Sono Motors predstavili auto na solárny pohon, možno Vás prekvapí cena

auto na solárny pohon

Auto na solárny pohon SION od Sono Motors je prekvapivo cenovo dostupné a zároveň vybavené množstvom zaujímavých detailov.

Auto na solárny pohon poskytne 30 km

Nemecká start-upová spoločnosť Sono Motors ešte minulý rok vyzbierala viac než 170- tisíc eur. Vďaka tomu koncom júla konečne predstavili svoj prvý prototyp: auto na solárny pohon s názvom SION. To na svoj pohon využíva 330 integrovaných solárnych buniek, ktoré pri ideálnych podmienkach poskytnú 30 kilometrový dojazd iba vďaka slnečným lúčom. Bunky pred nepriaznivými vonkajšími podmienkami ochraňuje polykarbonátová  vrstva takže sú odolné proti poškodeniu aj vode. SION je však zároveň vybavený batériou, ktorá sa dá prostredníctvom štandardného výstupu nabíjať, tak ako iné elektromobily. K dispozícii je viacero možností, všetko závisí od toho koľko ste ochotní minúť. Záujemcovia si totiž môžu batériu v dvoch verziách (14,4 kwh alebo 30 kwh) prenajímať mesačne alebo zakúpiť spolu a autom.

auto na solárny pohon

auto na solárny pohon

auto na solárny pohon

auto na solárny pohon

Technológia biSono

Základná cena SION je 16-tisíc eur, ale v cene nie je zarátaná batéria. Tú si bude možné osobitne zakúpiť (alebo mesačne prenajímať) asi za 4- tisíc eur a poskytne 120, resp. 250 km dojazd, v závislosti od verzie. Za 40 minút by mala byť nabitá na 80%. Toto auto na solárny pohon sa dá nabíjať aj vďaka slnečným lúčom, čo však trvá pol dňa. Je to však ideálne pre tých, ktorí to nemajú ďaleko do práce, zaparkujú a po 8 hodinovej práci majú auto nabité. To však nie je všetko. Vďaka technológii biSono SION nielen generuje energiu, ale dokáže ju aj poskytnúť. Pomocou štandardnej zásuvky sa dajú z jeho batérie nabíjať všetky bežné spotrebiče do 2,7 kW a so zásuvkou typu dva poskytne až 7,6 kw. Môže tak fungovať ako záložný domáci generátor či zdroj energie pri kempovaní.

auto na solárny pohon

auto na solárny pohon

auto na solárny pohon

Auto na solárny pohon s množstvom prvkov

SION má štandardné bezpečnostné prvky ako ABS, alarm, elektronický stabilizačný systém či šesť airbagov. Je však vybavený zaujímavými prvkami ako klimatizáciou so systémom breSono. Vzduch sa filtruje pomocou špeciálneho machu, zabudovanému v palubnej doske. Ten filtruje až 20% drobných prachových častíc vnútri auta. Zároveň v interiéri reguluje vlhkosť. Nevyžaduje žiadne polievanie ani starostlivosť. Všetko sa ovláda pomocou mobilnej aplikácie goSono. Okrem toho sa dá s jej pomocou ponúknuť energia, spolujazda či požičanie auta na určitý čas. Auto na solárny pohon výrobca predstavil v Mníchove a teraz by ho mali propagovať na turné po 12 mestách v západnej Európe. SION sa dá preobjednať a Sono Motors už obdržali viac než tisíc objednávok. Začiatok produkcie je naplánovaný na rok 2019.

Zdroj:

https://www.sonomotors.com

Zdieľajte:   Facebooktwittermail