Ako dokážu obnoviteľné zdroje energie zásobovať celé Portugalsko?

obnoviteľné zdroje energie

V máji tohto roka zásobili vďaka vynikajúcim meteorologickým podmienkam obnoviteľné zdroje energie kompletne celé Portugalsko štyri dni vkuse vďaka slnečnej, vodnej a veternej energii.

Obnoviteľné zdroje energie poháňajú celú krajinu

Portugalsko je krajina s ideálnymi podmienkami na využívanie obnoviteľných zdrojov energie. Je to totiž krajina, ktorá má podľa štatistík najviac slnečných dní zo všetkých európskych štátov. Aj vďaka tomu sa Portugalsku podarilo v máji 2016 (od 7. Mája 6.45 do 11. Mája 17.45) dosiahnuť významný míľnik vo svojej snahe stať sa úplne nezávislým od fosilných palív a dokázalo využiť obnoviteľné zdroje energie na zásobenie celej krajiny energiou z nich 107 hodín vkuse.

Obnoviteľné zdroje energie ako investícia

V minulosti sa Portugalsko spoliehalo najmä na uhlie a zemný plyn, ale v posledných rokoch vyvinulo značné úsilie a investície na zvýšenie využitia slnečnej, veternej a vodnej energie.  V roku 2013 v tejto krajine vznikla prvá kooperatívna spoločnosť s názvom Coopérnico, ktorá využíva iba obnoviteľné zdroje energie. Začínala so 16 členmi keď práve inštalovala siedme fotovoltaické zariadenie na strechu nadácie Irene Rolo v meste Tavira na južnom pobreží. Momentálne už má 500 členov, ktorí investujú svoje peniaze do rôznych projektov a každý rok dostávajú svoje vklady naspäť aj s úrokmi. Susana Fonseca, členka správnej rady uviedla, že nejde iba o investíciu do obnoviteľných zdrojov, ale najmä do udržateľnosti a preto je investícia pre členov bezpečnejšia ako napríklad sporenie v banke. Coopérnico spolupracuje s neziskovými organizáciami  a prenajíma si ich strešné priestory, inštaluje solárne panely a predáva energiu z nich do národnej siete. Po 15 rokoch je celé vybavenie darované danej inštitúcii. Plány do budúcna zahŕňajú expanziu na dodávku elektrickej energie a Coopérnico takisto plánuje takúto čistú energiu dodávať exkluzívne jej členom. Portugalsko sa inšpirovalo Dánskom, ktoré používa podobný model a obnoviteľné zdroje energie vidia ako budúcnosť krajiny.

obnoviteľné zdroje energie obnoviteľné zdroje energie

Plány na podporu využívania solárnej energie

Portugalsko v posledných dekádach využíva čoraz viac zelenej energie a investovalo hlavne do veternej a vodnej energie, ktorá krajinu zásobuje najmä v zime napríklad aj vďaka 83 hydroelektrárňam. Teraz by sa však chcelo zamerať na obnoviteľné zdroje energie vo forme solárnej energie, ktorá pokryje dopyt v letných mesiacoch. Solárna energia totiž v porovnaní s vetrom a vodou momentálne zastupuje  iba desatinu energie. Je však každopádne inšpiráciu pre (nielen) ďalšie európske krajiny vrátane Slovenska.

Zdroje:

https://electrek.co

http://www.coopernico.org/

 

Zdieľajte:   Facebooktwittermail