Enviromentálny prerod vrtnej plošiny na zelený domov – Noemova oáza

enviromentálny

Planéta ešte nikdy nepotrebovala ekologicky uvedomelých architektov viac ako dnes. Enviromentálny prístup je možné aplikovať aj pri takých neekologických stavbách, ako sú ropné plošiny.

Noah Oasis (Noemova oáza) navrhli čínsky architekti Ma Yidong, Zhu Zhong Hui, Qin Zhenyu, Jiang Zhe a ich projekt získal čestné uznanie v súťaži eVolo Skyscraper Competition 2015.
Ľudskej bytosti zabudli, že nie sú jednými obyvateľmi tejto planéty ale že ju zdieľajú s miliónmi ďalších druhov. Počet ropných plošín vo svete dosiahol v roku 2014 číslo 1219. Nižšie uvedený obrázok ukazuje stav ropnej škvrny od roku 1901 do dnes. To je skutočný problém, ktorý musíme naliehavo riešiť, nie je možné iba neustále využívať všetko, čo nám planéta ponúka a ohrozovať ostatné formy života.

enviromentálny
Evniromentálny kocept založený na schopnosti sebaobnovy

Dizajnový koncept je inšpirovaný fungovaním stromu. Dizajnéri využili schopnosť prírody riešiť problémy, ktoré ju ohrozujú a zapojiť prírodné sily a zdroje do sebaobnovy. Predstavte si, že ropná plošina by mala korene ako mávajú stromy, ktoré by boli v skutočnosti potrubia, a v prípade úniku ropy by sa tieto nasávacie potrubia okamžite rozprestreli pod hladinou a absorbovali ropné škvrny.

enviromentálny

Táto uniknutá ropa by sa premenila na hnojivo pre rast koralových útesov pozdĺž koreňov. Taktiež by bola použitá na výrobu plastu, z ktorého by sa 3D tlačou vyrábali plastové trubky vytvárajúce nad vodou štruktúry v tvare stromov. V rámci týchto vetiev stromov by sa vybudovali obytné veže pre ubytovanie ľudí postihnutých únikom ropy a tiež pre turistov. Trubky by rástli a zaplietali sa dohromady, využívali by sa ako umelé hnojivo pre pestovanie vínnej révy, ktorá by ich obrastala a pritiahla sťahovavých vtákov. Architektonická štruktúra by tiež mala výskumné centrum a rekreačné stredisko pre rozvoj a oddych, so zameraním na morské biotopy.


A nielen to, Noah Oasis dostala meno podľa vlastnej dlhodobej stratégie. Podľa slov dizajnérov:  „Keď hladina morí stúpne až do výšok, ktoré na pevnine spôsobia katastrofu, oáza bude naďalej plávať nad hladinou mora. Potom sa z ropnej plošiny stane Noemova oáza.“ Aj keď projekt nemusí byť realizovateľný v plnom rozsahu, snaží sa o riešenie dvoch problémov: morských biotopov a ľudského osídlenia.

Zrejme ide skôr o utópiu, lebo ťažbu ropy ani výrobu plastov nemožno pokladať za ekologické činnosti. Ale nápad pretvoriť ropné veže na niečo, čo bude časom využiteľné oveľa lepším spôsobom – tak pre ľudí ako aj pre planétu – je nápad, ktorý stojí za preskúmanie. Treba tiež uznať, že obrázky vyzerajú naozaj pútavo J

 

Zdroj: internet

Zdieľajte:   Facebooktwittermail