Ako ušetriť energiu v práčovni a pri ohrievaní vody

Lukas P.

Ručné pranie a sušenie na sušiaku alebo na šnúre na balkóne môže byť najlepšie eko- i rozpočtové riešenie pre pranie bielizne, ale naše pracovné vyťaženie a nepriaznivé počasie nám často neumožňujú, aby sme sa rozhodli pre tieto ekologické postupy. Preto sme sa zamerali na 9 spôsobov, ako ako ušetriť energiu a znížiť svoje účty, a pritom využívať vymoženosti moderného prania.

1. Perte chladnejšou vodou (max. 30 °C)

Asi 90 percent energie spotrebovanej práčkou sa používa len na ohrev vody. Použitie chladnejšej vody je šetrné pre mnohé z vašich typov bielizne a to najmä tmavého alebo oblečenia jasných farieb, tiež jemného ako hodváb alebo vlna. Pranie v studenej vode nielen ušetrí peniaze: farby ostanú žiarivé, zníži sa krčivosť a škvrny sa nezaperú natrvalo.
Použitie chladnejšej vody pri praní po dobu jedného roku môže ušetriť dostatok energie pre chod priemernej domácnosti počas dvoch týždňov.
Ak zistíte, že váš pravidelný prací prostriedok nie je dostatočne efektívny pri použití chladnejšej vody, pozrite sa po špeciálnych prostriedkoch na pranie v studenej vode, ktoré sú špeciálne na to vyrobené.
Ak nemôžete použiť zmenu na studenú vodu pre všetky vaše prania, aj prechod z horúcej vody na teplú môže znížiť spotrebu energie na približne polovicu.

2. Používajte plné vyťaženie

Práčka aj sušička potrebujú približne rovnaké množstvo mechanickej energie, bez ohľadu na mieru zaplnenia, takže  najlepší spôsob, ako ušetriť energiu, je spustiť plnú náplň bielizne.
Ak potrebujete spustiť menšie náplne vo svojej práčke, je nutné použiť zodpovedajúce nastavenie úrovne vody. Vyspelé moderné práčky si toto nastavenie dokážu naprogramovať samy.

3. Nastavte spotrebiče na úsporu energie

Využite dostupné nastavenia vašej práčky i sušičky na energeticky úsporné programy. Dôkladne si preštudujte a zvážte, ktorý program budete používať. Bielizeň si roztrieďte podľa druhov a stupňa zašpinenia. Mnohé oblečenie, ktoré ste nosili len deň, a nie je výrazne zašpinené, nie je nutné prať na dlhých cykloch. Často stačí  len 10 – 30 minút na účinné vyčistenie.
Keď sušíte v sušičke, zvoľte nízke nastavenie teploty pre jemnú bielizeň a stredný stupeň teploty pre väčšinu oblečenia. Použite snímač vlhkosti vášho zariadenia, ak ho má, aby sa zabránilo presušenie oblečenia, ktoré zmenšuje oblečenie, spôsobuje statickú elektrinu a všeobecne opotrebováva oblečenie.

Pri sušení posteľnej bielizne je efektívna kombinácia zohriatia bielizne v sušičke na vyššiu teplotu počas 10-15 minút, následné vybratie a zavesenie na sušič alebo šnúru. Z horúcej bielizne sa po vyvesení rýchlo odparuje voda vo forme pary a o par hodín je bielizeň úplne suchá.

4. Znížte teplotu ohrievača vody

Pokiaľ vaša práčka ešte používa teplú vodu z ohrievača, ale aj pre ohrev teplej vody všeobecne, je efektívne nastaviť teplotu ohrievania nižšie. Nastavenie teploty predvolené pre váš ohrievač vody je zvyčajne 60 °C, čo v skutočnosti poskytuje vodu, ktorá je príliš horúca pre väčšinu bytových potrieb. Nastavte ohrievač vody na 50 °C, čím ušetríte energiu, aj keď budete prať v horúcej alebo teplej vode.

Takto môžete ušetriť medzi 3 – 5 % nákladov na energie pre každé zníženie o 10 stupňov teploty vody.

Predtým, než sa rozhodnete k zníženiu teploty vody v ohrievači, skontrolujte v návode na použitie vašej umývačky, či bude účinne fungovať aj s nižším stupňom ohriatej vody. Zatiaľčo väčšina umývačiek riadu vyčistí riad pri 50 °C, niektoré staršie umývačky riadu  môžu fungovať správne len s vodou pri vyšších teplotách.
Zníženie teploty vody tiež spomaľuje uchytávanie minerálnych usadenín a koróziu v ohrievači vody a potrubí, čo pomôže váš  ohrievač vody zachovať dlhšie a fungovať s maximálnou účinnosťou.

5. Vyčistite filter na textilné vlákna

Po každom sušení vyčistite filter na zachytávanie vlákien, čím zlepšíte cirkuláciu vzduchu v sušičke a znížite čas sušenia. Odporúča sa pravidelne odstraňovať nečistoty, ktoré sa hromadia v okolí otvoru pre filter napr. dlhým nadstavcom vášho vysávača.

6. Hoďte uterák do ringu

Hoďte čistý, suchý uterák alebo čistú tenisovú loptičku do sušičky, aby sa oblečenie sušilo rýchlejšie. Uterák absorbuje vlhkosť, zatiaľ čo tenisová loptička pomáha cirkulácii vzduchu medzi oblečením.

7. Nakupujte efektívne

Ak je čas vymeniť vašu ​​starú práčku, porovnávajte jednotlivé značky a modely nielen podľa vzhľadu ale predovšetkým podľa energetického štítku. Vyspelé technológie v práčke umožnia znížiť potrebu energie až o 37 % pri elektrine a až o 50 % pri vode oproti technologicky starším, konvenčným typom, čo vám môže ušetriť stovky euro po celú dobu životnosti spotrebiča.

Pozrite si aj naše odporúčania pre výber sušičky a práčky:
Sušička bielizne: ako si vbyrať najvhodnejšiu
Práčka: ako si vybrať najvhodnejšiu
A samozrejme nezabudnite recyklovať svoje staré práčky a sušičky.

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...