Inteligentná fasáda ušetrí energiu aj náklady

fasáda

Inteligentná fasáda dokáže zablokovať silné svetelné lúče a zároveň je poháňaná slnečnou energiou.

Energeticky efektívna fasáda

Nemecká spoločnosť Fraunhofer v spolupráci so študentkou dizajnu na berlínskej Weißensee Kunsthochschule Berlin vyvinula fasádu, ktorá dokáže výrazne ušetriť náklady. Mnohé vysoké kancelárske budovy svojim pracovníkom síce vďaka veľkým skleneným plochám síce poskytnú úžasný výhľad, ale nie sú ideálne z hľadiska energetickej efektivity. Keď sa do nich totiž oprie ostré slnko, jeho lúče rýchlo zvyšujú teplotu v kancelárii. Preto je nutné stále častejšie zapínať klimatizáciu. Vetranie a ochladzovanie domácností, verejných priestorov, ale najmä kancelárií je veľmi drahé a kancelárske budovy preto často zbytočne plytvajú cennou energiou.

fasáda

Fasáda, ktorá sa prispôsobí počasiu

Inteligentná fasáda od Fraunhofer sa skladá z množstva kruhových, kvetinám pripomínajúcich komponentov. Každý z týchto komponentov obsahuje textilný disk. V ňom ktorom sa nachádzajú 80 mm drôty z niklovo-titánovej zliatiny, ktoré majú schopnosť zapamätať si svoj originálny tvar keď sú vystavené vysokej teplote. Keď sa povrch fasády pod slnečnými lúčmi nahreje, drôty sa aktivujú a v tichosti sa uzavrú, aby sa naopak otvorili textilné komponenty. Povrch fasády vystaveným lúčom je teda dočasne zakrytý a ostré slnečné lúča sa nedostanú do vnútra miestnosti. Keď slnko opäť zájde, textilné komponenty sa znova uzatvoria do pôvodného tvaru a fasáda je opäť priehľadná. Tento efekt sa dosiahne vďaka špeciálnemu usporiadaniu mriežky v materiáli. Elementy fasády sú teda akousi membránou, ktorá sa prispôsobuje podmienkam počasia každý deň v akomkoľvek ročnom období a poskytuje ideálne množstvo tieňa, pri akomkoľvek silnom slnečnom žiarení.

fasáda

Fasáda v rôznych tvaroch a vzoroch

Výrobca uvádza, že inteligentná fasáda je určená najmä pre veľké presklené povrchy. Dá sa nainštalovať zvonka, ale v prípade fasád, ktoré majú viac vrstiev, aj do priestorov medzi nimi. Inovatívna štruktúra sa dá ľahko nainštalovať a k dispozícii je viacero dizajnových možností. Zákazník si tak môže vybrať vzor, tvar a farbu individuálnych komponentov.  Výskumníci z Fraunhofer fasádu testujú na súkromných a kancelárskych budovách a do budúcnosti plánujú  do elementov fasády zahrnúť ďalšie funkcie ako napríklad tepelnú izoláciu.

Zdroj:

https://www.fraunhofer.de

http://newatlas.com

Zdieľajte:   Facebooktwittermail