Ekologické domy: Heijmans ONE je ľahký a prenosný dom, ktorý poháňa solárna energia a dá sa prenajať za prijateľnú cenu

ekologické domy

Heijmans ONE, ktorý patrí medzi ekologické domy, poskytne až 39 m² obytného priestoru, je energeticky sebestačný a je možné ho postaviť kdekoľvek za krátky čas.

Ekologické a pasívne domy riešia problém s nedostatkom priestoru

Holandsko je krajina, ktorá má takmer 17 miliónov obyvateľov na ploche , ktorá je o málo menšia než Slovensko.  Aj preto je v tejto krajine a najmä v jej veľkých mestách dlhodobo nedostatok pozemkov na stavanie nových domov či iných budov a mnohé architektonické spoločnosti sa zameriavajú na minimalistické a ekologické domy, nenáročné na priestor, ktoré sú vďaka svojím menším rozmerom cenovo prijateľnejšie. K týmto architektonickým firmám sa pripojila aj developerská spoločnosť Heijmans, ktorá je už od roku 1923 aktívna v Holandsku, Belgicku a Nemecku. Tá navrhla unikátny dom prenosný dom Heijmans ONE.

ekologické domy ekologické domy

ekologické domy ekologické domy

Ľahko dostupný a cenovo prijateľný dom

Heijmans ONE patrí vďaka použitiu materiálov medzi ekologické domy a jeho výrobca tento dom predstavuje ako nový koncept bývania pre súčasný trh. Je jednoduchý, dostupný a cenovo prijateľný. Heijmans ONE je primárne určený pre súčasných moderných a slobodných mladých ľudí (tzv. millenials) v Holandsku, ktorí zarábajú viac, než je povolené na to, aby dostali od štátu príspevok na bývanie, ale nie dosť na to, aby si kupovali či prenajímali drahé nehnuteľnosti vo veľkých mestách. Takíto mladí ľudia si môžu prenajať Heijmans ONE už od 700 eur mesačne a dom je možné nainštalovať a postaviť kdekoľvek a to v priebehu jediného dňa. Jeden či viac domov je možné postaviť napríklad v opustených mestských oblastiach a navrátiť im tak život prostredníctvom vytvárania nových komunít a riešenia problémov s bezpečnosťou a identitou.

ekologické domy ekologické domy

ekologické domy  ekologické domy

 

ekologické domyekologické domy

Jednoduché, ale priestranné bývanie s čistým dizajnom

Dom Heijmans ONE je moderný dom, ktorý má dve poschodia a interiér pozostáva z kuchyne, kúpeľne, veľkej obývačky spojenej s jedálňou a spálne a k tomuto domu patrí aj vonkajšia terasa. Má pevnú drevenú konštrukciu, ktorá je však zároveň ľahká a vďaka využitiu solárnych panelov patrí medzi ekologické domy. Je takisto extrémne energeticky efektívny a vďaka tomu, že sa dá kedykoľvek premiestniť, prispieva takéto dočasné používanie k trvalo udržateľnému rozvoju. V roku 2015 bol tento dizajn ocenený medzinárodnou cenou INDEX: Award, ktorá sa každé dva roky udeľuje inovatívnym návrhom, ktoré zlepšujú kvalitu života.

Zdroje:

http://inhabitat.com/

http://heijmans.nl/

Zdieľajte:   Facebooktwittermail