Viete aký pomer dreva a plastu má obsahovať kvalitný kompozitný materiál?

Lukas P.

Kompozitné materiály (WPC), ktoré sú krížencami dreva a plastu, sa u nás udomácnili vďaka svojej vysokej odolnosti, nízkym nárokom na údržbu a dlhej životnosti. Najčastejšie sa používajú na stavbu terás alebo ako obklad bazénov. Trh však zaplavilo množstvo nekvalitných napodobenín, ktoré namiesto očakávaných vlastností prinášajú zvýšené náklady a starosti s opravou.

Kompozitný materiál

Rozdiely sú veľké. Ako sa vyhnúť nekvalitným výrobkom? 

Kompozitný materiál na našom trhu vykazuje veľké rozdiely

Ponuka kompozitných materiálov pre vonkajšie pochôdzne plochy je až prekvapivo široká. Okrem prvotriednych produktov od renomovaných výrobcov je však na trhu veľké množstvo menej kvalitných, avšak cenovo zdanlivo výhodnejších materiálov. Mnohí zákazníci sa ľahko nechajú zlákať vidinou nižšej ceny za štvorcový meter drevoplastového materiálu.  Nekvalitné kompozitné matieriály sa častokrát musia kotviť v kratších rozostupoch (30 až 40 cm), takže sa spotrebuje viac spojovacieho a podkladového materiálu. Kvalitné materiály stačí kotviť po 50 cm.

Horšia kvalita niektorých kompozitných materiálov vedie aj k tomu, že sa vzápätí môžu objaviť prvé chyby. Stačí, aby sa návšteva na vašej párty pustila do divokejšieho tanca …

Kompozitný materiál

Kvalitný kompozit vydrží aj vysokú záťaž, napr. 1800 kg na m2. Iné materiály nevydržia viac ako 450 kg na m2.

Kľúčový je pomer dreva a plastu

Ak si chcete vybrať správne, musíte sa dobre pozerať a porovnávať. Kompozitné materiály vznikajú z drevenej múčky, jemných pilín či celulózovej kaše (tá sa môže získavať napríklad z ryžových šupiek či dokonca rozomletého papiera), ktoré sa zmiešajú s polymerizovaným plastom. Vhodný pomer dreva a plastu v kvalitných kompozitných materiáloch je zhruba 50:50.

Ak je obsah drevenej zložky dosky výrazne nižší, materiál má neprirodzený plastový vzhľad a celá terasa potom pôsobí trochu „lacným“ dojmom, navyše sa môže aj dosť šmýkať. Naopak, ak vidíme, že sa materiál ľahko drobí, je v ňom pravdepodobne vysoký podiel spomínanej celulózovej kaše, čo zase vedie k jeho menšej odolnosti.

Kompozitný materiál

Ak sa materiál viditeľne drobí, určite to nie je správna voľba.

Zelená elektrina zo Slovenska

Najľahší spôsob, ako mať zelenší domov. Zistiť viac o Zelenej elektrine

Aký plast je ten pravý?

Kvalitnejšie kompozitné materiály vznikajú zo zmesí s polyvinylchloridom (PVC), ktorý je odolnejší a ponúka väčší výber farebných možností ako iné polyméry, napr. tvrdený polyetylén (HDPE), polypropylén (PP), prípadne polymér kyseliny mliečnej (PLLA), ktoré sú podstatne mäkšie. Preto je výsledný materiál menej pevný a odolný proti nárazom padajúcich predmetov, posúvaniu nábytku či chôdzi na vysokých podpätkoch.

Plastová zložka chráni terasu z kompozitného materiálu pred rozkladným pôsobením vody, pred vysokou prevádzkovou záťažou spôsobenú chôdzou, ale aj pred vznikom plesní. Lacnejšie materiály môžu mať výrazne väčšiu tepelnú rozťažnosť, nasiakavosť vody a podobne. Pokiaľ terasový systém nemá tiež dobre vyriešenú minimalizáciu rozpínania dosiek, tie sa pôsobením vlhkosti alebo tepla začnú krútiť, vyskakovať zo spojok alebo dokonca praskať.

Zvolený plast určuje aj ďalšie vlastnosti materiálu, akou je napríklad jeho ohňovzdornosť. Zmes PVC a dreva je schopná usahiť sa sama. Keď vám pri grilovaní spadne na terasu žeravý uhlík, alebo aj keby sa nedopatrením prevrhol celý gril, nie je to dôvod na obavy.

Požadujte certifikát a predĺženú záruku

Mnohí predajcovia kompozitných systémov upozorňujú na vlastnosti materiálu, akými sú odolnosť proti vode, ohňu, nárazu, hygienická nezávadnosť, ale aj mechanické vlastnosti, ako pružnosť, rozťažnosť, nehorľavosť, atď. Máloktorý predajca je však schopný tieto sľuby podložiť skutočnými argumentmi, výsledkami testov, certifikátmi alebo hygienickými atestmi.

Nebojte sa opýtať predajcu, ako bola daná vlastnosť testovaná a ako možno deklarované vlastnosti preukázať. Seriózni výrobcovia sú schopní všetko doložiť certifikátmi alebo aspoň hodnotovými tabuľkami a nemajú problém s predĺženou zárukou, napríklad aj na niekoľko desiatok rokov!

Vlastnosti terasy ovplyvňuje aj systém inštalácie a podkladové profily

Zásadným faktorom, ktorý ovplyvní životnosť terasy, je aj jej montážny systém. Terasa bude pôsobiť ako kompaktný celok len vtedy, ak bude kvalitný materiál montovaný na kvalitný inštalačný systém. Zaujímajte sa aj o to, ako možno vymeniť prasknutú dosku. Ak musíte kvôli jednej doske rozobrať pol terasy, nie je asi niečo v poriadku.

Dôležitý je aj výber podkladových profilov. Nie každý podkladový profil je vhodný pre umiestnenie na akejkoľvek ploche. Najvhodnejšie sú hliníkové podkladové profily. Sú síce o niečo drahšie ako bežné profily z plastu, vyznačujú sa však lepšou nosnosťou. Možno ich preto inštalovať na rôzne povrchy alebo sa dajú dokonca použiť ako samonosná konštrukcia na strechy či balkóny.

Najmenej vhodné pre konštrukciu terasy z kompozitných materiálov sú drevené podkladové profily. Bez priebežnej starostlivosti môžu totiž čoskoro začať plesnivieť alebo sa krútiť, takže už po pár rokoch budete musieť kompletne vymeniť drevený podkladový profil pod terasou z kompozitných materiálov. A na čo je vám trvanlivá terasa, keď jej rošt nič nevydrží?

Plus pre životné prostredie

Jednou z najdôležitejších ekologických výhod kvalitných kompozitných materiálov je ich recyklovateľnosť, ktorá umožňuje využiť materiál nanovo bez straty kvality. Z hľadiska dlhodobo udržateľného stavebníctva je však tiež dôležité sledovať aj ďalšie „zelené parametre“. Pri kompozitných materiáloch by ste sa mali zaujímať o to, z akého dreva sa vyrábajú.

Najlepšie produkty získavajú medzinárodne uznávanú certifikáciu PEFC. Táto certifikácia zaručuje, že počet vyťažených stromov v lese certifikovanom organizáciou PEFC nepresiahne počet znova vysadených stromov. Medzinárodná nezisková organizácia PEFC dôkladne sleduje všetky kroky výrobného procesu, od vysadenia stromu až po konečný výrobok. Certifikáciu udeľuje iba tým materiálom, ktoré podporujú zachovanie biodiverzity.

Zdroj: www.inoutic.sk

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...