Americká profesorka vyvíja inteligentné stavebné materiály, ktoré sa pohybujú

inteligetné stavebné materiály 1

Takéto inteligentné stavebné materiály by mohli spôsobiť revolúciu v architektúre, zmeniť spôsob, akým sa budujú stavby a zároveň znížiť obrovskú uhlíkovú stopu, ktorú vytvára stavebný priemysel.

Revolučné inteligentné stavebné materiály

Doris Sung pôsobí na Univerzite Južnej Kalifornie ako architektka. Keďže sa vždy zaujímala o ekológiu a životné prostredie, začali ju nudiť zákazníci, ktorí neustále vyžadovali rovnaký typ stavieb z ocele a skla. Nezamýšľali sa však nad tým ako takéto dizajny ovplyvňujú nadmerné využívanie energie a zhoršujú následky postupných klimatických zmien. Po 20 rokoch práce architektky sa preto rozhodla skúsiť niečo nové. Výsledkom sú viaceré prototypy stavieb, pri ktorých boli využité inteligentné stavebné materiály, ktoré by podľa nej mohli spôsobiť revolúciu v architektúre a stavebníctve. O jej prácu okrem iných prejavila záujem aj americká NASA.

inteligetné stavebné materiály 1

Inteligentný systém okien

V rámce práci architektky sa Sung začala zaoberať tým, prečo sa využívajú najmä materiály ako betón a sklo, ktoré síce poskytnú krásny výhľad a čistý dizajn, ale znižujú energetickú efektivitu. Prišla preto s myšlienkou budov, ktoré by mali akúsi kožu, podobne ako ľudia a ktorá by do budovy automaticky prepustila správne množstvo svetla a energie a zablokovala by to, čo je nežiaduce. Po deviatich rokoch výskumu a testovania rôznych materiálov a softvérových programov navrhla Sung tieniaci systém na okná s názvom InVert. Jej súkromná spoločnosť TBM Designs využíva na výrobu okien inteligentné stavebné materiály, ktoré reagujú na slnečné svetlo tak, že sa otáčajú v rôznych uhloch. Na to, aby vpustili alebo zablokovali slnečné lúče sa dokonca dokážu úplne otočiť hore hlavou. Vytvárajú tak prirodzený systém na vykurovanie a ochladzovanie budovy. Architektonické publikácie jej prácu označili za mix umeleckého a praktického dizajnu.

inteligetné stavebné materiály

Ako inteligentné stavebné materiály ušetria energiu

Sung uviedla, že „ju znepokojovali klimatické zmeny“. V architektúre sa však podľa nej nedialo nič, čo by zmierňovalo ich následky a preto opustila svoju profesiu a premýšľala, ako by mohla pomôcť vyriešiť tento problém. Responzívny systém okien, ktorý navrhla, znižuje využitie energie najmä vo forme ochladzovania a klimatizačných systémov. Dokáže znížiť objem potrebnej energie až o 28- 42%. Ak by bol takýto systém nainštalovaný na 12-poschodovej budove, na klimatizácii by sa ušetrilo 15% a 360 ton oxidu uhličitého. Sung dodáva, že sa to dá prirovnať k zasadeniu 6 100 stromov. Elementy na oknách vybavených takýmto systémom totiž dokážu reagovať bez akejkoľvek energie. To znamená, že teda nepotrebujú žiaden motor, ovládacie prvky ani počítačové čipy. Jediné, čo spôsobuje ich pohyb, sú slnečné lúče. Sung verí, že takéto inteligentné stavebné materiály by mohli okrem iného dosiahnuť zmenšenie systémov HVAC (systémov na vykurovanie, ventiláciu a ochladzovanie) a zníženie ich uhlíkovej stopy.

Zdroj:

https://phys.org

Zdieľajte:   Facebooktwittermail