Drevené profily sú stále v kurze

Lukas P.

Drevo dokáže vytvoriť neopakovateľnú atmosféru. Prináša do interiéru hrejivosť – nielen pocitovú, ale má aj výborné tepelnoizolačné vlastnosti. Vybrať si ho môžete na štandardné okná, ale nemusíte sa báť ani veľkorozmerných profilov.

drevo

Drevo patrí medzi nadčasové materiály, ktoré do interiéru prinášajú prírodný vzhľad a estetickú stránku. Jednoducho zapadne do staršieho priestoru, aj do modernej novostavby. Zo zdravotného hľadiska dokáže masívne drevo vytvoriť v dome takú zdravú mikroklímu ako máloktorý stavebný materiál.
drevo
Pridanou hodnotou dreva v interiéri je jeho nízka ekologická náročnosť – od výroby, cez používanie až po jeho likvidáciu. „Drevo, ktoré používame na výrobu našich okien pochádza zo slovenských obnoviteľných zdrojov, najmä z okolia Rajeckej doliny a Čierneho Balogu,“ vysvetľuje Ľubomír Svetlík zo spoločnosti Mirador. „Samozrejmosťou je pre nás aj recyklácia pôvodných okien. V prípade, ak pri výmene okien zákazník nemá možnosť pôvodné drevené okná recyklovať sám, urobíme to zaňho,“ dodáva.
drevo

Moderné drevené okná

Drevo je jedným z najpoužívanejších a najstarších stavebných materiálov. Môže za to jeho ľahká dostupnosť, aj výborné tepelnoizolačné vlastnosti a príjemný vzhľad. V interiéri môže plniť funkciu podlahy, obkladu na stene alebo nábytku. Ďalším riešením sú drevené okná. Ich mechanické a tepelnoizolačné vlastnosti sa vďaka súčasným technológiám zlepšujú. Drevené okná si pri správnej údržbe vedia udržať funkčnosť a krásu minimálne pre dve až tri generácie. Medzi jeho plusy možno zaradiť estetickú stránku a prírodný vzhľad,“ hovorí Ľubomír Svetlík. Vďaka svojim jedinečným vlastnostiam dokáže vytvoriť v interiéri neopakovateľnú atmosféru.

Nebojte sa drevených veľkoformátových profilov

V súčasnosti je moderným trendom prepájať interiér domu s exteriérom. Vďaka veľkoformátovým oknám sa počas teplých dní dispozícia domu rozširuje smerom von, čo dáva počas teplých dní obyvateľom domu pocit otvoreného priestoru. Do interiéru tak prinášajú dostatok denného svetla a čerstvého vzduchu. V zimných mesiacoch napomáha presklený portál maximalizovať solárne zisky z dopadajúcich slnečných lúčov, čo má pozitívny vplyv na náklady na vykurovanie.
Paralelne posuvné dvere s dreveným profilom umožňujú realizovať veľkorysé presklené plochy až do výšky stropnej konštrukcie. Maximálna šírka jednej časti môže byť 3 metre bez použitia predeľovacej priečky.
 drevo

Starostlivosť o drevo

Keďže drevo je prírodný materiál, nemali by ste zabúdať na jeho pravidelnú údržbu. I keď to znie ako práca navyše, v praxi oknám navyše venujete len niekoľko minút ročne. „Zákazníci by mali dodržiavať pravidlá údržby drevených okien, o ktorých ich informuje výrobca. Stáva sa nám totiž, že majiteľ počas rokov vôbec nepoužíva ošetrovaciu sadu. Povrchová úprava môže skrehnúť a už si neplní stopercentne svoju funkciu,“ upozorňuje Ľubomír Svetlík.
TIP: Údržbu okien možno spojiť s umývaním okien; po tom, ako umyjete rámy, ich môžete utrieť špeciálnym prípravkom. Treba tak urobiť dvakrát ročne; na jar a na jeseň, ako prípravu na extrémnejšie poveternostné podmienky.
Viac informácií na www.mirador.eu

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...