Ako sa dá dosiahnuť čo najlepšia úspora tepla?

K najčastejším únikom tepla dochádza pochopiteľne v nezateplených domoch. A to nielen pri nezateplených obvodových stenách, ale aj pri nezateplenej streche. Možná úspora tepla sa dá dosiahnuť aj výmenou starých okien za nové, ale takéto riešenie by bolo iba čiastočným a nedostatočným.

Ak máte starší, nezateplený dom a zvažujete kde začať, aby ste znížili výdavky na teplo máme pre vás zopár tipov:

  1. Vymeňte staré okná za nové s izolačným trojsklom.
  2. Zateplite obvodové steny aj strechu domu.
  3. Ak máte dom podpivničený, pivnicu a základy dobre zaizolujte.
  4. Pokiaľ používate starý nekondenzačný kotol, vymeňte ho za nový, kondenzačný.

Pokiaľ neviete čím začať, tak určite najprv vymeňte okná, ale následne pokračujte zatepľovaním fasády domu. Iba samotnou výmenou starých okien za nové nedosiahnete výraznú úsporu tepla pokiaľ nič neurobíte s fasádou domu alebo s jeho strechou. Pomerne často sa stáva, že výmenou okien, ale aj po zateplení sa začnú vyskytovať plesne, často krát na miestach, kde pred tým neboli. Je dobré vedieť, že plesne vznikajú iba tam, kde je zvýšená vlhkosť, takže po výmene okien za nové nezabúdajte na pravidelné vetranie. Rovnaký problém s častým výskytom plesní môže nastať, ak sa zatepľujú ešte vlhké steny. Preto si dajte záležať na dobrom výbere zatepľovacej firmy. Správnym postupom sa dá dosiahnuť zásadná úspora tepla.

Čo sa strechy týka, tak cez nezateplenú strechu nám môže unikať až 30 % z celkového vnútorného tepla. Najmä v zimných mesiacoch a pri zvýšenej vlhkosti hrozí zvýšený výskyt plesní vďaka tepelným mostom a hlavne vo vykurovanom  priestore bude na pocit chladnejšie, pretože nám teplo bude veľmi rýchlo unikať cez strechu von. Správnym zateplením strechy, pri predpoklade, že je správne a dobre zaizolovaná, zabránime vzniku tepelných mostov a dosiahne sa očakávaná úspora tepla.

Plánujete stavať? Myslíte už teraz ako a kde sa dá úspora tepla dosiahnuť.

Pri výbere okien uvažujte rovno nad trojsklom. Okná s dvojsklom stoja síce menej, ale ak si staviate dom pre seba a svoju rodinu v ktorom strávite niekoľko desiatok rokov nad dilemou či dvoj alebo trojsklo sa ani nepozastavujte. Trojsklené okno má vynikajúce izolačné vlastnosti, podstatne zabráni prenikaniu zimy do domu a pochopiteľne zabráni prechodu tepla von. Výrazná úspora tepla je v tomto prípade na mieste.

To platí aj pri ostatných „detailoch“ ako je kondenzačný kotol, správne izolovanie rozvodov tepla, správny výber zatepľovacieho systému atď. Najčastejšie u nás používané sú minerálne vlny alebo polystyrén. Minerálna vlna by za žiadnych okolností nemala byť mokrá. To isté platí aj o stenách, na ktoré sa zatepľovací systém použije. Je veľmi dôležité, aby steny pred zateplením boli suché, a to nielen na pohľad.

Ak sa pri zatepľovaní rozhodnete pre polystyrén rozhodne sa nedajte nahovoriť na menšiu hrúbku ako 10 cm. Ak má mať úspora tepla v domácnosti význam mali by sme dbať aj na takéto detaily, ktoré ju výrazne ovplyvňujú. Tieto 3 či 4 spomenuté tipy sú absolútnym základom a dokážu vám ušetriť  desiatky eur. Komplexným riešením docielite, aby vám úspora tepla v krátkej dobe vrátila vašu investíciu.

 

Autor: Marek Reviľak, zdroj: internet

Zdieľajte:   Facebooktwittermail