EcoPoint je „najeko“ budova Slovenska

redakcia setri.sk

Košický EcoPoint Office Center sa získaním certifikátu podľa medzinárodného certifikačného systému LEED na úrovni Gold stal prvou budovou s podobnými parametrami na Slovensku.

Zámery tvorcov projektu sa už od začiatku odlišovali od tradičných developerských projektov. Prvým rozhodnutím bolo umiestnenie projektu mimo centra mesta v okrajovej, dopravne veľmi dobre dostupnej a viditeľnej lokalite pri vstupe od Prešova. Nájomcovia sa vďaka tomu môžu ľahko vyhnúť neustálym dopravným zápcham  a problémom s parkovaním v centre Košíc. Ďalšou výhodou je blízkosť Prešova, odkiaľ do Košíc prichádza dodatočná pracovná sila.

EcoPoint Office Center v číslach

Významný rozdiel pri stavbe s celkovou prenajímateľnou plochou takmer 16 000 m2 je aj vo využívaní nových technológií. Pri stavbe EcoPoint-u bolo ako primárny zdroj tepla a chladu sa využitých 30 130-metrových geotermálnych vrtov pod každou budovou. Takto sa podarilo znížiť náklady na kúrenie a chladenie oproti  moderným kancelárskym budovám až o 70 %.
Že tento zámer nebol iba zbytočným luxusom, svedčí aj vysoký záujem nájomcov. Už pri dokončení prvej etapy v decembri 2013 bolo obsadených viac ako 60 % priestorov. „Nájomcovia získali nadštandardné pracovné prostredie. Prejaví sa to na spokojnosti ich zamestnancov, ktorým sme vytvorili optimálnu tepelnú, akustickú a svetelnú pohodu, a pritom budú platiť za prevádzkové náklady o 1 – 1,5 EUR/m2 menej ako u konkurencie.“ Uviedol v rozhovore pre sme.sk zástupca nemeckého investora, Rastislav Badalík.

Pri výbere lokalita pre EcoPoint Office Center sa zohľadňovala aj dopravná dostupnosť. Zdroj: ecopoint.sk

Pri výbere lokality pre EcoPoint Office Center sa zohľadňovala aj dopravná dostupnosť. Zdroj: www.ecopoint.sk

Certifikácia v systéme LEED

Na základe počtu dosiahnutých bodov za jednotlivé hodnotené kategórie získala budova EcoPoint Office Center certifikát v stupni GOLD. Celkový počet dosiahnutých bodov je 73, čo EcoPoint radí na prvé miesto ako budovu s doposiaľ najvyšším dosiahnutým počtom bodov spomedzi všetkých budov na Slovensku.
LEED (Leadership in Energy & Environmental Design) je medzinárodne uznávaný certifikačný systém poskytujúci overenie treťou stranou, že budova bola projektovaná a postavená s využitím stratégií zameraných a cielených na zlepšený výkon prostredníctvom prislúchajúcich parametrov, ktoré sú najdôležitejšie, t.j. úspora energieefektivita spotreby vody, zníženie emisií CO2zlepšená kvalita vnútorného prostredia s ohľadom na zdroje a ich dopad na životné prostredie.
LEED podporuje a zohľadňuje celkový stavebný prístup k dlhodobej udržateľnosti cestou zisťovania výkonu v kľúčových oblastiach. Body LEED a kredity sú rozdeľované s ohľadom na ich potenciálne ekologické dopady. Prístup k hodnoteniu budovy a navrhovaniu vhodných stratégií a produktov pre zisk certifikátu LEED Gold vychádza z princípu integrovaného dizajnu.
Zdroj: EcoPoint.sk

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...