Veterná mikroturbína vám môže dobíjať mobil

redakcia setri.sk

Veterný mlyn vo veľkosti desatín milimetrov dokáže generovať elektrickú energiu. Veterná mikroturbína môže v blízkej budúcnosti slúžiť na nabíjanie mobilných telefónov a iných technologických zariadení.

Vyvinuli ju výskumníci z University of Texas v Arlingtone.
Pokroky v oblasti veternej energetiky sú za posledné dve desaťročia značné, veď výkon veterných turbín sa od roku 1990 zvýšil desaťnásobne. Aj experimenty s presunom do mikrosveta by sa asi dali očakávať, no nová veterná mikroturbína je v mnohých ohľadoch až prekvapujúco unikátna.

Veterná mikroturbína je naozaj mikro

Výskumný tím – profesor elektrotechniky J.-C. Chiao a jeho spolupracovníčka Dr. Smitha Rao dokázali mikroturbínu „zmenšiť“ na šírku 1,8 mm. Pri výške podstavca, na ktorej je umiestnený rotor, sa konštruktéri dostali na 2 mm. Hrúbka celého zariadenia je dokonca nepatrných 100 mikrometrov, čo je zhruba ako ľudský vlas.

Veterná mikroturbína, zdroj: winmemstech.com

Veterná mikroturbína, zdroj: winmemstech.com

Pri týchto rozmeroch by asi každý očakával, že veterná mikroturbína bude krehká a jej využitie v praxi bude absolútne nemožné. Aj v tomto smere sa však preukázala unikátnosť zariadenia. Ani silnejší vietor ani neopatrný dotyk, či náraz by „turbínke“ ublížiť nemali. Veterná mikroturbína je vyrobená zo zliatiny niklu a je dostatočne pružná, aby odolala.

Výkon sa zatiaľ odhaduje

Pri zverejňovaní výkonu sa zatiaľ  nikto z výskumného tímu nevyjadril konkrétne. Podľa predbežných odhadov magazínu gizmag.com by tisíc takýchto mikroturbín (na iPhone 4 sa ich zmestí 2040) dokázalo vyrobiť  5 – 10 Wh elektrickej energie. To je približne množstvo, ktoré spotrebujú dnešné batérie, a to by pritom stačilo mobil vystaviť vetru alebo ho jednoducho nabíjať mávaním vo vetre.
Autori nápadu nie sú zrejme jediní, ktorí veria v jeho ďalšie uplatnenie. Práca zaujala aj predstaviteľov taiwanskej spoločnosti WinMEMS Technologies, ktorá sa zaoberá mikromechanickými tzv. MEMS zariadeniami. Podľa slov Smithy Rao spoločnosť presvedčilo krátke demo video, na ktorom je zachytená veterná mikroturbína v akcii.

V prospech spustenia komerčnej výroby hovorí aj fakt, že veterné mikroturbíny môžu byť vyrábané vo veľkých množstvách a výrobné náklady na výrobu jedného zariadenia by tak mali byť rovnaké ako výroba stoviek či tisícov z toho istého plátku suroviny.
Okrem nabíjania mobilov sa veterná mikroturbína bude dať využiť aj pri zariadeniach, ktoré až toľko energie nespotrebujú. Moderná mikroelektronika dnes umožňuje umiestniť rôzne čidlá a senzory, kamkoľvek je to potrebné. Využívajú ich napríklad mostné konštrukcie na kontrolu vibrácií alebo štruktúry. A práve napojenie senzorov na zdroj energie býva často problém.
280815_banner_ZSE_v4-2

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...