Ďalší zdroj obnoviteľnej energie: kvapalné solárne panely

kvapalné solárne panely

Výrobcovia kvapalných solárnych panelov tvrdia, že sú schopní za zlomok nákladov vyprodukovať 50 krát viac elektrickej energie ako panely ponúkané na trhu. Vďaka inovatívnej technológií je možné premeniť obyčajné okno na zdroj elektrickej energie. Fóliové kvapalné solárne panely sa skladajú z organických polymérov uhlíka a vodíka čim konvertuje energiu zo slnka alebo iných umelých svetelných zdrojov na energiu elektrickú.

Za posledných 20 rokov sa firmy, výskumné centrá a vládne organizácie snažia odpovedať na problém globálneho otepľovania výskumom zaoberajúcim sa efektívnym redukovaním skleníkových plynov. Akonáhle však začala vlády investovať aj do výskumu znižovania skleníkových plynov, vývoj technológii sa rapídne zvýšil. So znižujúcou sa cenou elektrickej energie dopyt po získavaní energie z obnoviteľných zdrojov rastie. Tím manažérov spoločnosti SolarWindow Technologies Inc. (SWT) tvrdí, že ich unikátny produkt, kvapalná solárna fólia, je pripravený uzrieť svetlo sveta i na reálnom trhu. Vedenie spoločnosti verí, že vďaka ich inovatívnym vynálezom porazia konkurenciu.

solárne panely

Tekutá elektrina

Táto technológia z organických materiálov vyrába elektrickú energiu, kedy dopadom svetla na solárny panel sa rozkmitajú elektróny, čím sa tvorí elektrická energia uviedol John A. Conklin, generálny riaditeľ a prezident spoločnosti SWT. Spoločnosť pracuje na vývoji tejto technológie pri produkte s názvom Solar Window. Jedná sa o transparentné sklo schopné vyrábať elektrickú energiu. Cieľom spoločnosti je inštalovať tieto okná na výškové budovy a tým ich premeniť na mrakodrapy vyrábajúce elektrinu. Jedného dňa by si však týmto spôsobom mohla elektrinu vyrábať možno aj každá domácnosť.

Prvý prototyp kvapalných solárnych panelov bol vyrobený v roku 2009 a mal veľkosť ryžového zrnka, postupne sa však zväčšoval až na dnešných 30 x 30 centimetrov. Cieľom spoločnosti je obložiť mrakodrap solárnymi panelmi zo všetkých strán, aby vyrábal elektrinu aj pri zmene dopadu slnečného svetla. „S našou technológiou môžeme vytvoriť dostatok energie pre 50 poschodovú budovu, na čo by sme v opačnom prípade potrebovali 6 až 8 árov solárnych panelov“, uviedol Conklin. Podľa Conklina investícia do solárnych panelov má vysokú návratnosť. Napríklad technológia Solar Windows nainštalovaná na 50 poschodovú budovu má návratnosť do jedného roka. Energia zo solárnych panelov bude vedená káblami, ktoré však nie sú vidieť. Pre uvedenie produktu na trhu potrebujú ešte výrobcovia získať licenciu.

solárne panely

Budú mať kvapalné solárne panely úspech?

Prezident spoločnosti John A. Conklin prináša svoje „kvapalné“ solárne panely ako jednu z možností. Trh nám ponúka viacero podobných technológii pre získavanie energie zo slnka. Kvapalné solárne panely, Solar Window, nie sú ako klasické solárne panely na streche, ale sú integrované priamo do stavby. Podľa agentúry Greentech Media, ktorá uvádza prieskumy v oblasti solárnej energie, sa očakáva, že dodávky slnečnej energie sa do roku 2020 strojnásobia. Spoločnosť SWT verí, že so svojimi solárnymi fóliami pohltí trh. Dizajnovo zaujímavé solárne okná budú aj v lákavých farebných prevedeniach.

Ak vás zaujíma podobná téma, môžete si viac prečítať aj tu:

https://www.setri.sk/buducnost-solarnej-energie-perovskitove-solarne-panely-budu-lahsie-ohybne-lacne/

https://www.setri.sk/solarne-systemy/

280815_banner_ZSE_v4-2

Zdieľajte:   Facebooktwittermail