Sušička bielizne: ako si vybrať najvhodnejšiu?

redakcia setri.sk

Sušička, ako moderný domáci spotrebič, bola vyvinutá preto, aby svojim majiteľom ušetrila čas a prácu. Bielizeň je vďaka sušičke rýchlejšie suchá a mnoho odevov nie je po sušení potrebné vôbec žehliť. Nové kondenzačné sušičky s tepelným čerpadlom patria do triedy veľmi úsporných spotrebičov

susicka whirlpool

, priemerná spotreba sa pohybuje okolo 230 – 270 kWh/rok (v závislosti od kapacity sušičky), čo je minimálne polovičná spotreba v porovnaní so sušičkou s priamym ohrevom vzduchu elektrickou špirálou.
Vo všeobecnosti rozlišujeme medzi dvoma typmi sušičiek.

Odvetrávaná sušička

Odvetrávaná (ventilačná) sušička bielizne si vyžaduje špeciálne pripojenie odsávacej rúry, ktorá vlhké teplo odvádza mimo spotrebič von z miestnosti. Z dôvodu náročnejšej inštalácie odsávania sa ventilačné sušičky skôr uplatňujú v profesionálnych podmienkach čistiarní a práčovní.

Kondenzačná sušička

Kondenzačná sušička počas sušenia nasáva vzduch pre kondenzačnú jednotku, ktorá sa týmto vzduchom ochladzuje a zabezpečuje kondenzáciu pár na vodu. Pre svoju činnosť nepotrebuje žiadne špeciálne pripojenie, iba zásuvku na elektrický prúd. Para, ktorá vzniká pri sušení, sa kondenzuje na vodu a zbiera v zbernej nádobe, ktorú po sušení treba vyprázdniť.

Spotreba energie a hlučnosť sušičky

Bežná kondenzačná sušička s priamym ohrevom vzduchu elektrickou špirálou je energeticky náročný spotrebič. Preto výrobcovia ponúkajú nové moderné sušičky vybavené tepelným čerpadlom, ktoré sú vysokoúsporné a sú zaradené do najúspornejších A++ energetických tried. Výhodou sušenia bielizne v sušičke je, že veľa vecí po sušení netreba žehliť alebo sa žehlia oveľa ľahšie, takže veľké žehlenie odpadá a tam sa ušetrí čas aj energia. Aby bola spotreba energie čo najnižšia, odporúčame odstreďovať bielizeň vždy na maxime v danom programe prania. Sušička meria zvyškovú vlhkosť, a pokiaľ je v bielizni vysoká, napr. odstredenie bavlny bolo iba pri 800 otáčkach, sušenie bude trvať dlhšie s vyššou spotrebou energie ako pri rovnakej bielizni odstredenej pri 1400 otáčkach.
Hlučnosť sušičky je mierne vyššia ako hlučnosť práčky pri praní, ale nižšia ako pri odstreďovaní. Presné informácie o hlučnosti vašej sušičky nájdete na energetickom štítku vybraného spotrebiča.

Samostatná sušička alebo práčka so sušičkou?

Z dôvodu nedostatku priestoru v byte niektorí zákazníci zvažujú kúpu kombinovanej práčky so sušičkou. Ak vám to priestorové možnosti aspoň trochu dovoľujú, odporúčame zakúpiť si samostatnú práčku a sušičku. Samostatné spotrebiče môžete umiestniť vedľa seba alebo úsporne nad seba (sušička na práčke).
Kombinovaná práčka so sušičkou je riešenie pre veľmi malé kúpeľne alebo byty. Jej nevýhodou je, že počas prania nemôžete sušiť. Pre sušenie musíte navyše vybrať 1/2 vypranej náplne. Sušička má bubon navrhnutý pre pranie bielizne a nepostačuje svojou kapacitou na sušenie, preto sa sušenie musí robiť v dvoch dávkach. Práčka počas sušenia musí ochladzovať povrch nádrže, aby došlo ku kondenzácii pár. Nádrž práčky je kovová a má dvojitý plášť, do ktorého je počas sušenia napúšťaná studená voda, aby nádrž ochladila a para sa tak kondenzovala. Celková spotreba vody pre vypranie 1 náplne bavlny (cca 6 kg) + 2 sušenia (2 x 3 kg) sa tak zvýši na 130 – 150 litrov.
V každom prípade je najefektívnejšie sušenie v samostatnej sušičke. Pri výbere spotrebiča sa orientujte jeho spotrebou, energetickou triedou a automatickými senzorovými programami.

