Audi a Hanergy spolu pracujú na aute, ktoré bude mať solárne panely na streche

solarne panely

Solárne panely by mali byť súčasťou panoramatickej strechy a mali by poháňať futuristické elektromobily Audi.  

Solárne panely súčasťou sklenenej panoramatickej strechy

Nemecká automobilová spoločnosť Audi uzatvorila partnerstvo s čínskym výrobcom solárnych zariadení Hanergy. Oznámili, že budú spolu pracovať na vývoji prototypu solárneho elektromobilu. Ten by mali predstaviť už koncom tohto roka. Solárne panely by mali byť vstavané do panoramatickej sklenenej strechy elektromobilu a mali by poskytnúť potrebnú energiu pre doplnkové systémy auta ako klimatizácia či vyhrievanie sedadiel. Alternatívny zdroj energie pre tieto systémy by mal odbremeniť hlavný elektrický systém. Vďaka tomu sa zlepší výkon a najmä predĺži dojazd elektromobilu. Pre Audi je dojazd jednou z najdôležitejších zložiek a zároveň rozhodujúcim faktorom pre zákazníkov.

solárne panely

Dokážu solárne panely nabíjať trakčnú batériu?

Myšlienka auta na solárny pohon nie je žiadnou novinkou. Podobnú technológiu už využili Nissan, Toyota, či nemecká Sono Motors. Hanergy predstavila už minulý rok štyri vlastné elektromobily na solárny pohon a na ich masovú produkciu hľadala výrobcov áut a investorov. Strechu elektromobilu od Audi by mali kompletne pokrývať solárne panely, ktoré by mali vyprodukovať toľko energie ako je len možné. Hlavným cieľom je však získanie dostatku energie na priame nabíjanie trakčnej batérie. Člen rady Audi, Dr. Bernd Martens, uviedol, že by to bol skutočne prelom a míľnik v ceste za dosiahnutím udržateľnej mobility bez emisií.

Audi a elektromobilita

Audi ani Hanergy zatiaľ nezverejnili časový plán na dosiahnutie hlavného cieľa. Uviedli ale, že nové solárne panely majú efektivitu viac než 25%. Budú sa vyrábať v Kalifornii prostredníctvom dcérskej spoločnosti Hanergy, Alta Devices a mali by byť vysoko odolné voči teplotným výkyvom počasia. Prvý prototyp so solárnou strechou by mal byť hotový na konci roku 2017. Zatiaľ nie je jasné či a kedy by sa mal začať vyrábať masovo, ale Audi už predtým oznámila, že do roku 2020 plánuje mať na trhu tri plne elektrické modely a do roku 2025 by mala byť tretina ich modelov vybavená plne alebo čiastočne elektrickým pohonom.

Zdroj:

https://www.audi-mediacenter.com

Zdieľajte:   Facebooktwittermail