda v Pekingu oznámila, že z ciest stiahne šesť miliónov najviac znečisťujúcich vozidiel.
 
Zdroj: ekobonus.cz
 

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

Súhlasím so spracúvaním osobných údajov

Už ste čítali?

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť IV: Ako žiť ohľaduplnejšie k planéte

Aj vy patríte k ľuďom, ktorí sa radi aktívne podieľajú na ochrane životného prostredia? Prinášame vám niekoľko tipov, ktoré môžete jednoducho zaradiť do vášho každodenného života.

Fotovoltické panely premenia váš domov na ekologickú domácnosť

Najefektívnejší zdroj čistej energie je naše Slnko. Ekologické fotovoltické panely menia slnečnú energiu na elektrickú energiu. Z dlhodobého hľadiska sú fotovoltické panely nielen ekologickejšie, ale...

Trom štvrtinám Slovákov záleží na ochrane životného prostredia. Patríte k nim aj vy?

Až 70 % Slovákov sa obáva o životné prostredie. Vyplýva to z výskumu „Hodnoty a spoločnosť počas pandémie Covid-19 – Ochrana životného prostredia vo verejnej mienke na Slovensku“,...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť III: Aby vám voda nepretekala pomedzi prsty

Voda má všestranné využitie. Je potrebná nielen pre ľudský život, ale rovnako dôležitá je aj pre rastliny a živočíchy. Zároveň je aj nevyčerpateľným zdrojom energie na...

Svetelný smog alebo koľko svetla naozaj potrebujeme

Životné prostredie okolo nás je od priemyselnej revolúcie neustále zaťažované sekundárnymi dôsledkami technického progresu. Na jednej strane neodmysliteľné výdobytky ako teplo, svetlo, doprava dostupné pre...

Nóri sa rozhodli odoberať CO2 z ovzdušia. Pomôže im vikingská loď Longship

Mnohí vedci sa zhodujú na tom, že ak chceme zlepšiť kvalitu atmosféry, bude potrebné čo najrýchlejšie znižovať podiel CO2 (prípadne metánu). Do odčerpávania oxidu uhličitého...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť II: Ako ušetriť na vykurovaní a na plyne

Ak domácnosť vykurujete plynom a používate ho aj na varenie a pečenie, podstatná časť vášho rodinného rozpočtu ide zrejme na túto energiu. V tomto článku sme si pre...

Tipy na darčeky, ktoré nestoja veľa a sú šetrné k prírode

Občas býva celkom náročné vybrať vhodný darček. Obzvlášť vtedy, ak chceme každý rok potešiť našich blízkych niečím zaujímavým a užitočným.

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť I: Kde všade môžete doma ušetriť elektrinu

Najlacnejšia elektrina je tá, ktorú nespotrebujeme, a tak vám prinášame prehľad jednoduchých rád, ktoré vám pomôžu ušetriť elektrinu v domácnosti.