Solárna strecha od Tesly sa dá od dnešného dňa predobjednať

solárna strecha

Solárna strecha od Tesly sa dá po menšom oneskorení od dnešného dňa predobjednať, dodaná však bude až budúci rok.

K dispozícii zatiaľ dve farebné verzie

Elon Musk, riaditeľ spoločnosti TeslaSolarCity dnes na svojom twitterovom účte zverejnil, že Tesla dnešným dňom spúšťa predobjednávky na  svoj dlho oznamovaný a očakávaný produkt. Solárna strecha, resp. typy šindľov sú zatiaľ dostupné vo dvoch verziách: hladká a textúrovaná. Ďalšie dve verzie, toskánska a bridlicová, by mali byť dostupné v roku 2018. Musk takisto uviedol, že solárna strecha sa dá objednať „takmer z každej krajiny“, vrátane špecifických miest v Austrálii a Veľkej Británii. Zároveň potvrdil, že s dodávaním sa začne koncom tohto roka v rámci Spojených Štátov a v roku 2018 pre zámorské objednávky.

solárna strecha

Solárna strecha lacnejšia než nová strecha?

Elon Musk už minulý rok predstavil nový produkt a oznámil, že ich solárna strecha by mala byť protikladom solárnych modulov na streche. Skladá sa z priehľadných šindľov, ktoré umožňujú slnečným lúčom preniknúť do buniek. Zároveň však z istého uhlu pohľadu  vytvárajú dojem nepriehľadnosti. Podľa Tesly by mali mať približne rovnakú efektivitu a výkon ako tradičné solárne panely, ale v tomto prípade sa snažili, aby solárna strecha opticky a esteticky splynula s okolím. Jej cena by mala byť takisto porovnateľná s cenou tradičnej strechy, keďže je určená najmä pre majiteľov so starnúcimi strechami, ktorí plánujú vymeniť strešné šindle či tašky, ale nechcú inštalovať solárny systém, keďže vedia, že by ho museli o pár rokov znova odstrániť.

solárna strecha

Odolná solárna strecha

Tesla pri spustení objednávok zároveň spustila kalkulačku, z ktorej vyplýva, že cena nového produktu bude asi 21,85 dolárov (asi 20,08 eur) za stopu štvorcovú (0,09 m²). Strecha by mala vygenerovať dostatok elektrickej energie na to, aby plne zásobila domácnosť. V prípade, že majiteľovi ostane energia navyše, v kombinácii s batériou Powerwall 2.0 si ju jednoducho uloží a vytvorí záložný zdroj v prípade núdze.  Solárna strecha by mala byť oproti tradičným riešeniam aj tri krát odolnejšia a preto na ňu Tesla poskytuje doživotnú záruku.

Zdroj:

https://www.tesla.com

Zdieľajte:   Facebooktwittermail