Veterná mikroturbína vám môže dobíjať mobil

Maros S.

Veterný mlyn vo veľkosti desatín milimetrov dokáže generovať elektrickú energiu. Veterná mikroturbína môže v blízkej budúcnosti slúžiť na nabíjanie mobilných telefónov a iných technologických zariadení.

Vyvinuli ju výskumníci z University of Texas v Arlingtone.
Pokroky v oblasti veternej energetiky sú za posledné dve desaťročia značné, veď výkon veterných turbín sa od roku 1990 zvýšil desaťnásobne. Aj experimenty s presunom do mikrosveta by sa asi dali očakávať, no nová veterná mikroturbína je v mnohých ohľadoch až prekvapujúco unikátna.

Veterná mikroturbína je naozaj mikro

Výskumný tím – profesor elektrotechniky J.-C. Chiao a jeho spolupracovníčka Dr. Smitha Rao dokázali mikroturbínu „zmenšiť“ na šírku 1,8 mm. Pri výške podstavca, na ktorej je umiestnený rotor, sa konštruktéri dostali na 2 mm. Hrúbka celého zariadenia je dokonca nepatrných 100 mikrometrov, čo je zhruba ako ľudský vlas.

Veterná mikroturbína, zdroj: winmemstech.com

Veterná mikroturbína, zdroj: winmemstech.com

Pri týchto rozmeroch by asi každý očakával, že veterná mikroturbína bude krehká a jej využitie v praxi bude absolútne nemožné. Aj v tomto smere sa však preukázala unikátnosť zariadenia. Ani silnejší vietor ani neopatrný dotyk, či náraz by „turbínke“ ublížiť nemali. Veterná mikroturbína je vyrobená zo zliatiny niklu a je dostatočne pružná, aby odolala.

Výkon sa zatiaľ odhaduje

Pri zverejňovaní výkonu sa zatiaľ  nikto z výskumného tímu nevyjadril konkrétne. Podľa predbežných odhadov magazínu gizmag.com by tisíc takýchto mikroturbín (na iPhone 4 sa ich zmestí 2040) dokázalo vyrobiť  5 – 10 Wh elektrickej energie. To je približne množstvo, ktoré spotrebujú dnešné batérie, a to by pritom stačilo mobil vystaviť vetru alebo ho jednoducho nabíjať mávaním vo vetre.
Autori nápadu nie sú zrejme jediní, ktorí veria v jeho ďalšie uplatnenie. Práca zaujala aj predstaviteľov taiwanskej spoločnosti WinMEMS Technologies, ktorá sa zaoberá mikromechanickými tzv. MEMS zariadeniami. Podľa slov Smithy Rao spoločnosť presvedčilo krátke demo video, na ktorom je zachytená veterná mikroturbína v akcii.

V prospech spustenia komerčnej výroby hovorí aj fakt, že veterné mikroturbíny môžu byť vyrábané vo veľkých množstvách a výrobné náklady na výrobu jedného zariadenia by tak mali byť rovnaké ako výroba stoviek či tisícov z toho istého plátku suroviny.
Okrem nabíjania mobilov sa veterná mikroturbína bude dať využiť aj pri zariadeniach, ktoré až toľko energie nespotrebujú. Moderná mikroelektronika dnes umožňuje umiestniť rôzne čidlá a senzory, kamkoľvek je to potrebné. Využívajú ich napríklad mostné konštrukcie na kontrolu vibrácií alebo štruktúry. A práve napojenie senzorov na zdroj energie býva často problém.
280815_banner_ZSE_v4-2

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

Súhlasím so spracúvaním osobných údajov

Už ste čítali?

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť IV: Ako žiť ohľaduplnejšie k planéte

Aj vy patríte k ľuďom, ktorí sa radi aktívne podieľajú na ochrane životného prostredia? Prinášame vám niekoľko tipov, ktoré môžete jednoducho zaradiť do vášho každodenného života.

Fotovoltické panely premenia váš domov na ekologickú domácnosť

Najefektívnejší zdroj čistej energie je naše Slnko. Ekologické fotovoltické panely menia slnečnú energiu na elektrickú energiu. Z dlhodobého hľadiska sú fotovoltické panely nielen ekologickejšie, ale...

Trom štvrtinám Slovákov záleží na ochrane životného prostredia. Patríte k nim aj vy?

Až 70 % Slovákov sa obáva o životné prostredie. Vyplýva to z výskumu „Hodnoty a spoločnosť počas pandémie Covid-19 – Ochrana životného prostredia vo verejnej mienke na Slovensku“,...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť III: Aby vám voda nepretekala pomedzi prsty

Voda má všestranné využitie. Je potrebná nielen pre ľudský život, ale rovnako dôležitá je aj pre rastliny a živočíchy. Zároveň je aj nevyčerpateľným zdrojom energie na...

Svetelný smog alebo koľko svetla naozaj potrebujeme

Životné prostredie okolo nás je od priemyselnej revolúcie neustále zaťažované sekundárnymi dôsledkami technického progresu. Na jednej strane neodmysliteľné výdobytky ako teplo, svetlo, doprava dostupné pre...

Nóri sa rozhodli odoberať CO2 z ovzdušia. Pomôže im vikingská loď Longship

Mnohí vedci sa zhodujú na tom, že ak chceme zlepšiť kvalitu atmosféry, bude potrebné čo najrýchlejšie znižovať podiel CO2 (prípadne metánu). Do odčerpávania oxidu uhličitého...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť II: Ako ušetriť na vykurovaní a na plyne

Ak domácnosť vykurujete plynom a používate ho aj na varenie a pečenie, podstatná časť vášho rodinného rozpočtu ide zrejme na túto energiu. V tomto článku sme si pre...

Tipy na darčeky, ktoré nestoja veľa a sú šetrné k prírode

Občas býva celkom náročné vybrať vhodný darček. Obzvlášť vtedy, ak chceme každý rok potešiť našich blízkych niečím zaujímavým a užitočným.

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť I: Kde všade môžete doma ušetriť elektrinu

Najlacnejšia elektrina je tá, ktorú nespotrebujeme, a tak vám prinášame prehľad jednoduchých rád, ktoré vám pomôžu ušetriť elektrinu v domácnosti.