Drevodomy boli na Coneco v kurze – ako vyberať?

drevodomy

Počas našej návštevy na tohtoročnej výstave Coneco boli drevodomy jednou z hlavných tém. Zastavili sme sa na rozhovor v stánku jedného z najskúsenejších výrobcov z Čiech a Slovenska – RD Rýmařov a porozprávali sa s Robertom Mazánikom, odborníkom na montované drevostavby.

Na čo by si mali ľudia dať pozor, keď vyberajú zhotoviteľa pre svoj drevodom?

RM: Dôležité je, z akých materiálov firma dom zhotovuje, ako ho vyrobí a ako kvalitne ho zmontuje. Preto je najdôležitejšie vybrať si preverenú, spoľahlivú firmu, ktorá má dobré referencie a je na trhu dostatočne dlho, aby jej prácu preveril čas.

Ako to funguje v RD Rýmařov?

RM: Cieľavedomá práca na technických parametroch výrobkov, maximálna precíznosť pri zabezpečovaní kvality a prepracovaná logistika nám umožňujú realizovať v rámci dní to, čo iní realizujú v rámci mesiacov. Našim zákazníkom tak ponúkame stavebný systém tretieho tisícročia, kde spojenie tradičného, v prírode obnoviteľného materiálu spolu so špičkovými súčasnými materiálmi, vytvára systém suchej výstavby. Tento systém spĺňa všetky parametre súčasných požiadaviek na ekologickú stavbu v súlade s trvalo udržateľným spôsobom života. Všetky materiály sú obnoviteľné a likvidovateľné bez ďalších záťaží na prírodu.

drevodomy

Výroba panelov na automatických linkách zaručuje presnosť, ktorá umožňuje realizovať dokončovacie práce vo vysokej kvalite. Kľúčové však pre zákazníka je, že dom mu zmontujú naši interní zamestnanci. Máme tak absolútnu kontrolu nad montážou a dosah na kvalitu prevedenej práce. Aj preto sme obdŕžali certifikát kvality nielen na výrobu, ale aj na montáž domu.

Sú dnešné montované domy kvalitné?

RM: Ak má firma záujem, dá si svoje výrobky preveriť odborníkmi a to nielen lokálnymi, ale aj medzinárodnými. O špičkovej kvalite našich stavieb svedčí aj právo užívať znak kvality RAL, prepožičiavaný Spoločnosťou pre akosť nemeckých montovaných stavieb. RD Rýmařov je zároveň držiteľom certifikovaného systému riadenia kvality podľa normy ISO 9001.

Ďalším dôkazom kvality našich výrobkov je európsky certifikát ETA podľa ETAG 007, ktorý nás oprávňuje stavať v rámci celej Európy. Pre svoje domy sme získali tiež energetický certifikát, ktorým sa radíme do kategórie energeticky úsporných domov a množstvo ďalších ocenení.

drevodomy

Prečo si sa rozhodol spolupracovať s RD Rymařov?

RM: Spoločnosť RD Rýmařov pôsobí na stavebnom trhu už viac ako 45 rokov. S históriou firmy je neoddeliteľne spojený priemyselný rozvoj modernej výstavby z prefabrikovaných panelov na báze dreva. Viac ako 23 000 stavieb, a to nielen rodinných či bytových domov, ale aj celých developerských projektov je zárukou, že spoločnosť je dostatočne silná a stabilná a je tak pre našich zákazníkov istotou. Preto bol RD Rýmařov pre nás jasnou voľbou.

Čo je najväčšou devízou?

RM: RD Rýmařov kladie dôraz na zdravotnú nezávadnosť používaných materiálov. Vo všetkých požiadavkách spĺňame domáce, ale aj prísne normy tradičných krajín Európskej únie ako Nemecko a Rakúsko. Vedenie spoločnosti podporuje trvalo udržateľné hospodárenie v lesoch a zaväzuje sa uplatňovať a udržiavať všetky požiadavky spotrebiteľského reťazca lesných produktov v rámci pravidiel PEFC v súlade s dokumentom SFCS 2002:2011. To napr. znamená, že ročne vysadí státisíce nových sadeníc stromčekov – mnohonásobne viac, ako spotrebuje.

Ake su zakladne vyhody vasich montovanych domov?

RM: Na prvý pohľad je to 45 ročná história firmy a množstvo realizácií. Ale dôležitý je výber kvalitných materiálov, presná výroba v hale a precízna montáž na stavbe potvrdená 30-ročnou zárukou. Pre našich klientov sme synonymom spoľahlivosti a istoty, veď niektorým staviame domy už pre tretiu generáciu. Môžu sa tak spoľahnúť, že keď nás budú potrebovať ich deti, my tu stále budeme. Staviame viac ako 500 domov ročne a naši chlapi tak majú skúseností na rozdávanie. Sme nielen zdrojom praktických znalostí – najdlhšie stojacu drevostavbu na našom území – má už 45 rokov, ale máme aj vlastný vývoj a sme iniciátorom moderných montovaných drevostavieb. Podporujeme aj vzdelávanie, v rámci VŠ v Ostrave máme experimentálny pasívny dom a máme za sebou realizácie aj aktívnych domov.

 

Počas rozhovoru s Robertom Mazánikom sme sa dostali aj k témam „Aký drevodom treba stavať“ a „Ako prebieha celý proces od ničoho až po nasťhovanie „, ktoré uverjníme o 2 týždne.

 

Redakcia šetri.sk v spolupráci s modernedomy.sk

Hlavné foto: Robert Mazánik, RD Rýmařov

 

Zdieľajte:   Facebooktwittermail