Umiestnenie sušičky

Pri umiestnení sušičky je potrebné zvažovať fakt, že kondenzačná sušička počas sušenia nasáva vzduch pre kondenzačnú jednotku, ktorú tým ochladzuje. Neodporúčame preto jej umiestnenie v menších uzavretých miestnostiach bez vetrania. Sušička by sa prehrievala, čas sušenia by sa predĺžil alebo bielizeň by sa nemusela vysušiť. Schodnejšie je umiestnenie v skrini s posuvnými dverami (skriňa môže byť na chodbe, v spálni, v pracovni a pod.), ktoré sú počas sušenia otvorené a k sušičke môže voľne prúdiť vzduch.
Ďalšou alternatívou býva umiestnenie sušičky medzi vstavané spotrebiče kuchynskej linky (rúra + varná doska). Je to síce neštandardné riešenie, aj keď spotrebiče môžu v podstate stáť vedľa seba. V takom prípade je potrebné dodržať podmienky inštalácie sušičky – odstup od steny by mal byť cca 5 cm, aby bol zabezpečený plynulý prísun vzduchu pre jej činnosť, a aby sa nekumulovalo teplo v jej blízkom okolí a nedochádzalo k prehrievaniu spotrebiča. Vždy odporúčame kontaktovať výrobcu uvedených vstavaných spotrebičov a opýtať sa na podmienky inštalácie.
Opatrní treba byť najmä v prípade umiestnenia sušičky v priestoroch s nízkou teplotou. Sušička je domáci spotrebič. Musí byť umiestnený v domácnosti, kde teplota okolia nepoklesne pod 10°C. Príliš nízka teplota má za následok zvýšenie spotreby energie potrebnej na ohrievanie vzduchu pre sušenie, zároveň spôsobuje vysokú kondenzáciu aj na stenách a vnútri spotrebiča, čo znižuje jeho životnosť a spôsobuje koróziu.

Pripojenie sušičky

Modely kondenzačných sušičiek, ktoré sú  vybavené čerpadlom, sa dajú pripojiť na kanalizáciu = skondenzovaná voda je automaticky prečerpávaná do kanalizácie a nehromadí sa v zásobníku. Pre pripojenie sušičky bielizne na kanál sa používa rovnaké pripojenie ako pre práčky (pripojenie do steny, nie do sifónu umývadla).
Čo sa týka pripojenia do elektrickej siete, kondenzačná sušička potrebuje pre činnosť iba prívod elektrickej energie 230 V. Táto sušička si nevyžaduje ani odvod pár. Špeciálne pripojenie odsávacej rúry si vyžaduje iba odvetrávaná (ventilačná) sušička, pomocou ktorej sa teplo odvádza mimo spotrebič.
Pri výbere sušičky vám prajeme šťastnú ruku a veríme, že ste v našom článku našli odpovede, ktoré vám pomôžu vybrať si najvhodnejší spotrebič. Ak máte ďalšie otázky alebo vás zaujíma niečo konkrétnejšie týkajúce sa šetrenia energie, oslovte našich odborných poradcov s priamou otázkou v sekcii „Spýtajte sa:“ v navigácii nášho portálu vpravo. Radi vám poradia.

Článok vznikol na základe otázok užívateľov, na ktoré odpovedala:
Darina Papáčová
produktový špacialista Whirlpool Slovakia
http://www.whirlpool.sk/

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...