Eko-mesto bez áut ušetrí energiu a vodu

redakcia setri.sk

Že sa v Číne budujú na zelenej lúke úplne nové, často prázdna mestá, to nie je žiadna novinka. Na novom projekte „Veľkého mesta“ je však zaujímavé to, že pôjde o modernú metropolu, akési eko-mesto, navrhnuté tak, aby v ňom nemuseli jazdiť autá.

projekt eko-mesto Great City v Cine ASGG

Rapídny rozvoj dopravy v Číne so sebou prináša mnoho neblahých následkov . Predovšetkým kritickú smogovú situáciu vo veľkých aglomeráciách akým je napríklad takmer dvadsaťmiliónové hlavné mesto Peking. Tam ide o problém natoľko vyhrotený, že miestna radnica umelo obmedzuje predaj nových áut a bude údajne vyžadovať, aby 40 % z nich boli hybridy.
V „starých“ mestách, ktoré sú stále projektované primárne pre automobilovú dopravu, bude veľmi ťažké situáciu zlepšovať. Čína má však medzi svetovými národmi (a predovšetkým na rozdiel od Európy) výsadné postavenie v tom, že si môže dovoliť budovať aj mestá úplne nové, ktoré nemusia byť zaťažené starými myšlienkovými konštrukciami.
Svetoznáma architektonická spoločnosť Adrian Smith + Gordon Gill Architecture sa rozhodla, pochopiteľne na zákazku čínskej vlády, práve takýto plán uskutočniť. Nové sídlo nazvané „Veľké mesto“ má vyrásť neďaleko stredočínskeho priemyselného veľkomesta Čcheng-tu, hlavného mesta provincie S´-čchuan. Tá je v Číne aj zvyšku sveta známa svojimi lahodnými (a často ostrými) pokrmami.
Vďaka novému mestu projektovanému pre 80 000 obyvateľov by sa mohla ale stať aj modelovým príkladom pre ostatné provincie. Nové „vertikálne“ eko-mesto navrhnuté pre ľudí a nie pre autá oplýva množstvom zelene a snaží sa minimalizovať ako záber pôdy, resp. narušenie divočiny a okolitého životného prostredia, tak aj spotrebu vody a energií. Bude sa rozkladať na ploche približne troch kilometrov štvorcových.
„Veľké mesto“ sa začne stavať ešte tento rok. Ide o prvý takýto projekt v Číne a má sa stať akýmsi prototypom pre ďalšie podobné mestá v celej krajine. Čína stále zažíva masívny presun obyvateľstva z dedín do metropol, ktoré už ale kapacitne nestačia. Plán je preto budovať „satelitné mestá“ v blízkosti veľkých metropol, s ktorými budú spojené hromadnou dopravou (pravdepodobne vysokorýchlostnými vlakmi). Práve taký je aj plán pre Veľké mesto a neďalekú metropolu Čcheng-tu.
Mesto je navrhnuté primárne pre pešiu dopravu, resp. jazdu na bicykli. Akékoľvek miesto v meste bude pešo dosiahnuteľné behom 15 minút. Na bicykli teda ešte výrazne rýchlejšie. Eko-mesto spotrebuje o 48 % menej energie a o 58 % menej vody ako bežne porovnateľne ľudnaté mestá. Vyprodukuje tiež výrazne menej odpadov.

Zdroj: http://www.ekobonus.cz/udrzitelny-rozvoj/cina-postavi-nove-mesto-uplne-bez-aut

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...