Dom, ktorý odolá i hurikánu vyhral prestížnu súťaž Solar Decathlon 2015

Lukas P.

Súťaž Solar Decathlon organizuje Americký vládny úrad pre energiu (US Department of Energy) a dáva študentom z celého sveta možnosť predviesť svoj talent pri navrhovaní domov fungujúcich na slnečnú energiu so zreteľom na budúcnosť a udržateľnosť v oblasti energií.

Víťazné riešenie domu predstavuje zmes efektívnosti, environmentálnej dostupnosti a inovatívneho dizajnu. Tohtoročná téma súťaže mala názov „Time to shine“ (Čas zažiariť) a odkazuje nie len  študenta v okamihu, keď stojí v žiari reflektorov, ale tiež na význam slnečného svetla pre budúcnosť zelenej energie.

Solar Decathlon 2015

Víťazom Solar Decathlon 2015 sa stal Stevens Institute of Technology’s s domom nazvaným SURE HOUSE (z anglického „sure“ – bezpečný). Roky tvrdej práce a inovatívneho myslenia sa teda vyplatili. Ich konštrukcia domu je schopná odolať nie len hurikánu ale zároveň je solárno-energetickým domom s otvoreným pôdorysom, ktorý umožňuje vnikať prúdiacemu vzduchu a slnečnému svetlu. Ale nenechajte sa touto otvorenosťou zmiasť. Tento dom je dostatočne pevný na to, aby fungoval ako komunitná základňa v prípade katastrofy.

Počas uplynulých rokov boli študenti na univerzitách zabraní do navrhovania inovatívnych riešení s cieľom vytvoriť slnečný domov budúcnosti. Vyvrcholenie prišlo v posledných niekoľkých týždňoch, kedy 17 tímov súťažilo v 10 oblastiach, ktoré boli zamerané napr. na materiálovú dostupnosť, architektúru, energetickú rovnováhu ale aj trhovú atraktívnosť. Tradične ne sa cena udeľuje domu, ktorý najlepšie stelesňuje všetky tieto aspekty.

Ďalšie ocenenia získali:

Univerzita v Buffale a Štátna univerzita v New Yorku obsadili druhé miesto, nasleduje Kalifornská štátna polytechnická univerzita a San Luis Obispo na treťom mieste.
Čo robí SURE HOUSE skutočne výnimočným je jeho ultra efektívny dizajn spojený s výraznou nákladovou efektívnosťou. Tento dom prekračuje štandardy pasívnych domov a spotrebuje o 90 percent menej energie ako priemerný dom. Žalúzie z kompozitných vlákien umožňujú dom pevne uzavrieť a utesniť v prípade núdze, pričom dom si vie zabezpečiť dostatok solárnej energie, aby všetko bežalo ako má.
Po súťaži sa dom rozoberie a presunie na východné pobrežie, kde bude pôsobiť ako komunitné vzdelávacie centrum. Tímu bolo takisto udelené najvyššie ocenenie za architektúru a komunikáciu.
Treba povedať, že takáto motivácia pre študentov prináša osoh nie len im pri zlepšovaní tvorivých schopností, ale má aj praktický efekt pre spoločnosť. Výsledné riešenia sa môžu ľahko dostať do reálneho života a zaujať na trhu. Súťaž ale tiež pripravuje a produkuje skvelých špecialistov pre významný technologický obor súčasnosti ale najmä blízkej budúcnosti.
Zdroj: internet

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...