Londýn skúša elektrické autobusy

BYD-elektricke autobusy-na-cestach-Londyna

Čínska automobilka BYD Auto oslavuje dodanie prvých dvoch elektrických autobusov eBus do Londýna. Britská metropola využije elektrické autobusy na linkách číslo 507 a 521. Rovnaký typ elektrobusov už pritom slúži ako v Číne, tak aj množstve ďalších krajín celého sveta.

Fínsko, Kalifornia, Kanada, Čína alebo Izrael sú niektoré z náhodne vybraných krajín, kde už ulice miest elektrické autobusy čínskej značky BYD brázdia. Napríklad v Šen-čen, viac ako desaťmiliónovej metropole na juhu Číny, ich jazdí už 220. Dohromady tam majú najazdených cez 21 miliónov kilometrov.

Kým osobné elektrické autá značky BYD sa zatiaľ príliš nepredávajú ani na domácom, ani na zahraničnom trhu, v prípade autobusov je to úplne iná káva. Čínskemu automobilovému obrovi, do ktorého mimochodom investoval aj známy americký miliardár Warren Buffet, sa darí úspešne presadzovať stratégiu celosvetovej expanzie. Čínska automobilka ju prezentovala začiatkom minulého roka.

Aktuálny starosta Londýna Boris Johnson krátko po svojom zvolení definoval dopravu, najmä tú verejnú, ako jednu z kľúčových tém, ktorú bude intenzívne riešiť. A to sa skutočne aj stalo. Medzi tisíckami autobusov verejnej dopravy v Londýne tak už napríklad okrem dvoch spomínaných  elektrobusov jazdí aj 368 diesel-hybridných červených autobusov na niekoľkých desiatkach liniek.

Prinášajú kľúčové úspory v nákladoch, ale aj zvýšenie kvality ovzdušia v britskej metropole. V oboch týchto oblastiach excelujú dva nové elektrické autobusy BYD eBus. Na jedno nabitie prejde tento elektrobus až 250 kilometrov. Jedna „plná nádrž“ pritom stojí len necelých 20 libier. To je viac než 4x menej v porovnaní s bežným dieselovým autobusom .

Elektrické autobusy sa budú pochopiteľne nabíjať predovšetkým cez noc, lacnou elektrinou. Doba plného dobitia je niečo medzi 4 – 5 hodinami. Pretože sa zatiaľ jedná iba o 2 kusy, ide viac menej o testovaciu prevádzku. Londýnsky dopravný podnik si chce vyskúšať, ako sa stroje osvedčia a do budúcna prípadne zaobstarať aj ďalšie.

Zdroj: ekobonus.cz

Zdieľajte:   Facebooktwittermail