Jedlá náhrada plastovej fľaše by bola revolučnou zmenou pre životné prostredie

Množstvo plastového odpadu, ktorý ľudská populácia produkuje každý deň sa stal v posledných desaťročiach vážnym problémom vplývajúcim na životné prostredie. Je tu viac ako 700 druhov morských živočíchov, ktorým hrozí vyhynutie kvôli ohromujúcemu množstvo odpadu, ktorý končí v mori  a je tu tiež Great Pacific Garbage Patch (Velký pacifický odpadkový pás) rastúci z roka na rok a ďalšie nepríjemné fakty hovoriace, že musíme zmeniť naše spotrebné návyky a prestali ničiť svetové oceány.

Záťaž, ktorú kladú plasty na životné prostredie je enormná

Je to nápad, ktorý by dokázal pomôcť ukončiť plastovú nočnú moru a znížiť spotrebu do plastu balenej vody. Jedná sa o približne 17 miliónov barelov ropy ročne, ktorá sa spotrebuje na výrobu plastových fliaš, do ktorých sa balí väčšina komerčne distribuovaných nápojov z vody a iba 20 percent z nich sú recyklované. Len Američania spotrebujú okolo 50 miliárd plastových fliaš s vodou za rok a 38 miliárd z nich putuje na skládku. Avšak balená voda je tak rozšírená komodita, že alternatívny typ obalového materiálu je potrebné nájsť čo najskôr.

Obal, ktorý sa dá aj zjesť – ale nemusíte :)

V tejto oblasti máme k dispozícii hneď niekoľko zaujímavých noviniek. Jednou z nich sú inovatívne (a jedlé) „vodné bubliny“ nazývané Ooho!, navrhnuté londýnskym laboratóriom Sipping Rocks Lab. Snáď by práve ony mohli byť odpoveďou na naše nádeje. Guľové obalové nádoby sú vyrobené z membrán zložených zo morských rias a chloridu vápenatého, ktoré môžu byť bez problémov konzumované ľuďmi. Voda sa najskôr nechá zmraziť do guľovitého kúska ľadovca a potom sa potiahne priehľadnou membránou z chloridu vápenatého a hnedých rias. Nakoniec, aj keď sa voda opäť rozpustí, stále si drží si svoj guľatý tvar. Keď ste smädný, môžete jednoducho prepichnúť membránu a vypiť jej obsah.

Asi takto nejako by mal hotový výrobok vyzerať. Mohla by táto jedlá vodná bublina pomôcť ukončiť epidémiu plastových fliaš?

životné prostredie

Dizajnéri tohto produktu hovoria, že ich inšpiroval „spôsob, akým príroda zapuzdruje kvapaliny pomocou membrán z lipidov a proteínov.“ Ďalšou výhodou je, že výroba každej kapsule Ooho! stojí len 2 centy.

Zakladatelia Skipping Rocks Lab – Rodrigo Garcia Gonzalez, Guillaume Couche a Pierre Paslier – načrtli ich očakávania spojené s produkciou ich produktu, keď povedali: „Náš guľovitý zásobník na vodu je jednoduché a lacné vyrobiť, je pevný, hygienický, biologicky odbúrateľný a môže sa dokonca aj jesť. Spotreba neobnoviteľných zdrojov na výrobu súčasných fliaš na jedno použitie a množstvo odpadu s tým spojené je celkovo neudržateľné. Cieľom Ooho! je poskytnúť účelnosť a pohodlie plastových fliaš a zároveň obmedziť vplyv na životné prostredie. “

V roku 2014 bola Skipping Rocks Lab udelená cena World Technology Award v kategórii „Životné prostredie“, pre ich inovatívny prístup. Laboratórium tiež nedávno získalo grant zo strany Európskej únie, ktorý im umožní začať výrobu a predaj Ooho! vo väčšom meradle.

 

Zdroj: internet

Zdieľajte:   Facebooktwittermail