Elektráreň Piešťany: tip nielen na víkend

Za tri mesiace od svojho otvorenia si Elektráreň Piešťany získala pozornosť širokej verejnosti aj odborníkov. Jedinečný priestor prešiel na Slovensku nie celkom bežnou rekonštrukciou a zmenil sa na živé miesto plné umenia a vedy.

V utorok  9. 9. 2014 sa slávnostne otvorili zrekonštruované priestory národnej kultúrnej pamiatky Elektráreň Piešťany a odvtedy slúžia verejnosti ako interaktívne centrum vedy a techniky. Rekonštrukcia budovy začala v roku 2009 na základe návrhu vtedajších študentov 4. ročníka Fakulty architektúry Slovenskej technickej univerzity Michala Ganobjaka a Vladimíra Haina. Dvojica architektov vyhrala študentskú architektonickú súťaž, ktorú vyhlásila spoločnosť ZSE.

Elektráreň Piešťany ako energeticky efektívna budova

Súčasná podoba elektrárne predstavuje zároveň aj najnovšie trendy z oblasti efektívneho využívania energie v architektúre, ktoré už boli ocenené viacerými prestížnymi architektonickými cenami na podujatiach Stavba roka 2014, BEFFA 2014 – Building Efficiency Awards 2014 alebo ocenením Fénix – Kultúrna pamiatka roka 2013.  Princípy rekonštrukcie výstižne zhrnul vo svojom článku Ľudovít Petránsky: 

„Na základe podrobného výskumu bola ako optimálna vyhodnotená vzduchotechnika v kombinácii s využitím vlastností prirodzenej cirkulácie a solárnych ziskov cez presklenú fasádu. Vytvorilo sa veľké átrium, na princípe zádveria, vďaka ktorému sa môže otvárať veľká generátorová hala bez veľkých tepelných strát a prirodzene vymieňať veľký objem vzduchu v rámci expozície resp. prestávok počas kultúrnych podujatí. Sklo átria účinne zabraňuje prenikaniu infračerveného žiarenia dnu a čiastočne, pochôdzna a čiastočne vegetačná strecha je zabezpečená viacvrstvovou tepelnou izoláciou.“

Elektráreň Piešťany, pôvodný stav z oku 2008.
Elektráreň Piešťany, pôvodný stav z oku 2008.

Elektráreň Piešťany slúži verejnosti

Elektráreň Piešťany (pôvodne Elektrárňa Piešťany) dnes slúži ako interaktívne vzdelávanie centrum pre študentov aj pedagógov. Tunajšia expozícia je postavená na princípe „dotýkať sa je nutné“, návštevníci môžu samostatne objavovať energetické javy a vyskúšať si, ako prezentované veci fungujú. Študenti sa tu hravou formou dozvedia odpovede napríklad na otázky, prečo elektrina kope; ako by fungovalo auto na slnečný pohon, či koľko elektriny je v kilograme uhlia. Pedagógovia môžu spoznať inovatívne spôsoby vyučovania technických a prírodovedných predmetov, prípadne sa vzdelávať v oblasti energetickej efektívnosti. Ako pozvánku do interiéru Elektrárne Piešťany aj na výstavu Energia zblízka si môžete pozrieť toto video.

Časť expozície slúži ako múzeum, ktoré poskytne pohľad na inventár a technické zariadenia pôvodnej elektrárne, ako aj spôsob výroby elektrickej energie pred takmer 100 rokmi. Návštevníci tak budú môcť porovnať nové spôsoby výroby, využívania a šetrenia energie s tými, ktoré sa používali v minulosti.

Ak budete mať záujem o návštevu podujatí, ktoré sa konajú v centre Elektráreň Piešťany, sledujte jej facebook fan page alebo rovno navštívte niektorú z výstav organizovanú neziskovou organizáciou Živica.

Zdroj: www.zse.sk, www.zivica.sk

 

Zdieľajte:   Facebooktwittermail