Dni pasívnych domov: zistite ako ušetriť na energiách

pasivny_dom_Centrum_Veronica_Hostetin

Už tento víkend sa po celej Českej republike otvoria dvere viac ako šesťdesiatich pasívnych domov. Ich majitelia si k sebe pozývajú verejnosť, aby sa každý na vlastné oči presvedčil, ako funguje pasívny dom. 8. – 10. novembra 2013 sa konajú už desiate Dni pasívnych domov.

Dni pasívnych domov je medzinárodná aktivita, ktorú pred desiatimi rokmi spustil Passivhaus Institut z nemeckého Darmstadtu. Dnes sú do nej zapojené stovky pasívnych domov po celom svete od Nového Zélandu až po severnú Ameriku. Počas nadchádzajúceho víkendu od piatka do nedele 8. – 10. novembra sa môže ktokoľvek z návštevníkov priamo opýtať majiteľov pasívnych domov, ako sa im v ich energeticky úspornom dome žije alebo ako taký dom vlastne funguje. Záujemcovia môžu navštíviť už postavené domy ale aj tie, ktoré sú tesne pred dokončením. Získať tak môžu informácie priamo z prvej ruky od tých najpovolanejších – ich vlastníkov a staviteľov.

Dni pasívnych domov vyvracajú polopravdy a dohady

„Okolo pasívnych domov stále koluje medzi verejnosťou mnoho poloprávd a dohadov. Údajne sa v nich nedajú otvoriť okná, sú preplnené modernými technológiami, je v nich zlý vzduch a mnoho ďalšieho. Sú to samozrejme nezmysly. Ak sa o tom chcete presvedčiť sami, zastavte sa na návštevu a opýtajte sa priamo ľudí, ktorí v ​​týchto domoch bývajú.“ pozýva Ján Bárta, riaditeľ Centra pasívneho domu, ktoré v Českej republike túto medzinárodnú akciu zastrešuje.

Vzhľadom k tomu, že potreba stavať budovy s nízkou spotrebou energie je dlhodobým trendom v celej Európe a mnohé rodiny už teraz uvažujú o energeticky nenáročnej stavbe, je akcia ideálnou príležitosťou, ako sa o energeticky šetrnom bývaní dozvedieť viac a na vlastnej koži si všetko vyskúšať.

Najlepšie je si všetko overiť priamo v dome

„Počas minulého ročníka sa do rôznych energeticky úsporných domov pozrelo bezmála osem stoviek ľudí,“ sumarizuje Iva Černá z Centra pasívneho domu. Návštevníci sa podľa nej najčastejšie zaujímajú o základné princípy fungovania pasívnych domov, ich ekonomickú návratnosť a o každodenný život v nich. Mnoho majiteľov však dokáže zodpovedať aj veľmi špecializované technické otázky.“ Život v pasívnom dome sa pre mnoho z nich stáva životným štýlom. Sú na svoje kvalitné domy hrdí, a aj keď nie každý z nich má odborné technické vzdelanie, do detailu sa zaujímajú o ich fungovanie, “ dopĺňa Černá.

Pasívne domy, ktoré môžete navštíviť sa nachádzajú aj blízkosti našich hraníc na Morave a ak náhodou nemáte program na nadchádzajúci víkend, návšteva a prehliadka pasívneho domu by mohla byť jeho zaujímavým spestrením.

Prehľadná mapa domov, ktoré sa zapojili do akcie Dni pasívnych domov 2013.

 

Zdroj: pasivnidomy.cz

Zdieľajte:   Facebooktwittermail