Londýn skúša elektrické autobusy

Maros S.

Čínska automobilka BYD Auto oslavuje dodanie prvých dvoch elektrických autobusov eBus do Londýna. Britská metropola využije elektrické autobusy na linkách číslo 507 a 521. Rovnaký typ elektrobusov už pritom slúži ako v Číne, tak aj množstve ďalších krajín celého sveta.

BYD-elektricke autobusy-na-cestach-Londyna

Fínsko, Kalifornia, Kanada, Čína alebo Izrael sú niektoré z náhodne vybraných krajín, kde už ulice miest elektrické autobusy čínskej značky BYD brázdia. Napríklad v Šen-čen, viac ako desaťmiliónovej metropole na juhu Číny, ich jazdí už 220. Dohromady tam majú najazdených cez 21 miliónov kilometrov.
Kým osobné elektrické autá značky BYD sa zatiaľ príliš nepredávajú ani na domácom, ani na zahraničnom trhu, v prípade autobusov je to úplne iná káva. Čínskemu automobilovému obrovi, do ktorého mimochodom investoval aj známy americký miliardár Warren Buffet, sa darí úspešne presadzovať stratégiu celosvetovej expanzie. Čínska automobilka ju prezentovala začiatkom minulého roka.
Aktuálny starosta Londýna Boris Johnson krátko po svojom zvolení definoval dopravu, najmä tú verejnú, ako jednu z kľúčových tém, ktorú bude intenzívne riešiť. A to sa skutočne aj stalo. Medzi tisíckami autobusov verejnej dopravy v Londýne tak už napríklad okrem dvoch spomínaných  elektrobusov jazdí aj 368 diesel-hybridných červených autobusov na niekoľkých desiatkach liniek.
Prinášajú kľúčové úspory v nákladoch, ale aj zvýšenie kvality ovzdušia v britskej metropole. V oboch týchto oblastiach excelujú dva nové elektrické autobusy BYD eBus. Na jedno nabitie prejde tento elektrobus až 250 kilometrov. Jedna „plná nádrž“ pritom stojí len necelých 20 libier. To je viac než 4x menej v porovnaní s bežným dieselovým autobusom .
Elektrické autobusy sa budú pochopiteľne nabíjať predovšetkým cez noc, lacnou elektrinou. Doba plného dobitia je niečo medzi 4 – 5 hodinami. Pretože sa zatiaľ jedná iba o 2 kusy, ide viac menej o testovaciu prevádzku. Londýnsky dopravný podnik si chce vyskúšať, ako sa stroje osvedčia a do budúcna prípadne zaobstarať aj ďalšie.
Zdroj: ekobonus.cz

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

Súhlasím so spracúvaním osobných údajov

Už ste čítali?

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť IV: Ako žiť ohľaduplnejšie k planéte

Aj vy patríte k ľuďom, ktorí sa radi aktívne podieľajú na ochrane životného prostredia? Prinášame vám niekoľko tipov, ktoré môžete jednoducho zaradiť do vášho každodenného života.

Fotovoltické panely premenia váš domov na ekologickú domácnosť

Najefektívnejší zdroj čistej energie je naše Slnko. Ekologické fotovoltické panely menia slnečnú energiu na elektrickú energiu. Z dlhodobého hľadiska sú fotovoltické panely nielen ekologickejšie, ale...

Trom štvrtinám Slovákov záleží na ochrane životného prostredia. Patríte k nim aj vy?

Až 70 % Slovákov sa obáva o životné prostredie. Vyplýva to z výskumu „Hodnoty a spoločnosť počas pandémie Covid-19 – Ochrana životného prostredia vo verejnej mienke na Slovensku“,...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť III: Aby vám voda nepretekala pomedzi prsty

Voda má všestranné využitie. Je potrebná nielen pre ľudský život, ale rovnako dôležitá je aj pre rastliny a živočíchy. Zároveň je aj nevyčerpateľným zdrojom energie na...

Svetelný smog alebo koľko svetla naozaj potrebujeme

Životné prostredie okolo nás je od priemyselnej revolúcie neustále zaťažované sekundárnymi dôsledkami technického progresu. Na jednej strane neodmysliteľné výdobytky ako teplo, svetlo, doprava dostupné pre...

Nóri sa rozhodli odoberať CO2 z ovzdušia. Pomôže im vikingská loď Longship

Mnohí vedci sa zhodujú na tom, že ak chceme zlepšiť kvalitu atmosféry, bude potrebné čo najrýchlejšie znižovať podiel CO2 (prípadne metánu). Do odčerpávania oxidu uhličitého...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť II: Ako ušetriť na vykurovaní a na plyne

Ak domácnosť vykurujete plynom a používate ho aj na varenie a pečenie, podstatná časť vášho rodinného rozpočtu ide zrejme na túto energiu. V tomto článku sme si pre...

Tipy na darčeky, ktoré nestoja veľa a sú šetrné k prírode

Občas býva celkom náročné vybrať vhodný darček. Obzvlášť vtedy, ak chceme každý rok potešiť našich blízkych niečím zaujímavým a užitočným.

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť I: Kde všade môžete doma ušetriť elektrinu

Najlacnejšia elektrina je tá, ktorú nespotrebujeme, a tak vám prinášame prehľad jednoduchých rád, ktoré vám pomôžu ušetriť elektrinu v domácnosti.