Aké sú bariéry pri navrhovaní budov s takmer nulovou potrebou energie na Slovensku?
Ešte nedávno utópia, dnes vyžadovaný štandard. Technologické inovácie a geniálne jednoduchý koncept – to všetko priniesol pasívny dom už v osemdesiatych rokoch minulého storočia. V spojení s využívaním obnoviteľných zdrojov energie predstavuje bezpečnú cestu a nezávislosť od fosílnych palív a ich producentov.
Za posledné obdobie vyvolávajú požiadavky na návrh budov mnoho vášnivých diskusií. Už nestačí “nakresliť” pôsobivú budovu a posunúť profesistom na doriešenie vykurovania, elektrických a zdravotechnických rozvodov.
Dajte šancu estetickej architektúre
Príprava kvalitných a esteticky pôsobivých stavieb dnes vyžaduje tím zorientovaných odborníkov, ktorí sa na návrhu podieľajú od prvej čiary. Skrátka veci sa menia, menia sa aj budovy. Našťastie k lepšiemu. Dnešné budovy však potrebujú v prvom rade architekta, ktorý je zorientovaný v problematike budov s takmer nulovou potrebou energie, či pasívnych domov, čo je už dnes overený a úspešný štandard.
Správny architektonický návrh je zásadný
Budovy s takmer nulovou potrebou energie sa vyznačujú mimoriadne nízkou spotrebou, a teda sú šetrné k životnému. Svojou prevádzkou produkujú veľmi malé množstvo emisií CO2, zároveň poskytujú užívateľom vysoký komfort vnútorného prostredia vďaka kvalite všetkých prvkov.
Pri takýchto budovách sa nezaobídeme bez vhodného architektonického návrhu, kvalitnej tepelnoizolačnej obálky, okien a presklených plôch s trojitým izolačným zasklením, konštrukcie s elimináciou tepelných mostov, vzduchotesnosťou konštrukcie overenou BlowerDoor testom. O kvalitu vzduchu sa starajú mechanické systémy vetrania so spätným získavaním tepla. Takéto riešenia nielenže znižujú spotrebu energie na vykurovanie v zimnom období, keďže nie je potrebné časté otváranie okien kvôli prísunu čerstvého vzduchu a odvetranie vlhkosti z interiéru, ale súčasne aj znižujú hlučnosť, prašnosť a exhaláty z vonkajšieho ovzdušia v exponovaných oblastiach mestského prostredia. V letnom období zabezpečujú potrebný prísun čerstvého vzduchu a spolu s tieniacimi prvkami ochraňujú budovu pred letným prehrievaním natoľko, že nie je nutná inštalácia klimatizačných zariadení.
Aké sú bariéry pri navrhovaní budov s takmer nulovou potrebou energie na Slovensku?
Panuje nedostatok odborných informácií, správne výpočtové nástroje a trochu zapálenia pre dobrú vec. To je to, čo potrebujeme. Žiadny projekt sa nezaobíde bez skúseného projektového tímu s jasne zadefinovanými cieľmi. Spoločné úsilie všetkých zainteresovaných účastníkov tohto procesu má šancu zlepšiť tento stav tak, aby priniesol požadované a najmä potrebné výsledky. Skúsme veci pohnúť vpred.
Škola udržateľnej architektúry
Škola udržateľnej architektúry, desaťdňový seminár, je pokračovaním seminára „Navrhovanie pasívnych domov“, ktorý už pravidelne organizuje Inštitút pre energeticky pasívne domy (iEPD) s cieľom podporovať uplatnenie princípov pasívnych domov a udržateľnej architektúry. Seminár vám pomôže poskladať zmysluplné „puzzle“ z vedomostí v tejto oblasti a zároveň príťažlivo sprostredkuje skúsenosti niekdajších i súčasných vizionárov.
Seminár je určený hlavne architektom a projektantom, ale aj špecialistom a profesionálom z oblasti stavebníctva a developerom. Prvý blok začína už 15.3. a podrobnosti o programe a prihlášku nájdete na stránkach Inštitútu pod názvom Škola udržateľnej architektúry.
Pripravené v spolupráci s IEPD: www.iepd.sk
Mohlo by vás zaujímať
Fotovoltika
Získajte špičkové riešenie na splátky už od 44 € mesačne. Elektrinu na večer si odložíte do Virtuálnej batérie. Ročne usporíte na elektrine až 1 281...