Ako sa môžu stať staré dopravné kontajnery moderným miestom pre bývanie?

kontajnery

Nemecká spoločnosť Containerwerk premieňa staré dopravné kontajnery na priestor pre bývanie.

Kontajnery s novým účelom

Využívanie starých dopravných kontajnerov na rôzne účely je v posledných rokoch populárne. Aj na Slovensku sme mohli vidieť takéto kontajnery, premenené na kaviareň, obchod či reštauráciu. Premena týchto oceľových škatúľ na priestor, v ktorom sa dá bývať môže vyzerať jednoducho, ale proces je pomerne komplikovaný. Jedným z kľúčových aspektov aspektov je kvalitná izolácia. Nemecká spoločnosť Containerwerk, založená pred dvoma rokmi v nemeckom Stuttgarte, sa špecializuje na recykláciu takýchto kontajnerov a ich následné využitie na nové účely.

kontajnery

kontajnery

kontajnery

kontajnery

kontajnery

kontajnery

Kvalitne odizolované kontajnery

Spoločnosť Containerwerk využíva na premenu kontajnerov priemyselný proces, ktorý navrhol spoluzakladateľ firmy, Ivan Malinowski. V rámci tohto procesu obložia oceľové kontajnery vrstvou penovej izolácie. Podľa Containerwerk je takýto spôsob izolácie rýchlejší a efektívnejší než tradičné metódy izolovania dopravných kontajnerov. Využívajú totiž špeciálny, monolitický typ izolácie, ktorá obklopuje celý kontajner bez akýchkoľvek tepelných výkyvov. Podľa Malinowskeho použitie penovej izolácie nezvyšuje iba efektivitu. Umožňuje totiž 10 cm hrubé steny, čo znamená, že dizajnéri môžu vyťažiť maximum z priestoru, ktorý už je aj tak obmedzený. Podľa neho „môžu budovať veľmi tenké steny takže priestor vnútri kontajnera môže byť tak veľký, ako je to len možné“.

Kontajnery na Design Week-u

Containerwerk sa nedávno zúčastnila prestížnej súťaže Milan Design Week, ktorá sa odohrala v apríli v talianskom Miláne. Na Via Tortona nainštalovali naskladané kontajnery do výšky druhého poschodia. Podľa riaditeľa Containerwerk Michaela Haisera išlo o ilustráciu toho, čo sa dá s takýmito kontajnermi všetko robiť. Inštalácia sa skladala z dvoch vzorových domovov. Prvým bol samostatný 12-metrový kontajner na prízemí, skombinovaný s dvoma podobnými kontajnermi nad ním, ktoré vytvárajú druhý apartmán. Interiér oboch kontajnerov pozostáva zo špičkových doplnkov, ktoré by mali vytvoriť pocit luxusu v kontraste s priemyselným exteriérom kontajnerov. Celá inštalácia bola prefabrikovaná v Nemecku a jej inštalácia v Taliansku trvala dva dni. Rýchlosť konštrukcie je jednou z hlavných výhod využívania kontajnerov v architektúre, spoločne s ich schopnosťou mobility.

Zdroj:

https://www.dezeen.com

Zdieľajte:   Facebooktwittermail