12 grafov, ktoré popisujú globálny prechod na čistú energiu (1. časť)

Lukas P.

Aj napriek veľkej snahe sa zdá, že bude veľmi ťažké zmierniť, či dokonca zastaviť čoraz výraznejšie klimatické zmeny. Ako pokračuje globálny prechod na čistú energiu, ktorý je jednou z kľúčových oblastí?

globálny prechod na čistú energiu

Nie je žiadnou novinkou, že sa naša planéta čoraz rýchlejšie otepľuje. V reakcii na to sa ľudstvo snaží využívať čoraz viac energie z obnoviteľných zdrojov. Ako takýto globálny prechod na čistú energiu postupuje? Začiatkom leta vydala medzinárodná agentúra pre budúcnosť energetickej udržateľnosti REN21 podrobnú každoročnú správu, ktorá sa zameriava na rast rôznych zdrojov energie, toky investícií do čistej energie či svetový progres v oblasti cieľov udržateľnosti. V prvej časti Vám prinášame zistenia, ktoré sú zobrazené v prehľadných grafoch.

Obnoviteľné zdroje v energetickom sektore napredujú

Dobrou správou je, že globálny prechod na čistú energiu je v tomto momente prakticky nezastaviteľný a nezvratný. Celosvetovo sa za posledné štyri roky nainštalovali zariadenia pre získavanie energie z obnoviteľných zdrojov s vyšším výkonom, než poskytnú fosílne a jadrové zdroje dokopy.
globálny prechod na čistú energiu

V energetickom sektore vedie solárna fotovoltaika

Ako vidno v grafe, rast pridaného výkonu vetra a bioenergetiky je pomerne stabilný a podiel energie z vody mierne klesá. Kľúčovým zdrojom rastu obnoviteľných zdrojov sú solárne fotovoltaické panely (PV). Z pridaného výkonu zariadení, produkujúcich energiu z obnoviteľných zdrojov tvorila v roku 2018 až 55% fotovoltaika, čo predstavuje asi 100 GW. Globálny prechod na čistú energiu sa teda spolieha najmä na pokračovanie tohto trendu.
globálny prechod na čistú energiu

Čína je solárnym lídrom

Prečo v globálnom meradle stúpa najmä slnečná energia? Dôvodom je hlavne Čína. Okrem toho môžeme vidieť rapídny nárast využívania solárnej energie v USA, Japonsku a Indii. Z európskych krajín vedie Nemecko.
globálny prechod na čistú energiu

Čína je globálnym lídrom

Čo sa týka energie, Čína je lídrom takmer v akejkoľvek kategórii. Táto krajina bola zodpovedná za 32% globálnych investícií do obnoviteľných zdrojov za rok 2018. Je teda lídrom v oblasti investícií, v objeme nainštalovaného výkonu, rovnako ako v oblasti hydroenergie a veternej energie.
globálny prechod na čistú energiu

Obnoviteľné zdroje energie začínajú byť v energetickom sektore viditeľné

Všetky spomínané investície a navyšovanie výkonu začínajú prinášať výsledky. Obnoviteľné zdroje reprezentujú viac než tretinu celosvetového energetického výkonu a pochádza z nich viac než 26% celosvetovo vyprodukovanej elektrickej energie.
globálny prechod na čistú energiu

Solárna energia vytvára najviac pracovných príležitostí

Globálny prechod na čistú energiu mení aj politicko-ekonomický aspekt. Priemysel solárnej energie totiž vytvára najviac nových pracovných príležitostí. I keď z hľadiska výkonu vedie veterná energia, solárne zariadenia vyžadujú viac odborných skúseností a údržby.
globálny prechod na čistú energiu
Pokračovanie článku tu: https://www.setri.sk/12-grafov-ktore-popisuju-globalny-prechod-na-cistu-energiu-2-cast/
Zdroj:
http://www.ren21.net
https://www.vox.com

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...