V centre Eindhovenu vznikne nový, udržateľný mestský blok so zelenými strechami a mestskými farmami

mestský blok

V holandskom meste Eindhoven vznikne Nieuw Bergen, udržateľný a zelený mestský blok s obytnými a komerčnými budovami a podzemným parkovaním.

Mestský blok Niew Bergen

Holandské mesto Eindhoven vybralo štúdio MVRDV a nezávislého developera SDK Vastgoed, aby v centre mesta vybudovali nový blok. Nieuw Bergen by sa mal nachádzať okolo ulice Deken van Someren v centre mesta a v rámci neho by sa malo postaviť sedem budov. Tie na celkovej ploche 29-tisíc m² poskytnú 240 nových domovov, 1 700 m² komerčného priestoru a 270 m² určených pre mestské farmy a podzemné parkovanie. Mestský blok Niew Bergen by sa mal stať vysoko kvalitným a udržateľným priestorom pre obyvateľov mesta. Projekt kombinuje výhody mestského bývania a zelenej architektúry.

mestský blok

mestský blok

Maximum svetla

Na vytvorenie udržateľného, príjemného a dynamického prostredia pre budúcich obyvateľov sa použila urbánna stratégia založená na poznatkoch a inováciách. Dizajn zároveň odráža a podporuje status mesta Eindhoven ako mesta technológií, dizajnu a vedomostí. Nový mestský blok by mal vytvoriť pocit hypermodernosti a pokračovať vo vytváraní neformálneho charakteru tejto časti mesta. Budovy v Nieuw Bergen budú mať výrazne šikmé strechy pokryté zeleňou. Takéto strechy vytvoria neprehliadnuteľné siluety, ktoré sú svojim vzhľadom moderné a zároveň odkazujú na typický holandský štýl architektúry. 45 stupňový uhol optimalizuje prístup prirodzeného svetla. Ako uviedol Jacob van Rijs z MVRDV, prirodzené svetlo totiž zohráva v Nieuw Bergen kľúčovú rolu. Budovy spĺňajú prísne výškové limity a ich dizajn preto umožňuje maximum prirodzeného svetla a výhľadu. Zároveň ale rešpektujú súkromie prostredníctvom obmedzenej viditeľnosti z úrovne ulice.

mestský blok

mestský blok

Moderný a zelený mestský blok

Všetky budovy v Nieuw Bergen sú iné, ale spoločne vytvárajú súbor, ktorý do existujúceho kontextu zapadá ako mozaika. Strechy sú takisto rôzne, ale spoločným prvkom sú solárne panely a zeleň. Na viacerých sú zároveň umiestnené komunitné záhradky a skleníky ohraničené lamelovými štruktúrami. Paleta neutrálnych farieb a textúrovaných materiálov zdôrazňuje keramické fasády. Pre iné fasády boli vybrané materiály ako kameň, drevo a betónové elementy. Farebne prechádzajú od bielej k šedej v rôznych úrovniach lesku. Rozmanitosť architektúry takisto podporujú otvory v stenách. Pozícia balkónov je rôzna a spolu s rozľahlými vonkajšími priestormi vytvárajú moderný a atraktívny priestor pre bývanie či obchod. Nový mestský blok v Eindhovene je ďalším úspechom štúdia MVRDV, ktoré takisto nedávno získalo zákazku na vybudovanie futuristickej veže v Rotterdame, ktorá bude mať 51 poschodí.

mestský blok

mestský blok

Zdroj:

https://www.mvrdv.com

 

Zdieľajte:   Facebooktwittermail