EcoPoint je „najeko“ budova Slovenska

Maros S.

Košický EcoPoint Office Center sa získaním certifikátu podľa medzinárodného certifikačného systému LEED na úrovni Gold stal prvou budovou s podobnými parametrami na Slovensku.

Zámery tvorcov projektu sa už od začiatku odlišovali od tradičných developerských projektov. Prvým rozhodnutím bolo umiestnenie projektu mimo centra mesta v okrajovej, dopravne veľmi dobre dostupnej a viditeľnej lokalite pri vstupe od Prešova. Nájomcovia sa vďaka tomu môžu ľahko vyhnúť neustálym dopravným zápcham  a problémom s parkovaním v centre Košíc. Ďalšou výhodou je blízkosť Prešova, odkiaľ do Košíc prichádza dodatočná pracovná sila.

EcoPoint Office Center v číslach

Významný rozdiel pri stavbe s celkovou prenajímateľnou plochou takmer 16 000 m2 je aj vo využívaní nových technológií. Pri stavbe EcoPoint-u bolo ako primárny zdroj tepla a chladu sa využitých 30 130-metrových geotermálnych vrtov pod každou budovou. Takto sa podarilo znížiť náklady na kúrenie a chladenie oproti  moderným kancelárskym budovám až o 70 %.
Že tento zámer nebol iba zbytočným luxusom, svedčí aj vysoký záujem nájomcov. Už pri dokončení prvej etapy v decembri 2013 bolo obsadených viac ako 60 % priestorov. „Nájomcovia získali nadštandardné pracovné prostredie. Prejaví sa to na spokojnosti ich zamestnancov, ktorým sme vytvorili optimálnu tepelnú, akustickú a svetelnú pohodu, a pritom budú platiť za prevádzkové náklady o 1 – 1,5 EUR/m2 menej ako u konkurencie.“ Uviedol v rozhovore pre sme.sk zástupca nemeckého investora, Rastislav Badalík.

Pri výbere lokalita pre EcoPoint Office Center sa zohľadňovala aj dopravná dostupnosť. Zdroj: ecopoint.sk

Pri výbere lokality pre EcoPoint Office Center sa zohľadňovala aj dopravná dostupnosť. Zdroj: www.ecopoint.sk

Certifikácia v systéme LEED

Na základe počtu dosiahnutých bodov za jednotlivé hodnotené kategórie získala budova EcoPoint Office Center certifikát v stupni GOLD. Celkový počet dosiahnutých bodov je 73, čo EcoPoint radí na prvé miesto ako budovu s doposiaľ najvyšším dosiahnutým počtom bodov spomedzi všetkých budov na Slovensku.
LEED (Leadership in Energy & Environmental Design) je medzinárodne uznávaný certifikačný systém poskytujúci overenie treťou stranou, že budova bola projektovaná a postavená s využitím stratégií zameraných a cielených na zlepšený výkon prostredníctvom prislúchajúcich parametrov, ktoré sú najdôležitejšie, t.j. úspora energieefektivita spotreby vody, zníženie emisií CO2zlepšená kvalita vnútorného prostredia s ohľadom na zdroje a ich dopad na životné prostredie.
LEED podporuje a zohľadňuje celkový stavebný prístup k dlhodobej udržateľnosti cestou zisťovania výkonu v kľúčových oblastiach. Body LEED a kredity sú rozdeľované s ohľadom na ich potenciálne ekologické dopady. Prístup k hodnoteniu budovy a navrhovaniu vhodných stratégií a produktov pre zisk certifikátu LEED Gold vychádza z princípu integrovaného dizajnu.
Zdroj: EcoPoint.sk

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

Súhlasím so spracúvaním osobných údajov

Už ste čítali?

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť IV: Ako žiť ohľaduplnejšie k planéte

Aj vy patríte k ľuďom, ktorí sa radi aktívne podieľajú na ochrane životného prostredia? Prinášame vám niekoľko tipov, ktoré môžete jednoducho zaradiť do vášho každodenného života.

Fotovoltické panely premenia váš domov na ekologickú domácnosť

Najefektívnejší zdroj čistej energie je naše Slnko. Ekologické fotovoltické panely menia slnečnú energiu na elektrickú energiu. Z dlhodobého hľadiska sú fotovoltické panely nielen ekologickejšie, ale...

Trom štvrtinám Slovákov záleží na ochrane životného prostredia. Patríte k nim aj vy?

Až 70 % Slovákov sa obáva o životné prostredie. Vyplýva to z výskumu „Hodnoty a spoločnosť počas pandémie Covid-19 – Ochrana životného prostredia vo verejnej mienke na Slovensku“,...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť III: Aby vám voda nepretekala pomedzi prsty

Voda má všestranné využitie. Je potrebná nielen pre ľudský život, ale rovnako dôležitá je aj pre rastliny a živočíchy. Zároveň je aj nevyčerpateľným zdrojom energie na...

Svetelný smog alebo koľko svetla naozaj potrebujeme

Životné prostredie okolo nás je od priemyselnej revolúcie neustále zaťažované sekundárnymi dôsledkami technického progresu. Na jednej strane neodmysliteľné výdobytky ako teplo, svetlo, doprava dostupné pre...

Nóri sa rozhodli odoberať CO2 z ovzdušia. Pomôže im vikingská loď Longship

Mnohí vedci sa zhodujú na tom, že ak chceme zlepšiť kvalitu atmosféry, bude potrebné čo najrýchlejšie znižovať podiel CO2 (prípadne metánu). Do odčerpávania oxidu uhličitého...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť II: Ako ušetriť na vykurovaní a na plyne

Ak domácnosť vykurujete plynom a používate ho aj na varenie a pečenie, podstatná časť vášho rodinného rozpočtu ide zrejme na túto energiu. V tomto článku sme si pre...

Tipy na darčeky, ktoré nestoja veľa a sú šetrné k prírode

Občas býva celkom náročné vybrať vhodný darček. Obzvlášť vtedy, ak chceme každý rok potešiť našich blízkych niečím zaujímavým a užitočným.

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť I: Kde všade môžete doma ušetriť elektrinu

Najlacnejšia elektrina je tá, ktorú nespotrebujeme, a tak vám prinášame prehľad jednoduchých rád, ktoré vám pomôžu ušetriť elektrinu v domácnosti.