Hanergy predstavilo solárne auto, ktoré je poháňané iba slnečnými lúčmi

solárne auto

Čínska spoločnosť Hanergy predstavila solárne auto Hanergy Solar R, ktoré by malo mať dojazd 80 kilometrov po piatich hodinách prijímania slnečných lúčov.

Solárne auto pre rôzny typ zákazníka

V súčastnosti sú elektrické autá čoraz viac bežnejšie aj na našich cestách a existuje mnoho automobiliek a značiek, ktoré vyrábajú elektrické modely. Na trhu však zatiaľ nie je ešte stále veľa solárnych áut, ale čínska spoločnosť Hanergy, ktorá je jednou z najväčších firiem vyrábajúcich solárne panely, plánuje tento stav zmeniť. Na slávnostnej ceremónii, ktorá sa konala pred centrálou spoločnosti a ktorej sa zúčastnilo asi 4 tisíc hostí totiž predstavila štyri modely koncepčných solárnych áut: Solar R, Solar O, Solar L, a Solar A. Každý model by mal byť určený pre iný typ zákazníka, pričom solárne auto model R je športový typ. Li Hejun, riaditeľ Hanergy Holding Group, vo svojom prejave vyzdvihol vlastnosti ich solárnych panelov, ako sú nízka hmotnosť a flexibilita, ktoré umožňujú ich integráciu nielen v týchto solárnych autách, ale aj rôznych produktoch ako sú letecké prostriedky, mobilné telefóny, ale aj oblečenie, či batohy.

solárne auto solárne auto solárne auto

Solárne auto sa dá aj nabiť

Všetky modely Hanergy využívajú tenkovrstvové solárne moduly a a výrobca uvádza, že tieto solárne panely by mali dokázať vyprodukovať 8 až 10 kWh energie za 5 hodín prijímania slnečných lúčov. To v praxi znamená dojazd asi 80 kilometrov a  hodnotu  konverzie slnečných lúčov na energiu vo výške 31,6%. To je takisto doterajšia rekordná hodnota podľa amerického úradu pre obnoviteľnú energiu, o ktorej sme písali v júni. Hanergy uvádza, že každé z ich áut by malo byť pokryté 3,5 až 7,5 m² solárnych panelov. Všetky modely áut ale budú mať takisto zabudované nabíjateľné lítiovo-iónové batérie, rovnaké ako pri iných elektrických autách a budú sa dať nabíjať na konvečných nabíjacích staniciach. Dojazd pri plnej batérii by mal byť úctyhodných 350 kilometrov.Vozidlá majú nízku hmotnosť  a používateľsky prívetivý dizajn, ktorý umožňuje vyberať a spravovať rôzne typ módov v závisloti od počasia, ktoré sa dajú ovládať pomocou mobilnej aplikácie. Okrem toho sú vozidlá vybavené ultrazvukovou čistiacou technológiu pre údržbu solárnych článkov.

Solárne auto je ekologické

Neposlednou výhodou, ktoré toto solárne auto má, je to, že neprodukuje absolútne žiadne emisie a je tak šetrné k životnému prostrediu. Hanergy tiež podpísala rámcovú dohodu s Foton Motor na spoluprácu pri rozvoji čistých energetických autobusov. Na slávnostnej otváracej ceremónii sa zúčastnil aj popredný americký odborník na poli obnoviteľnej energie Dr. Woodrow W. Clark II, ktorý uviedol, že toto solárne auto a jeho výrobca Hanergy sa týmto stali symbolom zelenej priemyselnej revolúcie.

http://inhabitat.com

http://www.hanergy.com

 

Zdieľajte:   Facebooktwittermail