Japonskí architekti predstavili návrh budovy múzea v Turecku, ktorej základom bude drevo

drevo

Drevo bude základom novej budovy múzea moderného umenia Odunpazari v tureckom meste Eskişehir na mieste pôvodného trhu s drevom.

Drevo je typickým prvkom lokálnej architektúry

Japonské architektonické štúdio Kengo Kuma & Associates predstavilo architektonický návrh pre budovu múzea moderného umenia  Odunpazari, ktorá vyrastie v tureckom meste Eskişehir. Múzeum by sa malo stať domovom veľkej zbierky tureckého moderného umenia v študentskom meste, ktoré je spojnicou medzi metropolami Ankarou a Istanbulom. Dizajn vychádza z kontextu lokálnej architektúry. Mesto je totiž známe tradičnými drevenými osmanskými domami, ktoré sú typické pre túto oblasť. Budova múzea by sa podľa architektov mala stať kultúrnym stánkom, ktorý vďaka svojmu dizajnu vyčnieva, ale zároveň sa integruje do existujúcej architektúry mesta. Jej základom bude drevo, keďže bude budova pozostávať z nepravidelne naskladaných drevených blokov.

drevo

drevo

Naskladané drevené bloky

Názov múzea moderného umenia Odunpazari v tureckom jazyku znamená drevený trh. Budova totiž vyrastie na mieste, kde sa pôvodne nachádzal práve trh s drevom. Drevo je preto kľúčovým prvkom dizajnu. Architekti pri ňom využili stratégiu, pri ktorej vytvorili objem prostredníctvom zoskupovania. Vďaka stohovaniu množstva malých drevených blokov sa vytvoril dizajn súčasnej mestskej architektúry. Každý z drevených blokov bude mať rôznu veľkosť a bude obrátený do rôznej strany. Veľké drevené bloky na prízemí budú priestorom pre väčšie umelecké diela a inštalácie a menšie bloky umiestnené smerom k vrcholu budovy sa využijú na prezentáciu intímnejších prác.

drevo

drevo

Drevo zdôrazní históriu miesta

Štyri bloky na vrchu budovy vytvoria centrálne átrium, ktoré prepojí všetky úrovne. Strešné okno umožní prirodzenému svetlu preniknúť do budovy, ktoré sa zároveň dostane do všetkých galérií prostredníctvom otvorov na drevených lamelách, umiestnených na stenách. Zatiaľ nie je známe, kedy by malo nové múzeum moderného umenia Odunpazari vzniknúť. Celková plocha by však mala byť 3 582 m², z čoho 1 220 m² by mala tvoriť samotná budova. Exteriér budovy by malo v plnom rozsahu tvoriť drevo, aby sa zdôraznila história a pamiatka na miesto, ktoré pôvodne slúžilo ako trh s drevom.

Zdroj:

http://kkaa.co.jp

https://www.dezeen.com

Zdieľajte:   Facebooktwittermail