Ekologický free domček s mesačnými nákladmi 50,- EUR

free domček

Free domček je projektom českého architekta Ing. Marka J. Štepána. Dom je z 95% postavený z dreva a na výrobu jedného domčeka s približne 60 m² sa použije asi 12 m³ dreva. Priemerné náklady na prevádzku domu sa pohybujú okolo 50–60,- EUR/mesiac. Je to síce nízko nákladový, aj nízko energetický dom, ale predsa len iný.

Úspech tohto domčeka spočíva v komplexnom dizajnovom návrhu ekologického a nízkoenergetického domu, jeho nízkych vstupných aj prevádzkových nákladoch. Ide o modulový a transportný dom. Znamená to, že ho môžete zväčšiť a presunúť na iné miesto. Samotný presun nie je až taký jednoduchý, ale ani veľmi komplikovaný. Free domček je široký 4 metre a dlhý 7, ale aj 10 metrov, podľa modelu. Cenovo sa pohybuje od 30.000,- do 110.000,- EUR. Dizajnovo ide o zaujímavý projekt, v interiéri však treba počítať s menšími výmerami. Priestor je dizajnovo zaujímavý a funkčne usporiadaný. Štandardné 2 – 4 izbové moduly majú veľkosť 22 – 74 m². K dispozícii sú aj dva typy domov s úžitkovou plochou okolo 100 m².

free domček

 

Nosný systém tvorí skelet zo smrekového dreva, zateplenie je tvorí drevovláknitá izolácia. Fasáda je vodorovne obložená drevom z červeného smreka a je difúzne otvorená. Kvalitné okná sú tiež drevené s mikro ventiláciou a v spálni sú drevené okenice.

Free domček je štandardne vybavený nástennými elektrickými vykurovacími telesami alebo kozubovými kachľami, prípadne infra panelmi. Dom je kompletne na kľúč doslova postavený v montážnej hale výrobcu, ktorý naň dáva všetky záruky a následne je privezený na miesto, kde sa osadený na pozemok. Výroba tohto domčeka na kľúč trvá približne 3 mesiace a samotná inštalácia na pozemku trvá okolo 4 hodín.

free domček

Prečo je free domček nízko energetickým domom?

Inžinierske siete môžu byť napojené ako pri ktoromkoľvek rodinnom dome, ale tento dom je možné napojiť aj na čističku odpadových vôd, alebo osadiť fotovoltické panely. Môžete teda využiť všetky prvky nezávisle na pripojených inžinierskych sieťach. Kachľovú pec, solárne panely na ohrev vody, fotovoltické panely alebo čističku odpadových vôd. Štandardnou súčasťou free domčeka sú drevené euro okná a dvere s mikro ventiláciou.

Free domček nemusíte využiť len na bývanie, ale i na biznis. Je v ňom možné zriadiť si kancelárske priestory alebo obchod, či kaviareň.

Viac na tému ekologického bývania si môžete prečítať aj tu:

https://www.setri.sk/prvy-pasivny-bytovy-dom-na-slovensku/

https://www.setri.sk/aktivny-dom-buducnosti-uz-existuje-vyraba-dvakrat-viac-energie-ako-spotrebuje/

Zdieľajte:   Facebooktwittermail