Biopalivo vyrobia riasy z odpadovej vody

redakcia setri.sk

V rámci európskeho výskumného projektu sa v odpadovej vode podarilo vyprodukovať prvé riasy, ktoré sa majú používať ako alternatívne biopalivo.

Španielska vodárenská spoločnosť, ktorá koordinuje projekt s názvom All-gas vo štvrtok (8. 8.) informovala o tom, že sa jej podarilo kultivovať prvú biomasu z rias. Využili pritom živiny v odpadovej vode.
Firma FCC Aqualia uviedla, že získaná prvá várka biomasy z rias preukázala vysoký energetický potenciál s kapacitou produkcie metánu na úrovni 200 – 300 litrov na kilogram.
Približne 7,1 milióna eur z počiatočného financovania projektu zameraného na ukážku priemyselnej produkcie 3. generácie biopalív, poskytla Európska únia prostredníctvom 7. rámcového programu. Partnermi v projekte sú inštitúty, univerzity a firmy z Británie, Holandska, Nemecka, Rakúska a Turecka.
Cieľom projektu je s pomocou živín v odpadovej vode pestovať rýchlo rastúce mikroriasy a prostredníctvom ďalších postupov následne produkovať biometán, ktorý by sa dal zachytiť a používať v dopravných palivách.
„Tento originálny nový prístup k bioenergii znamená, že 40 miliónov obyvateľov Španielska by jediným spláchnutím toalety mohlo ročne poháňať 200 tisíc vozidiel,“ uviedol Frank Rogalla, koordinátor projektu a riaditeľ pre inovácie a technológie v spoločnosti FCC Aqualia.
Dodatočným prínosom je čistenie odpadovej vody prostredníctvom recyklácie živín a výroba hodnotných vedľajších produktov.

Prvé kroky ako získať biopalivo

Vývoj je zatiaľ len na počiatku, v Európe nie je žiadna rozsiahla produkcia, v ktorej by sa z rias dalo získať biopalivo. Experti upozorňujú, že náklady sa musia dramaticky znížiť, aby bola produkcia komerčne uskutočniteľná.
Projekt oficiálne spustili v máji 2011, v marci 2012 v čistiarni odpadových vôd pri Cádize začali budovať prvé nádrže pre pestovanie rias. Ak bude projekt postupovať podľa plánu, v roku 2016 by sa mal pri meste Chiclana na juhu Španielska dobudovať závod s rozlohou 10 hektárov.
Bioenergia z rias by mohla zmierniť tlak na používanie biopalív vyrábaných z potravinových plodín, ako je repka olejná, kukurica alebo obilniny.
Európska komisia v októbri 2012 navrhla obmedziť podiel primiešavania biopalivovej zložky vyrábanej z potravinových plodín na 5 % v rámci úsilia o dosiahnutie cieľa smernice o energii z obnoviteľných zdrojov. Smernica vyžaduje, aby 10 % energie v dopravnom sektore do roku 2020 pochádzalo z obnoviteľných zdrojov.
O tomto návrhu, ktorý má namiesto palív 1. generácie propagovať udržateľnejšie alternatívy nekonkurujúce pestovaniu potravín, bude v septembri v pléne hlasovať Európsky parlament. V júli limit pre konvenčné biopalivá vo výške 5,5 % podporil výbor EP pre životné prostredie.
Výrobcovia konvenčných biopalív, ale tiež farmári, sa obávajú straty príjmov a pracovných miest najmä na vidieku.
(EurActiv/Reuters)

Zdroj: EurActiv.sk

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...