Automobily sa v nasledujúcej dekáde zrejme zmenia viac než za celé minulé storočie

automobily

Automobily a automobilový priemysel sa rýchlo menia, avšak najväčšia zmena príde v nasledujúcich desiatich rokoch.

Automobily a autonómna jazda

I keď sa vzhľad a dizajn automobilov za posledných sto rokov menil pomerne rýchlo, ich pohon a základný princíp ostávali v postate rovnaké. Aj podľa stratégií väčšiny automobilových výrobcov je možné vidieť, že prichádza fundamentálna zmena. V nasledujúcej dekáde sa totiž nezmení iba ich dizajn a pohon, ale najmä to, že ich zrejme prestaneme ovládať a riadiť. Niektoré modely majú už teraz rôzne automatizované prvky, ale testovanie skutočných autonómnych vozidiel zatiaľ robia iba veľké spoločnosti, ako sú Uber, Amazon, alebo Google. Podľa odborníkov preberú už v roku 2030 štandardné automobily kontrolu nad všetkými aspektami riadenia vozidla. Mnohé krajiny a mestá už oznámili plány na zákaz predaja nových áut na dieselový pohon. Čerpacie stanice z našich ciest ale zrejme tak skoro nezmiznú, keďže staršie automobily budú na cestách stále premávať. Výrobcovia sa už ale teraz zameriavajú na výrobu dopravných prostriedkov, ktoré poháňajú palivá budúcnosti, ako je elektrická energia či vodík.

automobily

Elektromobilita

Elektrifikácia automobilového priemyslu už začala, ale automobilky budú zrejme musieť vydržať ešte ďalšie dve desaťročia, aby koncových zákazníkov presvedčili o výhodách, ktoré poskytujú automobily na elektrický pohon. Výskumná agentúra Bloomberg New Energy Finance predpovedá, že do roku 2038 dosiahne predaj elektromobilov 50 miliónov predaných kusov. Malo by ísť zároveň o rok, kedy sa po prvýkrát predá viac elektromobilov než vozidiel na konvenčný pohon. Bloomberg New Energy Finance na základe údajov, zozbieraných do mája 2019 odhaduje, že rozdiel sa bude postupne zvyšovať a už o dva roky neskôr sa zvýši počet predaných elektromobilov na 56 miliónov, teda o 10 miliónov viac než vozidiel, ktoré poháňajú spaľovacie motory.

Automobily budú bezpečnejšie

Ďalším dôležitým aspektom, ktorý ovplyvní zmeny v automobilovom priemysle je spôsob komunikácieInteligentné zariadenia a rýchly rozvoj Internetu vecí sa totiž stanú ústredným prvkom toho, ako sa budú automobily budúcnosti pohybovať a komunikovať s okolitým svetom. Senzory, navrhnuté na rozpoznávanie a komunikáciu s inteligentnými dopravnými značkami, ukazovateľmi, sieťou kamier, chodcami a ďalšími účastníkmi premávky, by mali umožniť synchronizáciu pohybu, minimalizáciu spotreby a zlepšenie plynulosti dopravnej premávky. V prípade, že budú dopravné prostriedky ovládať ľudia, technológia ich upozorní na hroziace kolízie s inými vozidlami a budú sa im snažiť vyhnúť. Rozvoj v oblasti technológie termálnych senzorov s veľkou pravdepodobnosťou umožní autám „vidieť“ omnoho ďalej než v súčasnosti. I keď sa dá očakávať, že po počiatočnej fáze implementácie počet dopravných nehôd vzrastie, pri vhodnej legislatíve a štandardizácii by mali takéto technológie výrazne znížiť počet kolízií na cestách a zvýšiť celkovú bezpečnosť a pohodlie na cestách.

Zdroj:

https://qz.com

Zdieľajte:   Facebooktwittermail