Zaostrené na drevodom. Na čo si treba dať pozor, ak sa preň rozhodnete?

drevodom

Pri diskusiách o tom, či drevodom ÁNO alebo NIE, zaznieva mnoho argumentov pre a proti. Je treba posúdiť správnu mieru relevantnosti – teda, či je nejaký predsudok okrajový, alebo naozaj dôležitý. Čo si teda treba všímať pri drevostavbách, na čo dávať pozor, aby sme boli spokojní, ak sa pre ňu rozhodneme? 

Prvé pravidlo je najdôležitejšie a platí pre všetky stavby, nielen pre drevostavby.

Dajte si pozor na to, KTO vám stavbu zrealizuje

Hovorí Ing. Petra Jakubová zo stavebnej firmy M-House: ,,Bohužiaľ práve stavbárska branža sa vyznačuje širokým spektrom firiem od tých a špičkových až po nespoľahlivých. Preto by sa zákazník nemal ulakomiť na podozrivo nízku cenu a mal by si overiť realizačnú firmu. Najlepšie nato poslúžia osobné referencie. Od obhliadky a konzultácie s majiteľmi konktrétnych zrealizovaných domov až po referencie na internete. Pozrite sa, čo sa o firme píše, kto to píše, či používa certifikované materiály a postupy a ako pristupuje k prípadným reklamáciám. Nezabudnite, že dom je dlhodobá investícia a zvyčajne si ho necháte postaviť len raz za život, ale splácať ho možno budete celé desaťročia.“

drevodom

Je možné postaviť kvalitný drevodom za 29 900 eur?

Ak má spĺňať všetky požadované kvalitatívne predpoklady pre zdravé dlhodobé bývanie, nie je možné pri súčasných cenách materiálov vtesnať jeho cenu do takejto sumy. Najčastejšie sa takáto nízka cena dosiahne použitím lacnejších, mnohokrát menej kvalitných materiálov. V mnohých prípadoch ide o drevostavbu typu ,,OSB dosky opláštené polystyrénom“. O kvalite bývania v takom dome možno pochybovať. ,,Odporúčame zákazníkom, aby si firmu dobre preverili a správne vybrali. Staviť by mali na kvalitu prevedenia, precíznosť, zaučený a spoľahlivý tým ľudí. Nemali by sa nechať zlákať marketingovým ťahom na internete typu ,,Cena od 29 900“. Takáto cena je vlastne zavádzajúcou. Dodatočné doúčtovanie nákladov býva často samozrejmosťou. V dnešnej dobe je preto dôležitý výber stabilného overeného dodávateľa. Za naše stavby sa nehanbíme, ponúkame zákazníkom možnosť navštíviť už existujúce stavby, alebo rozostavané stavby v rôznych štádiách výstavby,“ nabáda P. Jakubová.

drevodom

Čo rozhoduje o kvalite drevodomu?

Zjednodušene možno povedať, že o základnej kvalite drevodomu rozhoduje nosná konštrukcia a zatepľovací systém. Popredný slovenský výrobca drevostavieb M-House, s.r.o. používa prírodné certifikované materiály a to drevovláknitú a konopnú izoláciu. „Vďaka difúzne otvorenej konštrukcii sú naše stavby vhodné aj pre alergikov a astmatikov. Použitím drevovláknitých izolácií v zime dobre akumulujú teplo a v lete bránia prehriatiu budovy. “ vysvetľuje P. Jakubová. Ľudia sa boja, že ich drevodom napadne drevokazný hmyz, prípadne sa boja výskytu plesní. Pri použití KVH hranolov, čo je drevo s certifikátom (vyhlásenie zhody) sušené na 12% vlhkosť sa vďaka vysokej teplote pri sušení zničia zárodky akýchkoľvek škodcov a vďaka dostatočnému vysušeniu reziva nie je potrebné ošetrovať materiál proti drevokazným hubám a hmyzu. Drevo už neobsahuje vlhkosť, ktorá je potrebná pre škodcov. Nadmernej vlhkosti a vzniku plesní zabraňujú drevovláknité izolácie, difúzne otvorený materiál, ktorý dýcha, čím reguluje vlhkosť. Prírodné materiály s vysokou životnosťou musia mať vzhľadom na kvalitu a väčšiu objemovú hmotnosť, na ktorú sa zákonite používa väčšie množstvo materiálu, vyššiu cenu. Vyššie náklady v tomto prípade znamenajú aj lepšie úžitkové vlastnosti a dlhšiu životnosť.

 

Certifikát je výhodou

M-House, s. r. o., pôsobí na trhu 7 rokov. Zameriava sa na výstavbu pasívnych drevodomov na slovenskom trhu, ale má zrealizované drevostavby aj v Rakúsku. Zamestnanci firmy sú držiteľmi medzinárodného certifikátu Passive House Designer vydávaného na Slovensku pod hlavičkou IEPD. Klientom firma ponúka výstavbu pasívnych a nízkoenergetických domov v rôznych štádiách výstavby: od hrubých stavieb až po stavby na kľúč, kde sa pristupuje individuálne k požiadavkám klienta. Zabezpečuje aj projekčné práce a kompletný inžiniering s vybavením stavebného povolenia. Na Hraničnej ulici 18 v Bratislave má aj prezentačnú miestnosť.

Zdieľajte:   Facebooktwittermail