Contour crafting – dom by mohol stáť za deň

contour-crafting-stavebny-robot

Vzhľadom na fakt, že aplikácia 3D tlače sa presadzuje v nových neočakávaných oblastiach a je stále dômyselnejšie prepracovaná, asi málokoho prekvapia pokusy o jej využitie v stavebníctve. Výskumníci z University of Southern California testujú obriu 3D tlačiareň, ktorá by sa ako technológia „contour crafting“ dala využiť na vybudovanie celého domu za menej ako 24 hodín. Túto technológiu navrhol profesor Behrokh Khoshnevis s cieľom využiť obrieho robota na efektívnu a rýchlu stavbu.

Brad Lemley z Discover Magazine vysvetľuje, ako by mohol systém fungovať:

Na vyčistenú a zarovnanú plochu po šírke plánovanej stavby pár metrov od jej vonkajších okrajov položia robotníci koľajnice, a potom to už prevezme počítačom riadený „contour crafter“. Portálový žeriav so závesnými tryskami a ramenami na prenos a umiestňovanie ťažších bremien by sa pohyboval po koľajniciach. Tryska by mala chrliť betón vo vrstvách, aby vytvorila duté steny, ktoré sa následne vyplnia ďalším betónom … Ľudia by už len osadili dvere a vložili okná.

Vďaka metóde contour crafting by váš dom mohol stáť za deň.
Contour crafting – stavebný robot, Zdroj: www.psfk.com

Uplatnenie pre contour crafting

Contour crafting je technológiou, ktorá by mohla výrazne znížiť náklady na získanie bývania. Uvažuje sa o nej aj v súvislosti s nasadením do katastrofami postihnutých oblastí, kde by sa vďaka nej dali rýchlo a úsporne vybudovať núdzové a náhradné obydlia. Systém môže byť tiež použitý na vytvorenie väčšej kancelárskej budovy, či dokonca vežiaka. „Dali by sa využiť aj stroje s multi-tryskami či dokonca štruktúry, ktoré lezú po budove“ hovorí Khoshnevis.

Aj napriek tomu, že americká National Inventors Hall of Fame a program History Channel Modern Marvels vyhlásili contour crafting robota za jeden z 25 najlepších vynálezov už v roku 2006, stále prebieha jeho testovanie a nie sú žiadne jasné termíny, kedy by mohol byť funkčný a nasadený do praxe. Aj keď by technológia mohla byť veľkým prínosom pre zníženie dopadov stavebnej činnosti na životné prostredie, existuje množstvo ďalších nezodpovedaných otázok ako napríklad, čo s množstvom stavebných robotníkov, ktorých by contour crafting mohol pripraviť o prácu. Nasadenie tejto technológie sa zrejme ešte pozdrží, kým práve takéto otázky nebudú zodpovedané.

Ak máte záujem pozrieť si, ako autor technológie, profesor Behrokh Khoshnevis, predstavil contour crafting na konferencii TEDx, tu je video:

 

Zdroj: http://www.psfk.com/2014/01/concrete-3d-printer.html#!r4qHD

Zdieľajte:   Facebooktwittermail