Elektromobilita na jednom kolese

Lukas P.

Ak máte radi novinky alebo inovácie a zaujala vás elektromobilita, tak vás dnes potešíme. Na prvý pohľad sa vám síce môže zdať, že to nie je určené všetkým, avšak pokiaľ máte odvahu a ako dieťa ste mali skateboard či kolieskové korčule, možno zmeníte názor.

Onewheel-elektromobilita

Dnes sa už môžeme stretnúť s rôznymi druhmi elektrických bicyklov, áut či autobusov, ktoré jednoznačne prispievajú k čistejšiemu životnému prostrediu, okrem iného aj vďaka využívaniu solárnych panelov. V poslednej dobe sa však začína dariť tým dopravným prostriedkom, ktoré sú ovládané pohybom nášho tela. Medzi takéto už patrí viac či menej známy Segway a na trh so svojim podobným modelom prišla aj spoločnosť Toyota, ktorá predstavila model Toyota Winglet.

Elektromobilita od Toyota

Toyota Winglet


Dnes vám však predstavíme skateboard, ktorý je medzníkom medzi elektrickým bicyklom a Segway.

Elektromobilita na jednom kolese ovládateľnom ako skateboard

Ide o Onewheel, ktorý sa ovláda pohybom tela a jazdiť na ňom sa vraj za pár minút naučí aj začiatočník. Vynálezcom a konštruktérom tohto skateboardu je Kyle Doerksen z Kalifornie, ktorý celý život sníval o jednokolesovom dopravnom prostriedku. Elektromobily sú jeho vášňou a podľa jeho slov je:

„Onewheel dôkazom skutočnej slobody a vzrušenia, ktoré nám elektrické vozidlá dokážu poskytnúť“.

Jeho vývoj trval približne 5 rokov a za ten čas si prešiel mnohými fázami svojich prototypov. Samozrejme, že tento vývoj stál aj nemalé finančné prostriedky avšak dobrou správou je, že sa to nakoniec predsa len podarilo.
Podobne ako aj iné vynálezy, aj Onewheel sa stal predmetom tzv. crowdfund systému, ktorého cieľom je na spustenie takýchto projektov vyzbierať potrebné finančné prostriedky. Oproti prvotnému plánu vyzbierať 100 000 dolárov sa nakoniec podarilo vyzbierať až vyše 630 000 dolárov, čo je znakom naozaj veľkého záujmu. Prvé kusy by sa na trh mali dostať asi v septembri 2014.

 Z čoho Onewheel pozostáva a ako funguje

Ako môžete vidieť na obrázku, Onewheel pozostáva z jedného pomerne veľkého kolesa v porovnaní s klasickým skateboardom. Doska je kombináciou hliníka a javorového dreva. Disponuje tiež sofistikovanými senzormi a riadiacou jednotkou, ktorá robí váš pohyb doslova čarovným.
Onewheel elektromobilita
Onewheel disponuje 500 W motorom s priamym pohonom, ktorý poháňa 48V lithium-nano-fosfátová batéria. Dokáže ísť rýchlosťou až 20 km/h a dojazd má okolo 6-9 km. Jeho nabíjanie trvá približne 20 minút, v prípade využitia rýchlonabíjačky a asi 2 hodiny štandardným spôsobom nabíjania. Ešte treba povedať, že jeho hmotnosť je 11 kg a jeho cena sa pohybuje okolo 1299 dolárov, čo je v prepočte okolo 980 €.
Za takúto cenu si viete kúpiť elektrický bicykel, s ktorým bude váš dojazd podstatne vyšší, takže ak sa vynález ujme, určite ho budú čakať ešte viaceré zlepšenia.
Jeho ovládanie je vraj veľmi jednoduché. Ak sa nakloníte smerom dopredu, Onewheel ide vpred a ak naopak, tak buď spomalíte, zastavíte alebo môžete ísť naspäť. Samozrejme, že sa môžete otáčať naklonením svojho tela do požadovaného smeru.

 Podľa Kyle Doerksen je: „Onewheel v porovnaní s inými skatebordami rozdielny v tom, že nie sú cítiť rôzne nerovnosti na cestách či chodníkoch a že každý, kto si ho vyskúša sa cíti skôr ako na surfe či snowboarde“.  

V prípade tohto naozaj zaujímavého vynálezu je potrebné povedať, že ak sa dostane do predaja aj v Európe, určite si nájde svojich fanúšikov, najmä z radov skejterov. Či sa uchytí iba u čisto mladej generácie, ale si svojich priaznivcov nájde aj medzi staršími, ukáže blízka budúcnosť.
 
Autor: Lukáš Kovačovič, zdroj: internet

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

Súhlasím so spracúvaním osobných údajov

Už ste čítali?

Všetci by sme mali byť zdravými aktivistami

Moderátor, autor úspešného podcastu, aktivista a greenfluencer, ktorý má vo svojej genetickej výbave výraznú zvedavosť a odvahu. Vo svojom podcaste Sabo sebou sa venuje všetkým...

Nemusíme byť dokonalí, stačí keď robíme malé kroky. Na každom z nás záleží

Modelka, stylistka a greenfluencerka Natália Pažická sa rozhodla, že svoju energiu vloží do osvety o negatívnom dopade módneho priemyslu na životné prostredie. Na svojich sociálnych...

Ľudia si zbytočne vytvárajú problémy, ktoré neexistujú

Po desiatich rokoch skončila s profesionálnym snowboardingom. S príchodom syna založila značku detských doplnkov DIOBO. Je mamou dvoch detí, Tobiáša a Idy. Ľudí inšpiruje svojím...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť IV: Ako žiť ohľaduplnejšie k planéte

Aj vy patríte k ľuďom, ktorí sa radi aktívne podieľajú na ochrane životného prostredia? Prinášame vám niekoľko tipov, ktoré môžete jednoducho zaradiť do vášho každodenného života.

Fotovoltické panely premenia váš domov na ekologickú domácnosť

Najefektívnejší zdroj čistej energie je naše Slnko. Ekologické fotovoltické panely menia slnečnú energiu na elektrickú energiu. Z dlhodobého hľadiska sú fotovoltické panely nielen ekologickejšie, ale...

Trom štvrtinám Slovákov záleží na ochrane životného prostredia. Patríte k nim aj vy?

Až 70 % Slovákov sa obáva o životné prostredie. Vyplýva to z výskumu „Hodnoty a spoločnosť počas pandémie Covid-19 – Ochrana životného prostredia vo verejnej mienke na Slovensku“,...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť III: Aby vám voda nepretekala pomedzi prsty

Voda má všestranné využitie. Je potrebná nielen pre ľudský život, ale rovnako dôležitá je aj pre rastliny a živočíchy. Zároveň je aj nevyčerpateľným zdrojom energie na...

Svetelný smog alebo koľko svetla naozaj potrebujeme

Životné prostredie okolo nás je od priemyselnej revolúcie neustále zaťažované sekundárnymi dôsledkami technického progresu. Na jednej strane neodmysliteľné výdobytky ako teplo, svetlo, doprava dostupné pre...

Nóri sa rozhodli odoberať CO2 z ovzdušia. Pomôže im vikingská loď Longship

Mnohí vedci sa zhodujú na tom, že ak chceme zlepšiť kvalitu atmosféry, bude potrebné čo najrýchlejšie znižovať podiel CO2 (prípadne metánu). Do odčerpávania oxidu uhličitého...