Aké sú bariéry pri navrhovaní budov s takmer nulovou potrebou energie na Slovensku?

Lukas P.

Ešte nedávno utópia, dnes vyžadovaný štandard. Technologické inovácie a geniálne jednoduchý koncept – to všetko priniesol pasívny dom už v osemdesiatych rokoch minulého storočia. V spojení s využívaním obnoviteľných zdrojov energie predstavuje bezpečnú cestu a nezávislosť od  fosílnych palív a ich producentov.

energie

Za posledné obdobie vyvolávajú požiadavky na návrh budov mnoho vášnivých diskusií. Už nestačí “nakresliť” pôsobivú budovu a posunúť profesistom na doriešenie vykurovania, elektrických a zdravotechnických rozvodov.

Dajte šancu estetickej architektúre

Príprava kvalitných a esteticky pôsobivých stavieb dnes vyžaduje tím zorientovaných odborníkov, ktorí sa na návrhu podieľajú od prvej čiary. Skrátka veci sa menia, menia sa aj budovy. Našťastie k lepšiemu. Dnešné budovy však potrebujú v prvom rade architekta, ktorý je zorientovaný v problematike budov s takmer nulovou potrebou energie, či pasívnych domov, čo je už dnes overený a úspešný štandard.

Správny architektonický návrh je zásadný

Budovy s takmer nulovou potrebou energie sa vyznačujú mimoriadne nízkou spotrebou, a teda sú šetrné k životnému. Svojou prevádzkou produkujú veľmi malé množstvo emisií CO2, zároveň poskytujú užívateľom vysoký komfort vnútorného prostredia vďaka kvalite všetkých prvkov.
energie
Pri takýchto budovách sa nezaobídeme bez vhodného architektonického návrhu, kvalitnej tepelnoizolačnej obálky, okien a presklených plôch s trojitým izolačným zasklením, konštrukcie s elimináciou tepelných mostov, vzduchotesnosťou konštrukcie overenou BlowerDoor testom. O kvalitu vzduchu sa starajú mechanické systémy vetrania so spätným získavaním tepla. Takéto riešenia nielenže znižujú spotrebu energie na vykurovanie v zimnom období, keďže nie je potrebné časté otváranie okien kvôli prísunu čerstvého vzduchu a odvetranie vlhkosti z interiéru, ale súčasne aj znižujú hlučnosť, prašnosť a exhaláty z vonkajšieho ovzdušia v exponovaných oblastiach mestského prostredia. V letnom období zabezpečujú potrebný prísun čerstvého vzduchu a spolu s tieniacimi prvkami ochraňujú budovu pred letným prehrievaním natoľko, že nie je nutná inštalácia klimatizačných zariadení.

Aké sú bariéry pri navrhovaní budov s takmer nulovou potrebou energie na Slovensku?

Panuje nedostatok odborných informácií, správne výpočtové nástroje a trochu zapálenia pre dobrú vec. To je to, čo potrebujeme. Žiadny projekt sa nezaobíde bez skúseného projektového tímu s jasne zadefinovanými cieľmi. Spoločné úsilie všetkých zainteresovaných účastníkov tohto procesu má šancu zlepšiť tento stav tak, aby priniesol požadované a najmä potrebné výsledky. Skúsme veci pohnúť vpred.

Škola udržateľnej architektúry

Škola udržateľnej architektúry, desaťdňový seminár, je pokračovaním seminára „Navrhovanie pasívnych domov“, ktorý už pravidelne organizuje Inštitút pre energeticky pasívne domy (iEPD) s cieľom podporovať uplatnenie princípov pasívnych domov a udržateľnej architektúry. Seminár vám pomôže poskladať zmysluplné „puzzle“ z vedomostí v tejto oblasti a zároveň príťažlivo sprostredkuje skúsenosti niekdajších i súčasných vizionárov.
Seminár je určený hlavne architektom a projektantom, ale aj špecialistom a profesionálom z oblasti stavebníctva a developerom. Prvý blok začína už 15.3. a podrobnosti o programe a prihlášku nájdete na stránkach Inštitútu pod názvom Škola udržateľnej architektúry.

Pripravené v spolupráci s IEPD: www.iepd.sk

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...