Energy Kite: Obrovské šarkany na veternú energiu!
V roku 2013 kúpil Google spoločnosť s názvom Makani, výrobcu jedného z najpôsobivejších zariadení alternatívnej energie, aké ste kedy videli: Energy Kite. Z časti veterná turbína, z časti model lietadla, Energy Kite vzlietne do vzduchu, pohybuje sa v obrovských kruhoch a získanú veternú energiu posiela späť na zem. Energy Kite je veľmi ľahký, prenosný a jednoducho rozložiteľný.
Energy Kite používa o 90 percent menej materiálu ako bežná veterná turbína a dokáže pritom generovať až o 50 percent viac veternej energie – podľa samotnej spoločnosti dokonca až 600 kilowattov. Ako je to možné? Lietaním vo veľkých výškach – až do 350 metrov – kam žiadna veterná turbína nikdy nemá šancu dosiahnuť, navyše aj veľkou efektivitou využitého materiálu. Je to ako by len malá špička veternej turbíny krúžila oblohou a generovala pritom oveľa viac energie, ako celé tie obrovské tony ocele – ktoré pri tomto trende vývoja môžu čoskoro zmiznúť.
Energy Kite je ovládaná a vypúšťaná do vzduchu z pozemnej stanice a na vzlietnutie využíva rotory. Keď Energy Kite vzlietne do vzduchu, rotory sa premenia na malé veterné turbíny a začnú generovať veternú energiu. Energia je potom káblom posielaná späť na zem. Narozdiel od detských šarkanov, Energy Kite presne vie, kam ide. Jeho letecká trasa je usmerňovaná počítačom a senzory neustále prepočítavajú, aká cesta je ideálna pre optimálnu efektivitu. Narozdiel od veterných turbín nie sú pre údržbu potrebné žeriavy ani helikoptéry, Energy Kite jednoducho stiahnete dole. Na konferencií SXSW prezradil šéf Google X Astro Teller, že testovanie Energy Kite zaháji spoločnosť v druhej polovici tohoto roka v Kalifonskom Pesacadero.
Energy Kite vygeneruje veternú energiu na podstatne väčšej ploche ako tradičné turbíny
Najväčšou výhodou Energy Kite podľa Makani je, že dokáže ekonomicky generovať veternú energiu na približne dvoch tretinách územia, čo je o štyrikrát viac, ako tradičné veterné turbíny. No je tu aj veľké ale. Pravidlá pre umiestnenie veterných turbín sú veľmi prísne a to isté bude pravdepodobne platiť aj pre Energy Kite. Zariadenie sa musí v dostatočnej vzdialenosti vyhnúť verejným komunikáciam a elektrickému vedeniu. Pochopiteľne. Ťažko si vôbec predstaviť, ako sa Energy Kite rúti obrovskou rýchlosťou k zemi, navyše upevnená skoro neviditeľným, ale veľmi pevným káblom. Druhým problémom je hluk: Energy Kite negeneruje veternú energiu v tichosti. Najlepšie využitie teda nájde zrejme vo vyprahnutých, resp. vyľudnených oblastiach, alebo ostrovoch, napríklad na Havaji. Napokon, “makani” je Havajský výraz pre “vietor”.
zdroj: www.xprize.org
Viac na podobnú tému si môžete prečítať aj tu:
https://www.setri.sk/veterna-energia-a-domacnosti/
https://www.setri.sk/veterna-mikroturbina-vam-moze-dobijat-mobil/
Fotovoltika
Získajte špičkové riešenie na splátky už od 44 € mesačne. Elektrinu na večer si odložíte do Virtuálnej batérie. Ročne usporíte na elektrine až 1 281...