Belgická spoločnosť premieňa staré plastové hračky na originálny nábytok

plastové hračky

Vďaka spoločnosti EcoBirdy dostávajú staré plastové hračky využitie v podobe dizajnového nábytku a osvetlenia pre deti.

Plastové hračky dostanú nový život

V Belgicku každoročne oceňujú dizajnérske a inovatívne nápady cenou Henryho van de Velde. Ocenenie je pomenované po belgickom maliarovi, architektovi a interiérovom dizajnérovi, ktorý zomrel v roku 1957. Cena sa udeľuje 23 flámskym víťazom v ôsmich kategóriách za riešenia, ktoré vytvárajú pozitívny dopad pre spoločnosť. Jedným z tohtoročných víťazov sa stala spoločnosť EcoBirdy, ktorá sa venuje dizajnu originálneho detského nábytku. Prestížne ocenenie firma získala za spôsob výroby a najmä materiál, z ktorého je nábytok vyrábaný. EcoBirdy totiž recykluje nepotrebné plastové hračky a vdychuje im tak nový život vo forme jedinečného nábytku. Používa unikátny proces, ktorý oddeľuje jednotlivé farby plastového materiálu a pritom eliminuje kontamináciu.

plastové hračky

plastové hračky

plastové hračky

plastové hračky

Plastové hračky sa opotrebujú rýchlo

Výsledkom recyklácie je nábytok, na ktorom sú viditeľné kúsky zdrojového materiálu, čo vytvára unikátny vzhľad. Vďaka procesu výroby je celá séria nábytku a osvetlenia 100% recyklovateľná. Spoločnosť EcoBirdy založili Vanessa Yuan a Joris Vanbriel pred rokom. Odvtedy zhromaždili tisíce plastových hračiek a dosiahli polovicu stanoveného cieľa, ktorým je recyklácia 25-tisíc kilogramov plastu. Obaja začali svoju kariéru v módnom priemysle v Miláne, ale v istom momente začali mať o svojej práci pochybnosti a začali sa pýtať, prečo je potreba vyrábať niečo nové, keď existuje obrovské množstvo kvalitných dizajnov. Dva roky výskumu ukázali, že plastové hračky sú jedným z najväčších zdrojov spotrebiteľského plastového odpadu. Dôvod? Životnosť takýchto hračiek je v priemere iba pol roka, keďže detské záujmy a schopnosti sa menia extrémne rýchlo.

plastové hračky

plastové hračky

plastové hračky

Výchova mladej generácie

Malé, farebné plastové kúsky v nábytku od EcoBirdy nemajú iba vizuálny, ale aj ekologický význam. Yuan vysvetľuje, že ide o cielené rozhodnutie premieňať odpadový materiál na niečo krásne. „Chceli sme, aby bol náš nábytok viditeľným výsledkom recyklácie. Deti by mali byť totiž schopné v ich novom nábytku identifikovať kúsky svojich starých hračiek“, dodáva Yuan. Aby ešte viac zdôraznili ekologický odkaz, vytvorili špeciálny program určený pre školy. V rámci neho chcú deťom predstaviť koncept cirkulárneho dizajnu a inšpirovať ich k tomu, aby si vedeli predstaviť udržateľnejšiu budúcnosť. Hlavným cieľom programu preto nie je iba zbierať plastové hračky, ale ukázať mladej generácii výhody a možnosti recyklácie a viacnásobného využitia materiálov. Podľa Yuan sú totiž deti dneška dospelými zajtrajška a veria, že ak sa im podarí osloviť najmenšiu generáciu, môže to mať významný dopad na budúcnosť našej planéty.

Zdroj:

https://www.ecobirdy.com

https://www.thebulletin.be

 

 

Zdieľajte:   Facebooktwittermail