Geotermálna energia uložená v obrovskej „podzemnej batérii“

Lukas P.

Geotermálna energia: energetický systém, ktorý by mohol čerpať geotermálnu energiu, ukladať energiu z nadzemných zdrojov a odosielať ju do siete počas celého roka – čiže fungovať ako obrovská podzemná batéria – to je systém navrhnutý americkými vedcami.

geotermálna energia

Konferencia o klimatických zmenách v Paríži stanovila cieľ do konca storočia udržať globálne otepľovanie výrazne pod dvoma stupňami Celzia a čo najviac sa priblížiť k hodnote ešte o pol stupňa nižšej. To bude vyžadovať zvýšené využívanie obnoviteľných zdrojov energie a znižovanie emisií CO2 z využívania fosílnych energií.
Pri slnečnej a veternej energii sú to výkyvy v ich dodávke, ktoré sú výzvou pre širšie zapojenie dodávok energie z obnoviteľných zdrojov do siete, zatiaľ čo náklady na zachytávanie CO2 a jeho ukladanie trvalo pod zemou je zasa veľkou výzvou pre dekabonizáciu fosílnej energie.
Avšak výskumníci z univerzít  Lawrence Livermore National Laboratory, Ohio State University, University of Minnesota a Terracom, Inc. si mysla, že našili odpoveď na oba tieto problémy –  ukladanie CO2 i akumuláciu energie – a to s využitím rozsiahleho podzemného systému.

Systém, ktorého účelom nie je len geotermálna energia ale aj ukladanie energie z nadzemných zdrojov

V správe publikovanej v decembrovom čísle časopisu Mechanical Engineering popisujú podpovrchový energetický systém, ktorý by mohol čerpať geotermálnu energiu, ukladať energiu z nadzemných zdrojov a odosielať ju do siete počas celého rokačiže fungovať ako obrovská podzemná batéria a súčasne ukladať CO2 z elektrární na fosílne palivá.
Tento integrovaný systém môže ukladať oxid uhličitý v podzemnom zásobníku s sústredným kruhom horizontálnych studní zadŕžajúcich stlačený CO2 pod povrchom zeme. Uložený CO2 vytláča roztok chloridu sodného cez studne hore na povrch, kde sa ohrieva v tepelných elektrárňach (napr. solárne farmy) a znovu sa vstrekuje do zásobníka pre ukladanie tepelnej energie.
geotermálna energia

Ak chcete skladovať veľké množstvá energie z obnoviteľných zdrojov, ktoré sú nevyhnutné na  vyrovnávanie sezónnych výkyvov ponuky a dopytu a pritom ju skladovať efektívne, sme presvedčení, že najlepší spôsob, ako to urobiť, je pod zemou,“ uviedol  autor správy  Thomas Buscheck, vedúci skupiny vedcov. „Veríme, že toto je nákladovo efektívny spôsob, ako skladovať energiu dostatočne dlho na to, aby ju bolo možné použiť neskôr.“

Metóda Buscheckovho tímu zahŕňa vstrekovanie kvapalného CO2 do podzemných zásobníkov umiestnených v sedimentárnej hornine a vytvorenie tlakového oblaku, ktorý tlačí soľanku z produkčných studní na povrch. Soľanka môže byť zohriata a znovu vstreknutá do zásobníka aby uchovala tepelnú energiu a výsledné stlčené CO2 bude pôsobiť ako tlmič nárazov, čo umožní, aby bol systém nabíjaný alebo vybíjaný v závislosti na ponuke a dopyte. Keď je v systéme nedostatok energie z obnoviteľných zdrojov, stlačený CO2 a soľný roztok môžu byť vypustené a premenené na energiu.

„Ukladanie takého obrovského množstva CO2 vytvorí tak veľký tlak. To je najväčšou výzvou pre jeho  trvalé udržanie pod zemou, ale je to zvládnuteľné „povedal Buscheck. „Aby sme si boli istí, že nemáme príliš veľký tlak, môžeme odviesť časť z vyrobenej soľanky pre výrobu vody cez odsoľovanie. Potom, keď sa napojíme na zostávajúci tlak, môžeme dobijať systém selektívne a dať energiu do nášho úložného systému keď je prebytok, a doručiť ju, keď je potrebná. „

Podľa počítačových modelov, množstvo CO2, ktoré by mohlo byť uložené v podzemnom systéme je  najmenej 4 milióny ton ročne po dobu 30 rokov, čo je ekvivalent množstva CO2 produkovaného 600 MW uhoľnou elektrárňou.
Sedem rokov vývoja, koncepcia, ktorá kombinuje multikvapalinový geo-energetický systém vyvinutý v laboratóriu a Ohio State University s CPG od výskumníkov z University of Minnesota, to predurčuje záujem zo strany priemyslu, povedal Buscheck.
Getormálna energia a využívanie podzemných prírodných systémov na ukladanie energie inšpiruje vedcov stále častejšie. Svedčí o tom aj tento článok: Výskum v USA: existujú podstatne lacnejšie spôsoby ukladania energie ako sú batérie.
 
Zdroj: www.renewableenergyworld.com
 

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...