Elektromobilita na jednom kolese

Lukas P.

Ak máte radi novinky alebo inovácie a zaujala vás elektromobilita, tak vás dnes potešíme. Na prvý pohľad sa vám síce môže zdať, že to nie je určené všetkým, avšak pokiaľ máte odvahu a ako dieťa ste mali skateboard či kolieskové korčule, možno zmeníte názor.

Onewheel-elektromobilita

Dnes sa už môžeme stretnúť s rôznymi druhmi elektrických bicyklov, áut či autobusov, ktoré jednoznačne prispievajú k čistejšiemu životnému prostrediu, okrem iného aj vďaka využívaniu solárnych panelov. V poslednej dobe sa však začína dariť tým dopravným prostriedkom, ktoré sú ovládané pohybom nášho tela. Medzi takéto už patrí viac či menej známy Segway a na trh so svojim podobným modelom prišla aj spoločnosť Toyota, ktorá predstavila model Toyota Winglet.

Elektromobilita od Toyota

Toyota Winglet


Dnes vám však predstavíme skateboard, ktorý je medzníkom medzi elektrickým bicyklom a Segway.

Elektromobilita na jednom kolese ovládateľnom ako skateboard

Ide o Onewheel, ktorý sa ovláda pohybom tela a jazdiť na ňom sa vraj za pár minút naučí aj začiatočník. Vynálezcom a konštruktérom tohto skateboardu je Kyle Doerksen z Kalifornie, ktorý celý život sníval o jednokolesovom dopravnom prostriedku. Elektromobily sú jeho vášňou a podľa jeho slov je:

„Onewheel dôkazom skutočnej slobody a vzrušenia, ktoré nám elektrické vozidlá dokážu poskytnúť“.

Jeho vývoj trval približne 5 rokov a za ten čas si prešiel mnohými fázami svojich prototypov. Samozrejme, že tento vývoj stál aj nemalé finančné prostriedky avšak dobrou správou je, že sa to nakoniec predsa len podarilo.
Podobne ako aj iné vynálezy, aj Onewheel sa stal predmetom tzv. crowdfund systému, ktorého cieľom je na spustenie takýchto projektov vyzbierať potrebné finančné prostriedky. Oproti prvotnému plánu vyzbierať 100 000 dolárov sa nakoniec podarilo vyzbierať až vyše 630 000 dolárov, čo je znakom naozaj veľkého záujmu. Prvé kusy by sa na trh mali dostať asi v septembri 2014.

 Z čoho Onewheel pozostáva a ako funguje

Ako môžete vidieť na obrázku, Onewheel pozostáva z jedného pomerne veľkého kolesa v porovnaní s klasickým skateboardom. Doska je kombináciou hliníka a javorového dreva. Disponuje tiež sofistikovanými senzormi a riadiacou jednotkou, ktorá robí váš pohyb doslova čarovným.
Onewheel elektromobilita
Onewheel disponuje 500 W motorom s priamym pohonom, ktorý poháňa 48V lithium-nano-fosfátová batéria. Dokáže ísť rýchlosťou až 20 km/h a dojazd má okolo 6-9 km. Jeho nabíjanie trvá približne 20 minút, v prípade využitia rýchlonabíjačky a asi 2 hodiny štandardným spôsobom nabíjania. Ešte treba povedať, že jeho hmotnosť je 11 kg a jeho cena sa pohybuje okolo 1299 dolárov, čo je v prepočte okolo 980 €.
Za takúto cenu si viete kúpiť elektrický bicykel, s ktorým bude váš dojazd podstatne vyšší, takže ak sa vynález ujme, určite ho budú čakať ešte viaceré zlepšenia.
Jeho ovládanie je vraj veľmi jednoduché. Ak sa nakloníte smerom dopredu, Onewheel ide vpred a ak naopak, tak buď spomalíte, zastavíte alebo môžete ísť naspäť. Samozrejme, že sa môžete otáčať naklonením svojho tela do požadovaného smeru.

 Podľa Kyle Doerksen je: „Onewheel v porovnaní s inými skatebordami rozdielny v tom, že nie sú cítiť rôzne nerovnosti na cestách či chodníkoch a že každý, kto si ho vyskúša sa cíti skôr ako na surfe či snowboarde“.  

V prípade tohto naozaj zaujímavého vynálezu je potrebné povedať, že ak sa dostane do predaja aj v Európe, určite si nájde svojich fanúšikov, najmä z radov skejterov. Či sa uchytí iba u čisto mladej generácie, ale si svojich priaznivcov nájde aj medzi staršími, ukáže blízka budúcnosť.
 
Autor: Lukáš Kovačovič, zdroj: internet

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...