Jednorazové plasty v Škótsku: Glasgow začína kampaň, ktorá bude propagovať udržateľnosť a recyklovanie

jednorazové plasty

Kampaň s názvom Cup movement je zameraná na jednorazové plasty a výsledkom by mala byť transformácia recyklačnej infraštruktúry a zmena prístupu obyvateľov.

Jednorazové plasty vzbudzujú obavy verejnosti

Glasgow bude prvým škótskym mestom, ktoré spúšťa kampaň, zameranú na jednorazové plasty vo forme pohárikov. Reaguje tak na vzrastajúce obavy verejnosti, ktorá si uvedomuje environmentálny dopad takéhoto materiálu na životné prostredie a klimatické zmeny. Kampaň s názvom Cup Movement povedie environmentálna organizácia Keep Scotland Beatiful (Zachovajme Škótsko krásne). Podľa odhadov sa v Glasgowe a jeho okolí každoročne použije asi 95 miliónov plastových pohárikov na jedno použitie. Preto sa priekopnícky projekt zameria na transformáciu recyklačnej infraštruktúry a bude vyzývať ľudí, aby si osvojili udržateľnejšie návyky a správanie.

jednorazové plasty

Jednorazové plasty a ich recyklácia

Iniciatívu Cup movement podporila Škótska vláda aj glasgowská radnica. Okrem toho projekt podporia aj niektoré úspešné britské spoločnosti ako Costa Coffee, Greggs, McDonalds UK, Pret A Manger, či Starbucks UK. Aj keď si väčšina obyvateľov myslí, že jednorazové plasty vo forme pohárikov nie je možné recyklovať, opak je pravdou. Preto chce Cup movement vyzbierať a zrecyklovať čo najväčšie množstvo takéhoto odpadu. Kampaň plánuje osloviť všetky sektory a organizácie každého druhu a veľkosti po celej krajine. V priebehu roka 2019 bude zároveň iniciatíva pracovať na postupnom vzdelávaní obyvateľov tak, aby si dôkladne premysleli každodenné malé rozhodnutia, ktoré majú veľký dopad na našu planétu. Okrem toho by chcela inšpirovať obyvateľov k tomu, aby využívali poháriky a nádoby, ktoré sa dajú opäť využiť.

jednorazové plasty

Priekopnícky projekt

Kampaň Cup movement bude prvým  a zároveň najväčším projektom svojho druhu v Škótsku. Ak bude úspešný, bude inšpiráciou pre ďalšie mestá v Británii, ale aj v Európe. Zástupkyňa environmentálnej sekcie Škótskej vlády, Roseanna Cunningham uviedla, že „je veľmi šťastná, že môže tento projekt podporiť. Keďže sa v celom Škótsku spotrebuje ročne asi 500 miliónov pohárikov, všetci by sme mali prispieť k tomu, aby takéto jednorazové plasty nekončili na chodníkoch a uliciach, či dokonca v našich moriach.“ Zber a recyklovanie pohárikov povedie spoločnosť Simply Cups, ktorá ich zároveň premení na nové produkty, ktoré sa dajú opäť použiť. Derek Roberston, riaditeľ organizácie Keep Scotland Beautiful dodal, že „Iniciatíva Cup Movement v Glasgowe je projektom rozsiahlej spolupráce, ktorý plánovali asi 18 mesiacov. Spája obchod, inštitúcie a ľudí na to, aby žiaden pohárik neskončil na skládke. Ľudia by si mali uvedomiť , že majú príležitosť byť súčasťou pozitívneho hnutia pre zmenu.“

Zdroj:

https://www.glasgowlive.co.uk

https://www.keepscotlandbeautiful.org

Zdieľajte:   Facebooktwittermail