Ako sa dajú kombinovať udržateľné a použité materiály pri stavbe rodinného domu?

použité materiály

Základným prvkom rodinného domu v Novom Anglicku sú zrecyklované, použité materiály z pôvodnej stavby v kombinácii s modernými a udržateľnými materiálmi.

Nové a použité materiály

To, čo pre niekoho môže znamenať odpad, vedia iní opäť využiť na vytvorenie niečoho nového. To platí aj v prípade rodinného domu vo vidieckom štýle, ktorý sa nachádza v meste Kennebunk, v americkom štáte Maine. Rodinný dom s názvom Ben’s Barn navrhlo architektonické štúdio Caleb Johnson Studio pre mladú rodinu. Pri jeho stavbe využili použité materiály, ktoré boli súčasťou pôvodnej stavby z minulého storočia. Tie skombinovali s úplne novými a udržateľnými materiálmi. Výsledkom je súčasný dizajn s dostatkom prirodzeného svetla v interiéri.

použité materiály

použité materiály

Bývanie na celý život

Architekti tento rodinný dom navrhovali ako „rodinné bývanie na celý život“. Takýto koncept bývania sa nazýva Forever Home (Domov navždy) a začína byť čoraz populárnejší. Ide o stavbu, ktorá je navrhnutá tak, aby bola energeticky efektívna, udržateľná a mala by majiteľovi bez väčších zásahov a údržby vydržať prakticky celý život. Ben’s Barn sa rozkladá na pozemku s rozlohou viac než 400 m² a interiér okrem iného zahŕňa kuchyňu, obývaciu miestnosť, štyri spálne a štyri kúpeľne. Dom pozostáva z dvoch veľkých sedlových konštrukcií, ktoré vytvárajú dve hlavné krídla. Krídlo so spálňami a krídlo s obývacím priestorom a kuchyňou spája dvojpodlažný presklený priestor.

použité materiály

použité materiály

použité materiály

Použité materiály v interiéri

Strechu rodinného domu, rovnako ako vnútorné drevené obloženie a interiérové dvere tvorí drevená konštrukcia, pochádzajúca z pôvodnej farmy, ktorá sa na pozemku nachádzala. Na schody a vonkajšie sedenie architekti použili žulové bloky, ktoré boli súčasťou základu pôvodnej stavby. Na výrobu skriniek a rôznych iných doplnkov boli takisto použité materiály zo staršej stavby, ktorá sa nachádza neďaleko samotného domu. V interiéri nájdeme aj štrukturálne elementy, ktoré architekti nechali zámerne nedokončené a odhalené. Na vonkajšej fasáde bola použitá počasiu odolná oceľ, ktorá časom vytvorí zaujímavú patinu.

Zdroj:

https://www.calebjohnsonstudio.com

https://inhabitat.com

Zdieľajte:   Facebooktwittermail